Elektrická Honda v Los Angeles

Pondelok, 22 november 2010

Spoločnosť Honda predstavuje na autosalóne v Los Angeles úplne nový elektromobil Fit EV Concept a platformu pre plug-in hybridný automobil strednej veľkosti. Obe vozidlá sú súčasťou siete Honda Electric Mobility Network, ktorá predstavuje komplexný prístup značky Honda k znižovaniu emisií CO2.

Honda Fit EV spredu
Produkčný model Honda Fit EV bude vychádzať z konceptu vystavovaného v Los Angeles

Svojim vzhľadom sa koncept Fit EV Concept veľmi blíži charakteru a štýlu pripravovaného produkčného elektromobilu Honda Fit EV, ktorý bude na japonský a americký trh uvedený v roku 2012. Druhý koncept vystavovaný teraz v Los Angeles, nová platforma pre plug-in hybridný automobil, predstavuje novú generáciu dvojmotorovej hybridnej technológie Honda. V produkčnej verzii sa predstaví v roku 2012 a mali by sme sa jej dočkať aj v Európe.

Model Fit EV bol skonštruovaný tak, aby spĺňal bežné požiadavky bežného užívateľa, ktorý denne dochádza do zamestnania. Vozidlo využíva rovnaké priestorové usporiadanie pre 5 cestujúcich ako obľúbený hatchback Fit, v Európe známy pod názvom Jazz. V dobe svojho uvedenia na trh bude produkčný model Fit EV poháňaný lithium-iontovými batériami a koaxiálnym elektromotorom.

Pohonná jednotka vychádza z agregátu použitého u vodíkového modelu FCX Clarity a vyznačuje sa vysokou účinnosťou a výkonom. Pritom zostáva tichá aj pri vysokých rýchlostiach. Maximálna rýchlosť modelu Fit EV bude 144 km/h.

Honda Fit EV interiér
Interiéru Honda Fit EV Concept dominujú sedadlá čalúnené ekologickou sivou biotkaninou

Dojazd modelu Fit EV sa bude pohybovať okolo 160 km na jedno nabitie. Možno ho predĺžiť pomocou inovatívneho elektrického pohonného systému s tromi režimami, ktoré sú známe zo športového hybridného kupé Honda CR-Z. Systém umožňuje vodičovi vybrať si niektorý z režimov Econ, Normal a Sport s ohľadom na maximálnu úsporu energie alebo na lepšiu akceleráciu. Pri ekonomickom režime jazdy sa akčný rádius oproti športovému predĺži približne o štvrtinu.

Model Fit EV bude štandardne vybavený systémom, ktorý umožní vodičovi zostať prostredníctvom inteligentného telefónu, osobného počítača alebo exkluzívneho interaktívneho diaľkového ovládača v spojení s vozidlom i vtedy, keď ho nepoužíva. Takto potom môže na diaľku sledovať úroveň nabitia batérie, spustiť nabíjanie či zapnúť klimatizáciu. Mobilné aplikácie a webová stránka umožnia vodičovi nastaviť si zasielanie informácií o úrovni nabitia batérií.

Honda Fit EV interiér
Jazdné režimy Econ, Normal a Sport umožňujú jazdiť úsporne alebo na lepšiu akceleráciu

Vozidlo Fit EV bude vybavené štandardným satelitným navigačným systémom Honda Satellite Linked Navigation System™, ktorý ponúkne funkciu pre vyhľadávanie verejných nabíjacích staníc. Nabitie batérie z bežnej 120 V zásuvky bude trvať necelých 12 hodín. Pri použití zásuvky s napätím 240 V sa táto doba skracuje na menej než šesť hodín.

Karoséria konceptu Fit EV vystaveného na autosalóne v Los Angeles má modrú perleťovú farbu a špeciálne päťlúčové kolesá z ľahkých zliatin s modrými prvkami. Koncept sa vyznačuje unikátnymi svetlometmi z LED diód, chrómovanou prednou mriežkou, aerodynamickým nárazníkom, čírymi zadnými svetlami z LED. Interiéru prototypu Fit EV Concept dominujú sedadlá čalúnené ekologickou sivou biotkaninou.

Honda Fit EV stojan
Dobíjací stojan ukazuje, ako bude v budúcnosti vyzerať "tankovanie"

Pri modeli Fit EV Concept je na autosalóne vystavený tiež prototyp dobíjacieho stojanu. K nabitiu vozidla musí vodič len priložiť k obrazovke zvláštnu kartu a potom už stačí iba pripojiť nabíjačku k vozidlu. Nabíjací stojan Honda ukazuje, ako by v budúcnosti mohla vyzerať intuitívna a ľahko použiteľná infraštruktúra pre nabíjanie elektromobilov.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.