Duster: nový trhák Dácie

Štvrtok, 08 apríl 2010

Máte záujem o najlacnejšie SUV na trhu? Ak ste si doteraz mysleli, že rozpočet rodiny vám nedovolí myslieť na takúto kúpu, oddnes to nemusí platiť. Dnešným dňom sa situácia mení, pretože na trh prichádza nová Dacia Duster, zaručene najlacnejšie SUV. Už za 9990 eur môžete mať Duster s pohonom 4x2, s pohonom 4x4 za 11 790 eur. Pri financovaní prostredníctvom Dacia Finance je to len 8990, resp. 10 790 eur.

Dacia Duster

Pod krídlami francúzskeho Renaulta prekvapuje Dacia stále viac. Expanduje a prosperuje na trhoch. Od roku 2004 sa predalo vyše jeden a štvrť milióna dacií (v roku 2004 22 833, v roku 2009 až 311 000). Továreň v rumunskej Pitešti vyrába s najnovším Dusterom už šesť modelových radov. Dacia už nie je automobilom chudobných krajín, keďže viac ako v strednej a východnej Európe sa nových dacií predá v Nemecku, Francúzsku a Taliansku.

Stratégovia v Renaulte kalkulovali s Daciou asi takto: "nie každý si môže dovoliť nové auto", "väčšie auto je drahšie auto", "platí sa aj za dizajn", "treba mať veľa peňazí, aby si človek mohol urobiť radosť". Z toho vyplýva: prerušiť pravidlá a... kúpiť si Daciu. Zabralo to nielen v Rumunsku, ale ešte výraznejšie v Nemecku, kde sa za posledných päť rokov predalo 84 875 dacií, ale aj vo Francúzsku, kde ich za rovnaké obdobie pribudlo 66 531. Na Slovensku pribudlo 7432 nových dacií. Takže fenomén DACIA zaberá aj u nás, a teraz, po uvedení modelu kategórie SUV, Dacie Duster, zaberie určite ešte viac.

Ak spočiatku bola háčikom nízka cena, na ktorý sa chytali zákazníci dacie, tak to už dlhší čas nie je hlavný dôvod, prečo sa chodí do showroomov tejto značky. Po Logane prišli modely ako veľké kombi (či kompaktné MPV?) Logan MCV, Pick-Up, Van, ale aj imidžové Sandero. Najnovší model Duster, auto na voľný čas, auto do mesta, auto do terénu a na hory, je inej kategórie. Je pre zákazníkov, ktorí síce nechcú príliš veľa investovať, ale zato vyžadujú auto, ktoré im budú závidieť minimálne susedia. A práve takým je Duster. Je väčší ako Suzuki Jimny alebo Fiat Panda, iný ako Fiat Sedici, lacnejšie ako Suzuki Vitara, Kia Sportage alebo Hyundai iX35. Znovu je teda tu fenomén Dacia.

Duster nebude útoč iba cenou, ale najmä tým, čo ponúka. Model s benzínovým motorom 1,6 16V/105 môže mať zákazník s pohonom predných kolies už za 9990 eur (300 959 Sk), s pohonom štyroch kolies je cena 11 790 eur (355 185 Sk). Z naftových motorov sú v ponuke dva. Oba s objemom 1,5 litra, ale v dvoch výkonových verziách - 1,5 dCi/85 k a 1,5 dCi/110 k. Najlacnejší turbodiesel 1,5 dCi/85 k vo výbave Ambiance stojí 14 290 eur (430 500 Sk), najdrahším je model 1,5 dCi/110 k v najvyššej výbave Exception – ten má cenu 15 990 eur (481 715 Sk). Pre podnikateľov a živnostníkov je možnosť kúpiť si Duster aj ako model N1 bez DPH.

Dacia Duster

Na výber sú až štyri stupne výbavy. Prvý Access ponúka ABS + AFU, airbagy vodiča a spolujazdca, posilňovač riadenia a 16" kolesá. Výbava Ambiance obsahuje navyše čierne pozdĺžne strešné nosiče, elektrické ovládanie predných okien, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním a bočné airbagy. Tretí stupeň Arctica má okrem pridaných vzhľadových prvkov na karosérii manuálnu klimatizáciu, balík Modularita a predné hmlovky. Najvyššou výbavou je Exception a navyše oproti predošlým výbavám obsahuje balík na vylepšenie vzhľadu, balík koža (sedadlá, volant a iné), rádio s CD a MP3 prehrávačom a ovládaním pod volantom.

Predaj sa začal dnešným dňom prijímaním objednávok, prvé autá si zákazníci prevezmú v máji.

Autor: J. Goldberger
Foto: Dacia
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.