Cupra Tavascan Concept: Elektrické SUV kupé vo Frankfurte

Utorok, 10 september 2019

Španielsky výrobca športových modelov prichádza s konceptom Tavascan, ktorý bude čisto elektrickým SUV kupé. Meno Tavascan je prevzaté z dediny v Pyrenejach, ktorá sa vyznačuje fascinujúcou scenériou a okolitou prírodou.

1-Cupra-Tavascan

Štúdia Cupra Tavascan vyniká robustnosťou a dynamickým dizajnom

Po premiére štúdie Cupra Formentor s plug-in hybrid pohonom na jar tohto roku značka postúpila o krok ďalej s víziou plne elektrického športového automobilu, a je tu štúdia Cupra Tavascan. Špecializovaná španielska značka spojila svoju športovú DNA s najmodernejším elektrickým pohonom a sofistikovaným dizajnom. Kupé SUV s elektrickým pohonom vytvorila automobilka pre nový segment, v ktorom očakáva 15 %-ný ročný rasť.

Tavascan je veľké SUV kupé založené podľa španielskeho výrobcu na dynamickom dizajne karosérie, sofistikovanom interiéri a vyspelom pohonnom ústrojenstve. Štúdia má kombinovať štýl kupé, robustnosť SUV a športovú eleganciu. Zároveň aj demonštrovať potenciál dizajnu značky Cupra. Tavascan stojí na koncernovej platforme MEB a zdrojom energie je batéria s kapacitou 77 kWh. Odhaduje sa dojazd 450 km.

Elektrický systém pohonu vyniká s vysokým výkonom, tichým chodom a vysokou účinnosťou. Dva elektromotory – jeden na prednej náprave a druhý na zadnej – spolu poskytujú systémový výkon 225 kW (306 k), ktorý sa adaptívne prenáša na všetky kolesá. Štúdia Cupra Tavascan zrýchľuje z nuly na 100 km/h za menej ako 6,5 sekundy.

Štúdia Tavascan má karosériu lakovanú sofistikovaným lakom s efektom tekutého kovu. Vonkajší dizajn dopĺňajú farebne zladené karbónové prvky a akcentujú detaily medenej farby.

2-Cupra-Tavascan

Nový Tavascan sa predstavuje v týchto dňoch na autosalóne vo Frankfurte

Wayne Griffiths, výkonný riaditeľ značky Cupra: "Okrem modelu Cupra Formentor, ktorý začneme predávať v roku 2020 spolu s ďalšími dvoma výkonnými modelmi s pohonom plug-in hybrid, sme demonštrovali naše technologické schopnosti vývojom prvého pretekárskeho cestovného automobilu s elektrickým pohonom Cupra e-Racer. Predstavením štúdie Cupra Tavascan prenášame túto víziu na cestu a dokazujeme, že aj vysoko výkonné vozidlo môže mať elektrický pohon."

Štúdia Cupra Tavascan má svetovú výstavnú premiéru v týchto dňoch na autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.

Autor: J. Goldberger
Foto: Cupra
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.