Elektrická Honda e má slovenské ceny

Štvrtok, 05 december 2019

Po predstavení sériovej verzie elektromobilu Honda e na frankfurtskom autosalóne v septembri tohto roku zverejňuje teraz Honda oficiálne ceny tohto malého elektromobilu.

1-Honda-e
Prvý plne elektrický model japonskej automobilky Honda e pozná svoje slovenské ceny

Honda e je prvý produkčný elektromobil s batériami, ktorý značka Honda v Európe predstavila. Ide o ďalší krok značky smerom k vízii, že 100 % jej vozidiel predaných v Európe v roku 2022 bude elektrifikovaných.

Patrik Šolc, obchodný riaditeľ Honda Slovakia: "Sme veľmi radi, že môžeme potvrdiť začiatok predaja a slovenské ceny modelu Honda e. Od predstavenia prototypu zaznamenala Honda nadšené prijatie v celej Európe a už teraz registruje vyše 40 000 predbežných záujemcov. Model Honda e je stelesnením úsilia značky v oblasti elektrifikácie."

Ceny elektromobilu Honda e začínajú na 26 990 eurách, čo je cena vrátane štátnej dotácie za 100 kW (136 k) verziu. Vyhotovenie Advance s rozšírenou výbavou a motorom a so zvýšeným výkonom motora 113 kW (154 k) sa bude predávať za cenu 29 990 eur, čo je cena vrátane štátnej dotácie.

Honda e je model vyvinutý so zameraním na jednoduchosť dizajnu a použiteľnosti. Uspokojí potreby moderného mestského životného štýlu a poskytne novú hodnotu zákazníkom prostredníctvom integrovaných technológií konektivity a výnimočnej dynamiky. Vďaka systému bočných spätných kamier má Honda e takmer plynulý prechod medzi čelným sklom a predným stĺpikom.

V modernej kabíne je zabudovaná digitálna palubná doska novej generácie s piatimi obrazovkami prepojená informačno-zábavný systém. Najväčšiu plochu širokej digitálnej prístrojovej dosky Hondy e zaberajú dvojité 12,3-palcové LCD dotykové obrazovky. Slúžia ako primárne informačné a zábavné displeje a obsahujú množstvo aplikácií a informačné a zábavné služby.

Pohon Hondy e obstaráva vysokovýkonný elektromotor s alternatívnymi výkonmi 100 kW (136 koní) alebo 113 kW (154 koní) a pomerne vysokým krútiacim momentom 315 Nm. Batéria s kapacitou 35,5 kWh poskytne dojazd až 220 km na jedno nabitie, čo je postačujúce pre denné mestské jazdy. Funkcia rýchleho nabíjania umožňuje dobitie na 80 % kapacity za 30 minút.

Aby si elektrická honda zachovala športový charakter, výkon sa prenáša na zadné kolesá, a to umožňuje väčšia manévrovateľnosť. Výsledkom je polomer otáčania približne 4,3 metra, vďaka čomu má Honda e výnimočné manévrovacie schopnosti v mestských uličkách. Elektrická honda má vynikajúce zrýchlenie – rýchlosť z nuly na 100 km/h dosiahne za približne 8 sekúnd.

Služby a aplikácie prístupné cez rozhrania dotykovej obrazovky sa dajú aktivovať aj hlasovými povelmi. Intuitívny osobný asistent Honda je funkcia umelej inteligencie (AI), ktorá využíva jedinečné kontextové chápanie na vytváranie prirodzenej konverzácie a umožňuje prístup k širokému rozsahu on-line služieb.

Medzi špeciálne funkcie EV patrí regulácia nabíjania akumulátora a monitorovanie dojazdu. Výsledky vyhľadávania nabíjacích staníc a navigácie sa do auta môžu odoslať z mobilného zariadenia. K dispozícii je aj digitálny kľúč, ktorý umožňuje automobil zamknúť a odomknúť pomocou smartfónu.

Honda e bude v showroomoch vybraných autorizovaných predajcov na Slovensku od leta 2020.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.