Elektrický Abarth 500e ponúka 155 koní a aj vrčí

Pondelok, 10 apríl 2023

Fiat predstavil vo veľkej virtuálnej premiére v závere minulého roka nový elektrický škorpión Abarth 500e. Elektrický hot-tach ponúka 155 koní a vrčí ako auto so spaľovacím motorom.

1-abarth-500e

Abarth vstupuje do elektrickej éry premiérou nového modelu Abarth 500e, ktorý vychádza z klasického elektrického Fiata 500e. Oproti tomuto slabšiemu súrodencovi však model so škorpiónom v znaku ponúkne o dosť vyšší výkon, odlišný a zaujímavejší vzhľad, ale aj zvuk, ktorý napodobňuje spaľovací motor.

Elektrický pohon modelu Abarth 500e je vhodnou technológiou na zvýšenie pôžitku z jazdy, zlepšenie akcelerácie a lepšie vyváženie vozidla, ktoré zvyšuje stabilitu a zlepšuje jazdné vlastnosti. Elektrický Abarth predstavuje tiež väčší zážitok z jazdy, navyše ide o ekologickejší pohon.

Fiat potreboval elektrický Abarth, pretože slovo abarth je synonymom výkonu, akcelerácie a rýchlosti. Zmeny robí výrobca v podstate kvôli výkonnosti, pretože každá zmena je zameraná na čo najlepší jazdný výkon, v duchu zakladateľa značky Carlo Abartha. Abarth znamená lepšiu akceleráciu, ovládateľnosť i väčší pôžitok z jazdy. A tiež podmanivo športový zvuk.

Pohon nového elektrického Abartha je vybavený batériou s kapacitou 42 kWh a elektromotorom s výkonom 113,7 kW/155k a krútiacim momentom 235 Nm. S ním stihne zvládnuť akceleráciu z nuly na 100 km/h na rovných 7 sekúnd. Pre porovnanie je to o dve sekundy menej ako to trvá modelu Abarth 595 so spaľovacím motorom, aj keď tento má približne o 10 koní vyšší výkon ako Abarth 500e.

Nový elektrický Abarth 500e ponúka tri voliteľné jazdné režimy. Základný Turismo obmedzí výkon elektromotora na 100 kW/136 k ( - 19 k) a krútiaci moment na 200 Nm ( - 35 Nm), čo by sa malo prejaviť v úspore elektriny a dlhšom dojazde.

V režime Street ide elektromotor na plný výkon, energiu batérie však šetrí rekuperácia pri brzdení a spomaľovaní. Tretí režim Scorpion Truck ponúka tiež plný výkon, akceleráciu i rýchlosť, ale na úkor dojazdu.

Batéria s kapacitou 42 kWh pochádza z Fiata 500e, je teda staršia, má však lepšiu podporu pri nabíjaní, ktoré je možné až do 85 kW. S ním sa dá nabiť z 0 na 80 % už za 35 minút. Celkový dojazd Abartha 500e nevieme, mohol by však byť do 320 kilometrov.

Elektrický Abarth "vrčí", akoby išlo o naozajstný spaľovák. Zvukový zážitok modelu Abarth 500e je vraj fascinujúci, čo je pre značku Abarth vždy dôležitý faktor. Svoj pôvod má v športovom tlmiči výfuku benzínového motora, ktorý znížením prietokového odporu výfukových plynov prispieva k zvýšeniu výkonu spaľovacieho motora. V prípade elektrického Abartha výfukové potrubie zastupuje zvukový generátor.

Nový Abarth 500e je prvým a jediným mestským automobilom, ktorý je vybavený zvukovým generátorom. Je určený pre tých, ktorí sa ani v elektrickom vozidle nechcú vzdať charakteristického "vrčania" Abartha, aký vydáva model s benzínovým motorom.

Na trh nový Abarth 500e uvádza verziu Scorpionissima. S ňou sa začne predávať ako exkluzívna, bohato vybavená limitovaná verzia s vizuálne atraktívnymi prvkami na karosérii. Bude v nej vyrobených len 1949 kusov. Toto číslo vyjadruje rok vzniku značky.

Uvádzacia verzia Abarth 500e Scorpionissima bude na výber ako hatchback aj ako kabriolet v nových nápadných odtieňoch laku karosérie Acid Green alebo Poison Blue. Špičkovú verziu bude na prvý pohľad prezrádzať grafika Abarth na bokoch karosérie. Scorpionissima má exkluzívne 18-palcové disky z ľahkej zliatiny sivej farby Titanium Grey s lesklo sústruženými plochami, pevné strešné okno a stmavené okná v zadnej časti kabíny.

1-abarth-500e 2-abarth-500e (3) 3-abarth-500e
Autor: J. Goldberger
Foto: Abarth
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.