Crossover Saab 9-4X už vo výrobe

Utorok, 22 február 2011

Prvý komerčne vyrábaný crossover švédskej automobilky Saab zišiel z výrobnej linky továrne Ramos Arizpe v Mexiku. Prvý Saab 9-4X s číslom podvozku 00001 bol vyrobený v metalickej farbe Ice Pearl vo výbave Aero. Pod kapotou má výkonný motor 2,8 V6 turbo.

Saab 9-4X spredu
Prvý crossover automobilky Saab, model 9-4X, začali vyrábať v týchto dňoch

"Je to pre Saab veľký deň," povedal prezident automobilky Saab Jan Åke Jonsson. "Príchod 9-4X je ďalší dôležitý krok v naplňovaní nášho business plánu. Toto športové a výrazné vozidlo významne rozšíri príťažlivosť našej značky a umožní nám vstúpiť do dôležitého a neustále rastúceho segmentu," – dodal Jonsson.

Crossover Saab 9-4X sa v produkčnej podobe predstavil na autosalóne v Los Angeles v novembri minulého roku. Dizajn prvého SUV švédskej automobilky vychádza z konceptu Aero X a je návrhom dizajnérov Saab-u.

Saab 9-4X je dlhý 4,77 metra, šírku má 1,8 metra a výšku 1,68 metra. Rázvor náprav je dlhý 2,81 metra. Svojou dĺžkou prekonáva približne o 10 centimetrov Audi Q5 i Volvo XC 60.

Saab 9-4X zboku
Progresívny škandinávsky dizajn modelu 9-4X sa inšpiroval konceptom Aero X

Ponuka motorov pozostáva z dvoch účinných celohliníkových šesťvalcov. Trojlitrový atmosférický motor o výkone 265 koní je vybavený priamym vstrekovaním a je základnou motorizáciou. S ním dokáže 9-4X akcelerovať z 0 na 100 km/h za 9,0 sekúnd. V najvyššej verzii Aero je k dispozícii 2,8-litrový turbodúchadlom prepĺňaný motor s výkonom 300 koní a krútiacim momentom 400 Nm. S ním 9-4X akceleruje z 0 na 100 km/h za 8,3 sekundy.

Pokročilé technológie nového 9-4X zahŕňajú mimo iného 6stupňovú automatickú prevodovku a pohon Saab XWD. Sofistikovaný pohon všetkých kolies variabilne prenáša krútiaci moment na kolesá prednej a zadnej nápravy.

Saab 9-4X interiér
V interiéri 9-4X je zjavný rukopis Saabu – kokpit vozidla je orientovaný na vodiča

Saab 9-4X s pohonom všetkých kolies Saab XWD a adaptívnym riadením podvozku sa začne predávať najprv v Spojených štátoch v máji. Začiatok predaja na Slovensku je naplánovaný na september tohto roku.

Saab 9-4X spredu Saab 9-4X interiér Saab 9-4X spredu Saab 9-4X spredu Saab 9-4X zboku Saab 9-4X zboku
Autor: J. Goldberger
Foto: Saab
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.