Ďalší elektrický Chevrolet: Volt MPV5

Nedeľa, 25 apríl 2010

Chevrolet urobil ďalší krok k výrobe hospodárnych globálnych automobilov. Prostredníctvom spoločného podniku Shanghai GM predstavil v Číne hospodárne modely Cruze a New Sail. Ale najmä nový koncept, elektrický Volt MPV5, ktorý ako sériový model sa chystá uviesť v roku 2011. Nový crossover, elektrický Volt MPV5, bude mať predĺžený dojazd a vychádza zo základov známeho Chevroletu Volt. Štúdia päťmiestneho viacúčelového crossovera demonštruje potenciál pohonného systému Voltec a využíva na bezemisnú jazdu s elektrickým pohonom rovnaký základ ako model Volt.

Chevrolet Volt MPV5

Styling štúdie Volt MPV5 si vypožičal dizajnérske a aerodynamické prvky z modelu Chevrolet Volt. Predné čelo patrí medzi najaerodynamickejšie spomedzi crossoverov vďaka uzatvorenej mriežke a aerodynamicky optimalizovanému prednému spojleru, čo spoločne napomáha zníženiu spotreby paliva. Kryt spodnej časti, spolu s ochranou podvozka, tvarovanými koncovými svetlami a špeciálne navrhnutými plochami v zadnej časti tiež pomáhajú štúdii Volt MPV5 znížiť odpor vzduchu. Intenzívne zameranie sa na aerodynamiku umožňuje zvýšiť dojazd v čisto elektrickom režime.

Exteriér konceptu Volt MPV5 nie je výlučne len o hospodárnosti. Jeho modrá metalická farba Sonic Blue je pôsobivá, pričom dvojité presklené panely strechy a 19palcové kolesá inšpirované Voltom dávajú Voltu MPV5 športový akcent. Štúdia Volt MPV5 preberá efektívny dizajn Chevroleta Volt a prispôsobuje ho segmentu rodinných crossoverov. Je na prvý pohľad identifikovateľná ako skutočný člen rodiny Chevrolet.

Rozmery štúdie Volt MPV5 prinášajú cestujúcim zvýšený komfort. Kým rázvor štúdie Volt MPV5 2760 mm je dlhší len o 15 mm, v porovnaní s rázvorom Chevroletu Volt je jeho karoséria dlhšia o 181 mm (4585 mm), širšia o 73 mm (1871 mm) a vyššia o 182 mm (1612 mm).

Aj interiér štúdie Volt MPV5 využíva prvky modelu Volt, napríklad stredovú konzolu a prístrojový panel, ale aj výrazné dvojfarebné kožené sedadlá. Vďaka väčším rozmerom sedia cestujúci pohodlne aj na zadných sedadlách, vyšší je aj komfort, flexibilta a zlepšené nastupovanie i vystupovanie. Základný batožinový priestor 864 litrov možno po sklopení zadných sedadiel zväčšiť na 1764 litrov.

Štúdia Volt MPV5 využíva rovnaký systém pohonu Voltec ako Chevrolet Volt, vrátane prídavnej možnosti využitia motorového generátora na predĺženie jazdného dosahu. Sústava líthium-ionových batérií má kapacitu 16 kWh a zásobuje energiou pohonnú elektrickú jednotku.

Systém Voltec umožňuje štúdii Volt MPV5 dynamickú jazdu v čisto elektrickom režime pri obsadení piatimi cestujúcimi na vzdialenosť až 51,5 km. Je to dvojnásobok vzdialenosti, ktorú priemerný mestský vodič v Číne absolvuje za deň. Ak sa batéria vyčerpá, začne ju dobíjať generátor poháňaný motorom so zdvihovým objemom 1,4 l a umožní tak na elektrinu dojazd ďalších 482 km.

Autor: J. Goldberger
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.