Dacia Manifesto je koncept, nie vesmírne vozidlo

Piatok, 04 november 2022

Dacia predstavila na septembrovom autosalóne v Paríži vo svetovej premiére koncept menom Manifesto. Nešlo o žiadny budúci sériový model, Manifesto ako koncept stelesňuje len víziu značky Dacia.

1-dacia manifesto

Dacia o svojom koncepte hovorí, že má ísť o predvoj budúcich zásadných, sviežich, silných, cenovo dostupných a ekologických vozidlách. Akoby sa na koncepte Manifesto mali testovať najnovšie inovatívne funkcie, pričom niektoré z nich skončia v sériových modeloch.

Dacia Manifesto je kompaktné a ľahké vozidlo, ktoré je viac agilné ako rýchle, a určené do terénu a divočiny (alebo že by ako vesmírne vozidlo?). Je to vyjadrenie vízie Dacia, ktoré slúži ako hmatateľná reprezentácia jej hodnôt a značiek.

Koncept Manifesto pripomína buginu určenú na preskúmanie novej a nepoznanej planéty. Je skôr dizajnovým cvičením, z ktorého sériový model nikdy nebude. Manifesto predstavené v Paríži je elektrické vozidlo poháňané elektromotormi, ktoré stojí na bezvzduchových pneumatikách.

So svojím vyťahovacím jediným svetlometom, systémom Media Control a rozhraním príslušenstva YouClip, ktoré bude debutovať na prichádzajúcej generácii Dustera, je Manifesto podľa Dacie "podstatnejšie a sviežejšie ako kedykoľvek predtým".

Koncept Manifesto Dacia charakterizuje ako silné vozidlo, ktoré so svojimi bezvzduchovými pneumatikami si dokáže poradiť s každým terénom. Je vodotesné a dá sa ľahko umyť hadicou zvnútra aj zvonka.

Manifesto je eco-smart, ktorý používa jedinečný materiál vyrobený z 20 % recyklovaného plastu so škvrnitým vzhľadom.

Technológie a niektoré prvky konceptu Manifesto budú debutovať v ďalšej generácii modelu Duster.

1-dacia manifesto 2-dacia manifesto 3-dacia manifesto
Autor: J. Goldberger, Zdroj: Dacia
Foto: Dacia
Pridať komentár
Bleskovky
waltteri-bottas
Jazdec tímu Alfa Romeo formuly 1 Valtteri Bottas bol v uplynulých dňoch hosťom Slovenska. Pozvala ho k nám spoločnosť Orlen Benzina, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť čerpacích staníc. Fínsky jazdec sedlal v tohtoročnej sezóne seriálu F1 monopost Alfa Romeo. Počas svojej desaťročnej úspešnej kariéry v kráľovskej disciplíne automobilového športu nazbieral na pretekoch Grand Prix F1 desať víťazstiev a spolu až 67 umiestnení na stupňoch víťazov. Orlen Benzina, ktorá Bottasa k nám pozvala, je súčasťou nadnárodnej spoločnosti Orlen, najväčšej energetickej spoločnosti v strednej a východnej Európe s takmer tromi tisíckami čerpacích staníc. Na Slovensku pôsobí od roku 2019. Bottas k návšteve Slovenska povedal: "V roku 2023 sa mám na čo tešiť a nemôžem dočkať až sezóna opäť začne. Som rád, že som navštívil krásne Slovensko s naším partnerom Orlen a stretol som sa s fanúšikmi, ktorí nás podporovali počas celej sezóny."
bmw-i4
V ankete Flotila roka 2022 organizovanej v Českej republike v kategórii čisto elektrických modelov sa víťazom stalo BMW i4. Za víťaza ho vybralo 150 fleetových manažérov českých firiem, ktorí sa v Hradci Králové zúčastnili testovacích jázd. Víťaz BMW i4 porazil dvanásť ďalších nominovaných čisto elektrických modelov. BMW i4 týmto víťazstvom nadväzuje na sériu predchádzajúcich úspechov, z ktorých najvýznamnejším na českom trhu bol zisk titulu Auto roka 2021/22 v Českej republike.
opel-astra1
Nový Opel Astra a Astra SportsTourer zvolila odborná porota German Car Awards za nemecké kompaktné auto roka 2023. Oba modely novej generácie zvíťazili v ankete s veľkým náskokom pred konkurentmi tohto segmentu. Astra presvedčila inovatívnymi bezpečnostnými technológiami, ktoré Astra sprístupňuje širokému spektru zákazníkov triedy kompaktných vozidiel. Rovnako aj široká ponuka pohonných jednotiek vrátane elektrifikovaného plug-in hybridného pohonu, vďaka ktorému môžu nové modely Astra jazdiť aj plne bez emisií. Zavážil aj príťažlivý pokrokový dizajn, ako aj pôžitok z jazdy a hodnota, za ktorú zákazník Astru dostáva.