Crossland X: Druhý crossover do rodiny Opel

Pondelok, 23 január 2017

Opel predstavil prvú novinku svojej produktovej ofenzívy "7 v 17", v rámci ktorej uvedie 7 nových modelov v roku 2017 – model Crossland X. Je to nový crossover, ktorý rozširuje rodinu X a pripája sa k veľmi dobre predávanému modelu Opel Mokka X.

1 Opel Crossland X
Nový Opel Crossland X bude mať oficiálnu premiéru 1. februára tohto roku v Berlíne

Prvá z dvoch očakávaných noviniek SUV je už tu, druhú väčšiu Grandland X predstaví Opel neskôr v tomto roku. Nový Crossland X okrem zvýšenej polohy sedadiel ponúka aj priestranný interiér a vysokú flexibilitu. Prvý zo zmieňovaných modelov už poznáme a teraz zverejňujeme jeho prvé snímky.

Nový Crossland X segmentu B je kompaktný zvonka, má priestranný a flexibilný interiér s efektne dvojfarebným a sebavedomým vzhľadom SUV. Tento mestský crossover je druhým členom rodiny modelov Opel X. Nový model má prvky vybavenia orientované na rodinu. Novinka radu X spája v sebe výrazný dizajn, charakter SUV a vlastnosti pre mestský životný štýl.

Na rozdiel od modelu Opel Mokka X môže byť na želanie vybavený pohonom všetkých kolies. Crossland X je svojimi vonkajšími rozmermi predurčený pre mestskú premávku a vďaka priestrannému interiéru je vhodný aj na dlhé trasy. S dĺžkou 4,21 metra je Crossland X o 16 centimetrov kratší ako Astra, ale je o 10 centimetrov vyšší. Posádka sedí vyššie ako v bežnom aute, takže má z vozidla veľmi dobrý výhľad. Navyše zákazníci si môžu objednať panoramatické strešné okno.

Novinka prináša rozličné inovácie, ktoré zvyšujú bezpečnosť, uľahčujú ovládanie a zlepšujú komfort. Napríklad AFL LED svetlomety, head-up displej, panoramatickú cúvaciu kameru so záberom 180 stupňov, parkovací automat Advanced Park Assist a viacero asistenčných systémov.

Nový Crossland X príde s typickou konektivitou, ktorú zaistí telematický systém Opel OnStar a systém infotainmentu IntelliLink s farebným dotykovým displejom s uhlopriečkou veľkosti osem palcov, kompatibilný s Apple CarPlay a Android Auto.

Nový Crossland má vpredu ergonomické sedadlá s certifikátom AGR (Aktion Gesunder Rücken). Opel je jediným výrobcom, ktorý ponúka tento typ sedadiel v segmente B – má ich aj Mokka X. Základný objem batožinového priestoru 410 litrov patrí svojou veľkosťou k špičke v triede. Navyše pasažieri vzadu majú možnosť posúvať svoje sedadlá v pozdĺžnom smere o 150 milimetrov a tak zväčšiť priestor pre nohy alebo objem kufra. To zvyšuje flexibilitu modelu Crossland X.

Nový Opel Crossland X bude mať oficiálnu premiéru 1. februára v Berlíne.

1 Opel Crossland X 2 Opel Crossland X 3 Opel Crossland X
Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.