Cupra Tavascan Concept: Elektrické SUV kupé vo Frankfurte

Utorok, 10 september 2019

Španielsky výrobca športových modelov prichádza s konceptom Tavascan, ktorý bude čisto elektrickým SUV kupé. Meno Tavascan je prevzaté z dediny v Pyrenejach, ktorá sa vyznačuje fascinujúcou scenériou a okolitou prírodou.

1-Cupra-Tavascan

Štúdia Cupra Tavascan vyniká robustnosťou a dynamickým dizajnom

Po premiére štúdie Cupra Formentor s plug-in hybrid pohonom na jar tohto roku značka postúpila o krok ďalej s víziou plne elektrického športového automobilu, a je tu štúdia Cupra Tavascan. Špecializovaná španielska značka spojila svoju športovú DNA s najmodernejším elektrickým pohonom a sofistikovaným dizajnom. Kupé SUV s elektrickým pohonom vytvorila automobilka pre nový segment, v ktorom očakáva 15 %-ný ročný rasť.

Tavascan je veľké SUV kupé založené podľa španielskeho výrobcu na dynamickom dizajne karosérie, sofistikovanom interiéri a vyspelom pohonnom ústrojenstve. Štúdia má kombinovať štýl kupé, robustnosť SUV a športovú eleganciu. Zároveň aj demonštrovať potenciál dizajnu značky Cupra. Tavascan stojí na koncernovej platforme MEB a zdrojom energie je batéria s kapacitou 77 kWh. Odhaduje sa dojazd 450 km.

Elektrický systém pohonu vyniká s vysokým výkonom, tichým chodom a vysokou účinnosťou. Dva elektromotory – jeden na prednej náprave a druhý na zadnej – spolu poskytujú systémový výkon 225 kW (306 k), ktorý sa adaptívne prenáša na všetky kolesá. Štúdia Cupra Tavascan zrýchľuje z nuly na 100 km/h za menej ako 6,5 sekundy.

Štúdia Tavascan má karosériu lakovanú sofistikovaným lakom s efektom tekutého kovu. Vonkajší dizajn dopĺňajú farebne zladené karbónové prvky a akcentujú detaily medenej farby.

2-Cupra-Tavascan

Nový Tavascan sa predstavuje v týchto dňoch na autosalóne vo Frankfurte

Wayne Griffiths, výkonný riaditeľ značky Cupra: "Okrem modelu Cupra Formentor, ktorý začneme predávať v roku 2020 spolu s ďalšími dvoma výkonnými modelmi s pohonom plug-in hybrid, sme demonštrovali naše technologické schopnosti vývojom prvého pretekárskeho cestovného automobilu s elektrickým pohonom Cupra e-Racer. Predstavením štúdie Cupra Tavascan prenášame túto víziu na cestu a dokazujeme, že aj vysoko výkonné vozidlo môže mať elektrický pohon."

Štúdia Cupra Tavascan má svetovú výstavnú premiéru v týchto dňoch na autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.

Autor: J. Goldberger
Foto: Cupra
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."