Dacia Manifesto je koncept, nie vesmírne vozidlo

Piatok, 04 november 2022

Dacia predstavila na septembrovom autosalóne v Paríži vo svetovej premiére koncept menom Manifesto. Nešlo o žiadny budúci sériový model, Manifesto ako koncept stelesňuje len víziu značky Dacia.

1-dacia manifesto

Dacia o svojom koncepte hovorí, že má ísť o predvoj budúcich zásadných, sviežich, silných, cenovo dostupných a ekologických vozidlách. Akoby sa na koncepte Manifesto mali testovať najnovšie inovatívne funkcie, pričom niektoré z nich skončia v sériových modeloch.

Dacia Manifesto je kompaktné a ľahké vozidlo, ktoré je viac agilné ako rýchle, a určené do terénu a divočiny (alebo že by ako vesmírne vozidlo?). Je to vyjadrenie vízie Dacia, ktoré slúži ako hmatateľná reprezentácia jej hodnôt a značiek.

Koncept Manifesto pripomína buginu určenú na preskúmanie novej a nepoznanej planéty. Je skôr dizajnovým cvičením, z ktorého sériový model nikdy nebude. Manifesto predstavené v Paríži je elektrické vozidlo poháňané elektromotormi, ktoré stojí na bezvzduchových pneumatikách.

So svojím vyťahovacím jediným svetlometom, systémom Media Control a rozhraním príslušenstva YouClip, ktoré bude debutovať na prichádzajúcej generácii Dustera, je Manifesto podľa Dacie "podstatnejšie a sviežejšie ako kedykoľvek predtým".

Koncept Manifesto Dacia charakterizuje ako silné vozidlo, ktoré so svojimi bezvzduchovými pneumatikami si dokáže poradiť s každým terénom. Je vodotesné a dá sa ľahko umyť hadicou zvnútra aj zvonka.

Manifesto je eco-smart, ktorý používa jedinečný materiál vyrobený z 20 % recyklovaného plastu so škvrnitým vzhľadom.

Technológie a niektoré prvky konceptu Manifesto budú debutovať v ďalšej generácii modelu Duster.

1-dacia manifesto 2-dacia manifesto 3-dacia manifesto
Autor: J. Goldberger, Zdroj: Dacia
Foto: Dacia
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring