Dacia Duster s Alainom Prostom v sedle

Pondelok, 30 november 2009

Ďalší nový model Dacie, v poradí šiesty, sa po predstavení štúdie na autosalóne v Ženeve na jar tohto roku uvedie teraz veľmi originálnym a netradičným, o to však zaujímavejším spôsobom – ako pretekársky automobil s 3,0 litrovým šesťvalcovým vidlicovým motorom s výkonom 350 koní, ktorý je umiestnený pred zadnou nápravou a poháňa všetky štyri kolesá, navyše má riadené obe nápravy. Dacia Duster sa tak odlišuje od všetkých doteraz uvedených modelov rumunskej automobilky, ktorá pracuje pod krídlami francúzskeho Renaultu.

Dacia Duster

Už dizajn štúdie sa vymykal tomu, čo dovtedy v kuchyni Dacie navarili. Aj preto, že vznikala v stredisku dizajnového centra Renaultu v Bukurešti v spolupráci s dizajnovým centrom Renaultu vo francúzskom Guyoncourte. Konečným výsledkom je unikátny automobil s exkluzívnym poslaním – Dacia Duster sa v sedle s bývalým štvornásobným majstrom sveta formuly 1 Alainom Prostom zúčastní sedemdielneho seriálu pretekov na ľade Trophée Andros.

Predstavený pretekársky špeciál Dacia Duster má pod laminátovou karosériou priestorový rúrkový rám, ktorého celková dĺžka je 4001 mm, šírka 1900 mm a je dielom divízie Renault Sport Technologies, pod taktovkou ktorej vznikajú všetky športové modely francúzskej automobilky.

Pri pohľade na pretekársky špeciál sa črtá silueta nového sériového modelu Dacia Duster, ktorá by už v polovici roku 2010 mala obohatiť trh s novými automobilmi.

Dacia Duster

Pohľad na karosériu pretekárskeho špeciálu prezrádza siluetu a základné črty nového sériového modelu Dacia Duster, ktorý by už v roku 2010 mohol obohatiť aj náš trh s novými automobilmi s pohonom 4x4.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.