Dacia Lodgy Glace: premiérovo na ľade

Sobota, 03 december 2011

Pri Dacii sa stalo takmer pravidlom, že svoj nový model predstaví najprv v pretekárskom rúchu a až následne vo výstavnej róbe. Inak tomu nebude ani pri najnovšej novinke, atraktívnom rodinnom automobile, ktorého predvoj s menom Dacia Lodgy Glace sa po prvý raz predstaví práve dnes (3. decembra) a zajtra na okruhovom ľadovom ovále v pretekoch seriálu Trophée Andros.

Dacia Lodgy Glace
Dacia Lodge Glace pripravená na preteky na ľadovom okruhu v seriáli Trophée Andros. V Ženeve sa nové sériové MPV od Dacie predstaví na jar budúceho roka.

Skôr, ako sa nové MPV od Dacie s prímenom Lodge predstaví na jarnom autosalóne v Ženeve, sadnú si do jej pretekárskej verzie, vlastne hneď dvoch, majstri volantu Alain Prost do prvej a jeho syn Nicolas Prost a Evans Stievenart do druhej. Dacia tak zostáva verná tradícii spred dvoch rokov, keď sa v rovnakých pretekoch nový model Dacie predstavil najprv (pred dvoma rokmi v preoblečení do rallye špeciálu) práve na zamrznutom okruhu a bývalý štvornásobný majster sveta Alain Prost obsadil v absolútnom poradí v oboch ročníkoch druhú priečku.

Nový, v poradí už tretí ročník Trophée Andros bude teda znovu s účasťou značky Dacia a znovu s originálnym a aktuálnym modelom značky Dacia. Do seriálu pretekov na ľade pre sezónu 2011/2012 prihlásila Dacia dve autá a posadí za ich volant silných jazdcov Alaina Prosta a Evensa Stievenarta. Prvé kolo seriálu 2011/2012 sa uskutoční 3. a 4. decembra vo Val Thorens vo Francúzsku.

Dacia Lodgy Glace
Nová Dacia má šmrnc. Za volantom aj s Alainom Prostom sa predstaví na ľadovom okruhu.

"Ľadový" špeciál Dacia Lodgy Glace pripravovali na preteky seriálu Trophée Andros hneď tri firmy: Tork Engineering si zobrala na starosť dizajn, výrobu a kompletizáciu, Sodemp pripravila motor a svoj podiel na vyhotovení má, ako inak, aj Renault Sport Technologies. Ako správny pretekársky automobil tak aj Dacia Lodgy Glace má motor umiestnený uprostred. Upravený trojlitrový šesťvalec dokáže vyprodukovať až 355 koní pri 7500 otáčkach a krútiaci moment 360 Nm pri 5500 otáčkach. Silu prenáša na všetky štyri magnéziové 16" kolesá cez sekvenčnú šesťstupňovú prevodovku. Aby auto aj dobre brzdilo, o to sa postarajú štvorpiestikové strmene bŕzd Beringer s kotúčmi s priemerom 300 mm vpredu a 265 mm vzadu.

Dacia Lodgy Glace dlhá 4001 mm a široká 1900 mm má rázvor 2500 mm a hmotnosť len 950 kg. Menšia sestrička budúceho sériového rodinného MPV, ktoré uvidíme na autosalóne v Ženeve, bude tak na ľadových okruhoch zrejme postrachom všetkých štartujúcich.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.