Dacia Duster s Alainom Prostom v sedle

Pondelok, 30 november 2009

Ďalší nový model Dacie, v poradí šiesty, sa po predstavení štúdie na autosalóne v Ženeve na jar tohto roku uvedie teraz veľmi originálnym a netradičným, o to však zaujímavejším spôsobom – ako pretekársky automobil s 3,0 litrovým šesťvalcovým vidlicovým motorom s výkonom 350 koní, ktorý je umiestnený pred zadnou nápravou a poháňa všetky štyri kolesá, navyše má riadené obe nápravy. Dacia Duster sa tak odlišuje od všetkých doteraz uvedených modelov rumunskej automobilky, ktorá pracuje pod krídlami francúzskeho Renaultu.

Dacia Duster

Už dizajn štúdie sa vymykal tomu, čo dovtedy v kuchyni Dacie navarili. Aj preto, že vznikala v stredisku dizajnového centra Renaultu v Bukurešti v spolupráci s dizajnovým centrom Renaultu vo francúzskom Guyoncourte. Konečným výsledkom je unikátny automobil s exkluzívnym poslaním – Dacia Duster sa v sedle s bývalým štvornásobným majstrom sveta formuly 1 Alainom Prostom zúčastní sedemdielneho seriálu pretekov na ľade Trophée Andros.

Predstavený pretekársky špeciál Dacia Duster má pod laminátovou karosériou priestorový rúrkový rám, ktorého celková dĺžka je 4001 mm, šírka 1900 mm a je dielom divízie Renault Sport Technologies, pod taktovkou ktorej vznikajú všetky športové modely francúzskej automobilky.

Pri pohľade na pretekársky špeciál sa črtá silueta nového sériového modelu Dacia Duster, ktorá by už v polovici roku 2010 mala obohatiť trh s novými automobilmi.

Dacia Duster

Pohľad na karosériu pretekárskeho špeciálu prezrádza siluetu a základné črty nového sériového modelu Dacia Duster, ktorý by už v roku 2010 mohol obohatiť aj náš trh s novými automobilmi s pohonom 4x4.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."