Dacia Manifesto je koncept, nie vesmírne vozidlo

Piatok, 04 november 2022

Dacia predstavila na septembrovom autosalóne v Paríži vo svetovej premiére koncept menom Manifesto. Nešlo o žiadny budúci sériový model, Manifesto ako koncept stelesňuje len víziu značky Dacia.

1-dacia manifesto

Dacia o svojom koncepte hovorí, že má ísť o predvoj budúcich zásadných, sviežich, silných, cenovo dostupných a ekologických vozidlách. Akoby sa na koncepte Manifesto mali testovať najnovšie inovatívne funkcie, pričom niektoré z nich skončia v sériových modeloch.

Dacia Manifesto je kompaktné a ľahké vozidlo, ktoré je viac agilné ako rýchle, a určené do terénu a divočiny (alebo že by ako vesmírne vozidlo?). Je to vyjadrenie vízie Dacia, ktoré slúži ako hmatateľná reprezentácia jej hodnôt a značiek.

Koncept Manifesto pripomína buginu určenú na preskúmanie novej a nepoznanej planéty. Je skôr dizajnovým cvičením, z ktorého sériový model nikdy nebude. Manifesto predstavené v Paríži je elektrické vozidlo poháňané elektromotormi, ktoré stojí na bezvzduchových pneumatikách.

So svojím vyťahovacím jediným svetlometom, systémom Media Control a rozhraním príslušenstva YouClip, ktoré bude debutovať na prichádzajúcej generácii Dustera, je Manifesto podľa Dacie "podstatnejšie a sviežejšie ako kedykoľvek predtým".

Koncept Manifesto Dacia charakterizuje ako silné vozidlo, ktoré so svojimi bezvzduchovými pneumatikami si dokáže poradiť s každým terénom. Je vodotesné a dá sa ľahko umyť hadicou zvnútra aj zvonka.

Manifesto je eco-smart, ktorý používa jedinečný materiál vyrobený z 20 % recyklovaného plastu so škvrnitým vzhľadom.

Technológie a niektoré prvky konceptu Manifesto budú debutovať v ďalšej generácii modelu Duster.

1-dacia manifesto 2-dacia manifesto 3-dacia manifesto
Autor: J. Goldberger, Zdroj: Dacia
Foto: Dacia
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.