Elektrický Abarth 500e ponúka 155 koní a aj vrčí

Pondelok, 10 apríl 2023

Fiat predstavil vo veľkej virtuálnej premiére v závere minulého roka nový elektrický škorpión Abarth 500e. Elektrický hot-tach ponúka 155 koní a vrčí ako auto so spaľovacím motorom.

1-abarth-500e

Abarth vstupuje do elektrickej éry premiérou nového modelu Abarth 500e, ktorý vychádza z klasického elektrického Fiata 500e. Oproti tomuto slabšiemu súrodencovi však model so škorpiónom v znaku ponúkne o dosť vyšší výkon, odlišný a zaujímavejší vzhľad, ale aj zvuk, ktorý napodobňuje spaľovací motor.

Elektrický pohon modelu Abarth 500e je vhodnou technológiou na zvýšenie pôžitku z jazdy, zlepšenie akcelerácie a lepšie vyváženie vozidla, ktoré zvyšuje stabilitu a zlepšuje jazdné vlastnosti. Elektrický Abarth predstavuje tiež väčší zážitok z jazdy, navyše ide o ekologickejší pohon.

Fiat potreboval elektrický Abarth, pretože slovo abarth je synonymom výkonu, akcelerácie a rýchlosti. Zmeny robí výrobca v podstate kvôli výkonnosti, pretože každá zmena je zameraná na čo najlepší jazdný výkon, v duchu zakladateľa značky Carlo Abartha. Abarth znamená lepšiu akceleráciu, ovládateľnosť i väčší pôžitok z jazdy. A tiež podmanivo športový zvuk.

Pohon nového elektrického Abartha je vybavený batériou s kapacitou 42 kWh a elektromotorom s výkonom 113,7 kW/155k a krútiacim momentom 235 Nm. S ním stihne zvládnuť akceleráciu z nuly na 100 km/h na rovných 7 sekúnd. Pre porovnanie je to o dve sekundy menej ako to trvá modelu Abarth 595 so spaľovacím motorom, aj keď tento má približne o 10 koní vyšší výkon ako Abarth 500e.

Nový elektrický Abarth 500e ponúka tri voliteľné jazdné režimy. Základný Turismo obmedzí výkon elektromotora na 100 kW/136 k ( - 19 k) a krútiaci moment na 200 Nm ( - 35 Nm), čo by sa malo prejaviť v úspore elektriny a dlhšom dojazde.

V režime Street ide elektromotor na plný výkon, energiu batérie však šetrí rekuperácia pri brzdení a spomaľovaní. Tretí režim Scorpion Truck ponúka tiež plný výkon, akceleráciu i rýchlosť, ale na úkor dojazdu.

Batéria s kapacitou 42 kWh pochádza z Fiata 500e, je teda staršia, má však lepšiu podporu pri nabíjaní, ktoré je možné až do 85 kW. S ním sa dá nabiť z 0 na 80 % už za 35 minút. Celkový dojazd Abartha 500e nevieme, mohol by však byť do 320 kilometrov.

Elektrický Abarth "vrčí", akoby išlo o naozajstný spaľovák. Zvukový zážitok modelu Abarth 500e je vraj fascinujúci, čo je pre značku Abarth vždy dôležitý faktor. Svoj pôvod má v športovom tlmiči výfuku benzínového motora, ktorý znížením prietokového odporu výfukových plynov prispieva k zvýšeniu výkonu spaľovacieho motora. V prípade elektrického Abartha výfukové potrubie zastupuje zvukový generátor.

Nový Abarth 500e je prvým a jediným mestským automobilom, ktorý je vybavený zvukovým generátorom. Je určený pre tých, ktorí sa ani v elektrickom vozidle nechcú vzdať charakteristického "vrčania" Abartha, aký vydáva model s benzínovým motorom.

Na trh nový Abarth 500e uvádza verziu Scorpionissima. S ňou sa začne predávať ako exkluzívna, bohato vybavená limitovaná verzia s vizuálne atraktívnymi prvkami na karosérii. Bude v nej vyrobených len 1949 kusov. Toto číslo vyjadruje rok vzniku značky.

Uvádzacia verzia Abarth 500e Scorpionissima bude na výber ako hatchback aj ako kabriolet v nových nápadných odtieňoch laku karosérie Acid Green alebo Poison Blue. Špičkovú verziu bude na prvý pohľad prezrádzať grafika Abarth na bokoch karosérie. Scorpionissima má exkluzívne 18-palcové disky z ľahkej zliatiny sivej farby Titanium Grey s lesklo sústruženými plochami, pevné strešné okno a stmavené okná v zadnej časti kabíny.

1-abarth-500e 2-abarth-500e (3) 3-abarth-500e
Autor: J. Goldberger
Foto: Abarth
Pridať komentár
Bleskovky
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.
skoda
Okrúhle výročia sú vždy vhodné na oslavu. Škoda na Slovensku je pripravená osláviť svoju tridsaťročnú prítomnosť na slovenskom trhu a pripravila si u vybraných predajcov po celom Slovensku deň otvorených dverí. Na návštevníkov čaká pestrý program, ako súťaže, testovacie jazdy na modeloch 30 edition, ale aj možnosť vyskúšať si elektrifikované modely najnovších generácií. Ďeň otvorených dverí sa uskutoční v sieti predajcov Škoda počas soboty 1. apríla 2023. Najväčším lákadlom pre návštevníkov okrem príjemného občerstvenia, programov pre celé rodiny a testovacích jázd bude súťaž o dovolenku s elektromobilom Enyaq iV.