Cupra Formentor už na výrobnej linke

Streda, 30 september 2020

Značka Cupra prikladá novému modelu Formentor až tak veľký význam, že už slávnostné spustenie jeho výroby prenášala zo svojej centrály CUPRA Garage v areáli závodu Martorell do celého sveta virtuálne včera o 11:30 SEČ. Informácie z prvej ruky tak odzneli v priamom prenose od vrcholového manažmentu tejto mladej španielskej značky.

1-cupra-formentor

Cupra ako značka spoločnosti Seat začína teraz vyrábať svoj prvý model vyvinutý a navrhnutý výhradne pre túto mladú a športovo orientovanú značku. Cupra ako samostatná značka Seatu ponúkala doteraz autá na aktuálnom dizajne a báze modelov Seat, avšak so športovou výkonnosťou elektrifikovaných modelov Cupra. Od založenia nezávislej značky v roku 2018 predaj neustále rástol a v roku 2019 sa Cupra môže pochváliť číslom takmer 25 000 predaných áut, doteraz sa predalo 55 000.

V tomto roku sa začnú predávať modely Cupra Leon a Cupra Formentor a vedenie značky Cupra verí, že hlavne pričinením Formentora zdvojnásobí svoje predaje. Zodpovedá tomu aj fakt, že výrobu spúšťa vo veľkom štýle a výrobnú linku už tento týždeň bude opúšťať 160 áut denne, ale aj to, že automobily Cupra sa predávajú v sieti takmer 250 špecializovaných predajcov na celom svete.

Cupra nie je Seat, aj keď to môže navonok vyzerať, že Cupra je akoby podznačka Seatu. Seat však má inú klientelu ako Cupra, ktorá je orientovaná na mladšiu generáciu zákazníkov a má nalákať záujemcov orientovaných na štýlovejšie a športovo ladené automobily. A práve to by malo napomôcť značke Cupra v jej obchodnom úspechu.

Nová Cupra Formentor má ponúknuť zákazníkom až sedem motorov. Hneď prvým bude vrcholová verzia s preplňovaným benzínovým štvorvalcom 2,0 TSI s výkonom 228 kW, čo je úžasných 310 koní. Potom to od začiatku roku 2021 bude plu-in hybrid (1,4 TSI a elektromotor) so systémovým výkonom 180 kW/245k. Bude aj turbodiesel, chýbať však bude čistý elektromobil.

Začiatok predaja modelu Formentor sa očakáva v priebehu mesiaca október tohto roka.

Autor: J. Goldberger
Foto: Cupra
Pridať komentár
Bleskovky
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.
Šikyňa-Mantova2
Druhé podujatie z trojice pretekov seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove v stredu tento týždeň nevyšlo slovenskému jazdcovi Richardovi Šikyňovi (MX Slovakia/JD Gunnex KTM RT). Kvalifikácia sa pre slovenského reprezentanta nevyvíjala dobre, keď po problémoch s oboma motocyklami sa Šikyňovi nepodarilo zajazdiť ani jedno plnohodnotné rýchle kolo a tak nemohol nastúpiť do prvej jazdy. V druhej jazde po kontakte s iným jazdcom preteky začínal z konca štartového poľa a do cieľa prišiel na 26. mieste. V priebežnom hodnotení mu pred najbližšími nedeľnými pretekmi patrí 24. miesto.