Detský automobil v štýle Lotusu Seven

Streda, 20 február 2008

Dvojmiestne autíčko v štýle Lotus Seven navrhli a vyrobili v pretekárskom klube vo Vranove nad Topľou koncom roku 2007, je pre deti od šesť do štrnásť rokov a pomenovali ho Scorpy 7.

Scorpy 7

Fotografiu a technický popis nám poslal Andrej Ivančo, člen vranovského klubu a autor projektu, ktorý sa v minulosti venoval pretekaniu na motokárach i automobiloch. Cieľom, ako nám napísal, nebolo vytvoriť presnú kópiu Lotusu 7, Caterhamu, Donkervortu alebo Rusha, ale auto, ktoré by sa podobalo tomuto štýlu. Podstatné bolo, aby sa deti mohli učiť jazdiť na primerane veľkom aute, cítili sa v ňom pohodlne a bezpečne. Preto je Ivanco Scorpy 7 vybavené trubkovým priestorovým rámom ako majú repliky Lotus 7, anatomicky tvarovanými sedačkami so 4-bodovými bezpečnostnými pásmi a ochranným rámom za posádkou. Rodičia majú možnosť vybaviť Scorpy 7 diaľkovým odpojovačom motora a mať tak kontrolu nad jazdou svojho dieťaťa.

Pri konštrukcii autíčka bolo dôležité, aby ho deti mohli využívať čo najdlhšie. Preto vyriešili posúvanie pedálového boxu v dĺžke 25cm a volant, u ktorého sa nastavuje výška aj vzdialenosť od dieťaťa. Pre pohodlnejšie nastupovanie a vystupovanie sa volant vyberá, tak ako je to v F1. Takto je možné ovládacie prvky prispôsobovať na mieru od 6-ročných až po 14-ročné deti.

Scorpy 7 je vybavený benzínovým motorom s výkonom šesť konských síl s elektrickým štartérom a variátorom. Ovláda sa jednoducho volantom, plynom a brzdou. Jeho súčasťou je aj svetelná sústava s obrysovými, tlmenými a diaľkovými svetlami, smerovkami, brzdovými svetlami a klaksónom. So Scorpy 7 je ľahké zvládnuť základy šoférovania. V úplných začiatkoch môže dieťaťu pomôcť aj dospelá osoba do 165 cm na sedadle spolujazdca. Autíčko je možné využívať na dopravnú výchovu detí, na go-kart a iných okruhoch, na rôzne amatérske preteky a pod. Dá sa s ním jazdiť aj v ľahkom teréne.

Scorpy 7 nie je robený ako kit-car, ale všetky diely sú nové a z európskej produkcie. Možno ho vyrobiť v rôznych farebných odtieňoch a s rôznym vybavením, podľa konkrétnych požiadaviek zákazníka. Dá sa to docieliť, pretože sa vyrába ručne. Aj preto môže byť každé takéto autíčko originálom.

Autor: J. Goldberger
Komentáre
Dobry den.

Mal by som záujem a takéto auticko. Aka je cena?
Pridal Peter Fedor v pondelok 18 mája 2015 o 21:16
dobrý den,


mám velmi vážný zájem o vozítko.
Jáká je cena?

Mirek
Pridal Mirek Ševčík vo štvrtok 05 novembra 2015 o 10:58
dobrý den,


mám velmi vážný zájem o vozítko.
Jáká je cena?

Mirek
Pridal Mirek Ševčík vo štvrtok 05 novembra 2015 o 10:58
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.