Elektrická Honda v Los Angeles

Pondelok, 22 november 2010

Spoločnosť Honda predstavuje na autosalóne v Los Angeles úplne nový elektromobil Fit EV Concept a platformu pre plug-in hybridný automobil strednej veľkosti. Obe vozidlá sú súčasťou siete Honda Electric Mobility Network, ktorá predstavuje komplexný prístup značky Honda k znižovaniu emisií CO2.

Honda Fit EV spredu
Produkčný model Honda Fit EV bude vychádzať z konceptu vystavovaného v Los Angeles

Svojim vzhľadom sa koncept Fit EV Concept veľmi blíži charakteru a štýlu pripravovaného produkčného elektromobilu Honda Fit EV, ktorý bude na japonský a americký trh uvedený v roku 2012. Druhý koncept vystavovaný teraz v Los Angeles, nová platforma pre plug-in hybridný automobil, predstavuje novú generáciu dvojmotorovej hybridnej technológie Honda. V produkčnej verzii sa predstaví v roku 2012 a mali by sme sa jej dočkať aj v Európe.

Model Fit EV bol skonštruovaný tak, aby spĺňal bežné požiadavky bežného užívateľa, ktorý denne dochádza do zamestnania. Vozidlo využíva rovnaké priestorové usporiadanie pre 5 cestujúcich ako obľúbený hatchback Fit, v Európe známy pod názvom Jazz. V dobe svojho uvedenia na trh bude produkčný model Fit EV poháňaný lithium-iontovými batériami a koaxiálnym elektromotorom.

Pohonná jednotka vychádza z agregátu použitého u vodíkového modelu FCX Clarity a vyznačuje sa vysokou účinnosťou a výkonom. Pritom zostáva tichá aj pri vysokých rýchlostiach. Maximálna rýchlosť modelu Fit EV bude 144 km/h.

Honda Fit EV interiér
Interiéru Honda Fit EV Concept dominujú sedadlá čalúnené ekologickou sivou biotkaninou

Dojazd modelu Fit EV sa bude pohybovať okolo 160 km na jedno nabitie. Možno ho predĺžiť pomocou inovatívneho elektrického pohonného systému s tromi režimami, ktoré sú známe zo športového hybridného kupé Honda CR-Z. Systém umožňuje vodičovi vybrať si niektorý z režimov Econ, Normal a Sport s ohľadom na maximálnu úsporu energie alebo na lepšiu akceleráciu. Pri ekonomickom režime jazdy sa akčný rádius oproti športovému predĺži približne o štvrtinu.

Model Fit EV bude štandardne vybavený systémom, ktorý umožní vodičovi zostať prostredníctvom inteligentného telefónu, osobného počítača alebo exkluzívneho interaktívneho diaľkového ovládača v spojení s vozidlom i vtedy, keď ho nepoužíva. Takto potom môže na diaľku sledovať úroveň nabitia batérie, spustiť nabíjanie či zapnúť klimatizáciu. Mobilné aplikácie a webová stránka umožnia vodičovi nastaviť si zasielanie informácií o úrovni nabitia batérií.

Honda Fit EV interiér
Jazdné režimy Econ, Normal a Sport umožňujú jazdiť úsporne alebo na lepšiu akceleráciu

Vozidlo Fit EV bude vybavené štandardným satelitným navigačným systémom Honda Satellite Linked Navigation System™, ktorý ponúkne funkciu pre vyhľadávanie verejných nabíjacích staníc. Nabitie batérie z bežnej 120 V zásuvky bude trvať necelých 12 hodín. Pri použití zásuvky s napätím 240 V sa táto doba skracuje na menej než šesť hodín.

Karoséria konceptu Fit EV vystaveného na autosalóne v Los Angeles má modrú perleťovú farbu a špeciálne päťlúčové kolesá z ľahkých zliatin s modrými prvkami. Koncept sa vyznačuje unikátnymi svetlometmi z LED diód, chrómovanou prednou mriežkou, aerodynamickým nárazníkom, čírymi zadnými svetlami z LED. Interiéru prototypu Fit EV Concept dominujú sedadlá čalúnené ekologickou sivou biotkaninou.

Honda Fit EV stojan
Dobíjací stojan ukazuje, ako bude v budúcnosti vyzerať "tankovanie"

Pri modeli Fit EV Concept je na autosalóne vystavený tiež prototyp dobíjacieho stojanu. K nabitiu vozidla musí vodič len priložiť k obrazovke zvláštnu kartu a potom už stačí iba pripojiť nabíjačku k vozidlu. Nabíjací stojan Honda ukazuje, ako by v budúcnosti mohla vyzerať intuitívna a ľahko použiteľná infraštruktúra pre nabíjanie elektromobilov.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.