Dacia Duster: modernizácia po troch rokoch

Štvrtok, 29 august 2013

Dacia Duster prichádza po troch rokoch výroby s prvým omladením. Jej nové vonkajšie tvary prezrádzajú dve fotografie uvoľnené automobilkou na uverejnenie. Ako sa zmenil interiér, to Dacia prezradí až vo Frankfurte na septembrovom autosalóne. Vonkajšok je po facelifte mužnejší a športovejší, od interiéru sa očakáva, že bude obsahovať najmä kvalitnejšie materiály.

Dacia Duster
Vynovená Dacia Duster sa po prvý raz predstaví už o pár dní na autosalóne vo Frankfurte

Karosérii nového Dustera pribudli ostré hrany, má novú masku chladiča doplnenú o osem malých lichobežníkov, má viacero chrómových doplnkov a predné osvetlenie s tromi sekciami – hlavné svetlomety sú naďalej s dvojitou optikou, denné svietenie je s diódami. Zadné svetlá menili iba mierne svoju grafiku a pribudol chróm, napríklad aj na koncovke výfuku.

Týmito vylepšeniami vyzerá Duster na ceste robustnejšie, navyše ako auto, ktoré môže ísť kamkoľvek. Celkový vzhľad však vychádza z dizajnu pôvodného modelu. Prvky určujúce identitu vozidla boli modernizované. Konštruktéri zamerali svoju pozornosť tiež na charakter vozidla s pohonom 4x4. "Nový Duster má oveľa výraznejšiu vizáž a pritom si zachováva svoje pôvodné DNA" - povedal dizajnér David Durand.

Podčiarknuť charakter SUV majú aj nové nosiče s označením modelu Duster, zatiaľ čo nové 16-palcové disky kolies z ľahkých zliatin a celoročné pneumatiky Mud and Snow (do blata i snehu) oživili Dacii Duster charakter zamerania.

Dacia Duster
Dacia Duster má na zadnej časti pomerne málo zmien, pribudol chróm na koncovke výfuku a zadné koncové svetlá majú upravenú grafiku. Predstaví sa vo Frankfurte.

O tom, čo bude mať vynovený Duster pod kapotou továreň zatiaľ nehovorí. Chýbať by však nemal známy preplňovaný 115 koňový štvorvalec 1,2 TCe a benzínový 1,6 16V s výkonom 105 koní, resp. 102 koní na LPG. Z naftových by to mohol byť turbodiesel 1,5 dCi s výkonom 90 koní a pre Duster s pohonom 4x4 pravdepodobne 1,6 dCi s výkonom 110 koní.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.