Elektrický crossover Škoda Enyaq iV po svetovej premiére

Štvrtok, 03 september 2020

Automobilka Škoda vstupuje prvým elektrickým SUV do historicky novej éry výroby automobilov, keď svetu oficiálne predstavila čisto elektrický Enyaq iV. Zároveň otvorila dnes predobjednávanie nového modelu a oznámila aj cenu základného modelu,ktorý bude stáť 39 490 eur.

1-skoda-enyaq

Prvý čisto elektrický automobil značky Škoda je báze modulárnej elektrifikovanej platformy MEB. Automobilka vďaka elektrickému modelu Enyaq iV urobila veľký krok do éry elektromobility. Prvé čisto elektrické SUV českého výrobcu prichádza s novými riešeniami. Napríklad Matrix-LED svetlomety dobre ladia s emocionálnym dizajnovým jazykom modelu Enyaq iV a zvýrazňujú inovatívny charakter nového SUV.

Škoda Enyaq iV sa hneď po svojej svetovej premiére 1. septembra predvedie ako riaditeľské auto na prebiehajúcich pretekoch Tour de France, ako vozidlo pre riaditeľa svetovo najväčších cyklistických pretekov. Kvôli náročnosti pretekov TdF má Enyaq iV špeciálne spevnený podvozok, aby odolal náročným podmienkam Tour de France.

Základná verzia Škoda Enyaq iV má v pomenovaní modelu číslo 60 a jeho pohon obstaráva vzadu umiestnený elektromotor s výkonom 132 kW/180k s batériami s kapacitou 62 kWh (odtiaľ číselný doplnok 60). Jeho cena 39 490 eur zodpovedá približne veľkému SUV Škoda Kodiaq s naftovým motorom 2,0 TDI (190 k) s pohonom 4x4 a automatickou prevodovkou.

Model Enyaq iV s dodatkom 60 bude mať LED-kové hlavné svetlomety, bezkľúčový vstup a zapaľovanie, trojzónovú automatickú klimatizáciu, parkovacie senzory, multifunkčný kožou potiahnutý volant s vyhrievaním, DAB tuner, a tiež rýchlonabíjanie do 50 kW.

Česká automobilka ponúkne na úvod mimoriadnu edíciu Founders Edition v počte 1895 kusov, ktorá má pripomínať zrod mladoboleslavskej automobilky. Model edície Founders Edition bude mať inak tvarované nárazníky a štandardnú mriežku chladiča Crystal Face a osvetlené lišty, v interiéri potom plaketu s poradovým číslom z edície. Časť produkcie bude určená pre zahraničné trhy a ostatok pre domáci český trh. Na trh sa dostane na jar roku 2021.

Po dvoch spomínaných modeloch bude Škoda postupne rozširovať svoju ponuku elektrických modelov Enyaq iV. Po verzii 60 má prísť variant 80. Bude mať výkon 150 kW/204k a batérie s kapacitou 82 kWh. Bude aj verzia 80X s pohonom 4x4 s pridaným predným elektromotorom s výkonom 75 kW, ktorý doplní zadný 150 kW elektromotor. Výkon pohonnej sústavy bude 195 kW/265k. Vrcholom bude Enyaq RS iV s celkovým výkonom 225 kW/306k.

Približne na jar budúceho roka pribudne aj druhá karosárska verzie SUV kupé. Tomu sa povie mohutný rozbeh českej automobilky v jej novej ére elektrických automobilov.

1-skoda-enyaq 2-skoda-enyaq 3-skoda-enyaq 4-skoda-enyaq 5-skoda-enyaq
Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Auto
Pridať komentár
Bleskovky
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.
Šikyňa-Mantova2
Druhé podujatie z trojice pretekov seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove v stredu tento týždeň nevyšlo slovenskému jazdcovi Richardovi Šikyňovi (MX Slovakia/JD Gunnex KTM RT). Kvalifikácia sa pre slovenského reprezentanta nevyvíjala dobre, keď po problémoch s oboma motocyklami sa Šikyňovi nepodarilo zajazdiť ani jedno plnohodnotné rýchle kolo a tak nemohol nastúpiť do prvej jazdy. V druhej jazde po kontakte s iným jazdcom preteky začínal z konca štartového poľa a do cieľa prišiel na 26. mieste. V priebežnom hodnotení mu pred najbližšími nedeľnými pretekmi patrí 24. miesto.