Dacia Duster: modernizácia po troch rokoch

Štvrtok, 29 august 2013

Dacia Duster prichádza po troch rokoch výroby s prvým omladením. Jej nové vonkajšie tvary prezrádzajú dve fotografie uvoľnené automobilkou na uverejnenie. Ako sa zmenil interiér, to Dacia prezradí až vo Frankfurte na septembrovom autosalóne. Vonkajšok je po facelifte mužnejší a športovejší, od interiéru sa očakáva, že bude obsahovať najmä kvalitnejšie materiály.

Dacia Duster
Vynovená Dacia Duster sa po prvý raz predstaví už o pár dní na autosalóne vo Frankfurte

Karosérii nového Dustera pribudli ostré hrany, má novú masku chladiča doplnenú o osem malých lichobežníkov, má viacero chrómových doplnkov a predné osvetlenie s tromi sekciami – hlavné svetlomety sú naďalej s dvojitou optikou, denné svietenie je s diódami. Zadné svetlá menili iba mierne svoju grafiku a pribudol chróm, napríklad aj na koncovke výfuku.

Týmito vylepšeniami vyzerá Duster na ceste robustnejšie, navyše ako auto, ktoré môže ísť kamkoľvek. Celkový vzhľad však vychádza z dizajnu pôvodného modelu. Prvky určujúce identitu vozidla boli modernizované. Konštruktéri zamerali svoju pozornosť tiež na charakter vozidla s pohonom 4x4. "Nový Duster má oveľa výraznejšiu vizáž a pritom si zachováva svoje pôvodné DNA" - povedal dizajnér David Durand.

Podčiarknuť charakter SUV majú aj nové nosiče s označením modelu Duster, zatiaľ čo nové 16-palcové disky kolies z ľahkých zliatin a celoročné pneumatiky Mud and Snow (do blata i snehu) oživili Dacii Duster charakter zamerania.

Dacia Duster
Dacia Duster má na zadnej časti pomerne málo zmien, pribudol chróm na koncovke výfuku a zadné koncové svetlá majú upravenú grafiku. Predstaví sa vo Frankfurte.

O tom, čo bude mať vynovený Duster pod kapotou továreň zatiaľ nehovorí. Chýbať by však nemal známy preplňovaný 115 koňový štvorvalec 1,2 TCe a benzínový 1,6 16V s výkonom 105 koní, resp. 102 koní na LPG. Z naftových by to mohol byť turbodiesel 1,5 dCi s výkonom 90 koní a pre Duster s pohonom 4x4 pravdepodobne 1,6 dCi s výkonom 110 koní.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.