Dacia Duster: modernizácia po troch rokoch

Štvrtok, 29 august 2013

Dacia Duster prichádza po troch rokoch výroby s prvým omladením. Jej nové vonkajšie tvary prezrádzajú dve fotografie uvoľnené automobilkou na uverejnenie. Ako sa zmenil interiér, to Dacia prezradí až vo Frankfurte na septembrovom autosalóne. Vonkajšok je po facelifte mužnejší a športovejší, od interiéru sa očakáva, že bude obsahovať najmä kvalitnejšie materiály.

Dacia Duster
Vynovená Dacia Duster sa po prvý raz predstaví už o pár dní na autosalóne vo Frankfurte

Karosérii nového Dustera pribudli ostré hrany, má novú masku chladiča doplnenú o osem malých lichobežníkov, má viacero chrómových doplnkov a predné osvetlenie s tromi sekciami – hlavné svetlomety sú naďalej s dvojitou optikou, denné svietenie je s diódami. Zadné svetlá menili iba mierne svoju grafiku a pribudol chróm, napríklad aj na koncovke výfuku.

Týmito vylepšeniami vyzerá Duster na ceste robustnejšie, navyše ako auto, ktoré môže ísť kamkoľvek. Celkový vzhľad však vychádza z dizajnu pôvodného modelu. Prvky určujúce identitu vozidla boli modernizované. Konštruktéri zamerali svoju pozornosť tiež na charakter vozidla s pohonom 4x4. "Nový Duster má oveľa výraznejšiu vizáž a pritom si zachováva svoje pôvodné DNA" - povedal dizajnér David Durand.

Podčiarknuť charakter SUV majú aj nové nosiče s označením modelu Duster, zatiaľ čo nové 16-palcové disky kolies z ľahkých zliatin a celoročné pneumatiky Mud and Snow (do blata i snehu) oživili Dacii Duster charakter zamerania.

Dacia Duster
Dacia Duster má na zadnej časti pomerne málo zmien, pribudol chróm na koncovke výfuku a zadné koncové svetlá majú upravenú grafiku. Predstaví sa vo Frankfurte.

O tom, čo bude mať vynovený Duster pod kapotou továreň zatiaľ nehovorí. Chýbať by však nemal známy preplňovaný 115 koňový štvorvalec 1,2 TCe a benzínový 1,6 16V s výkonom 105 koní, resp. 102 koní na LPG. Z naftových by to mohol byť turbodiesel 1,5 dCi s výkonom 90 koní a pre Duster s pohonom 4x4 pravdepodobne 1,6 dCi s výkonom 110 koní.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.