Elektrický Mercedes-Benz EQB po premiére v Šanghaji

Sobota, 15 máj 2021

Nové plnoelektrické kompaktné, na prianie až sedemmiestne SUV Mercedes-Benz EQB malo v predchádzajúcich dňoch premiéru na výstave automobilov Auto Šanghaj 2021 v Číne.

merc-benz-eqb

Mercedes-Benz patrí k tým automobilovým výrobcom, ktorí expandujú vo svete automobilov s elektrickým pohonom. Stuttgartská automobilka chce do roku 2022 predstaviť až desať nových modelov na elektrický pohon. K nim patrí aj najnovší model EQB, ktorý automobilka uvedie do predaja ešte v tomto roku.

Mercedes-Benz EQB je variantom kompaktného SUV GLB s konvenčným pohonom, ktorý automobilka predstavila už skôr. Zdieľa s ním viacero spoločných dielov karosérie, konečný dizajn je však navrhnutý v štýle elektrických mercedesov, vrátame typickej prednej masky.

Nový EQB model ako sedemmiestne vozidlo (na želanie) ponúkne priestor pre rôzne rodinné kombinácie a najrozmanitejšie prepravné potreby. Vďaka tomu má mať výnimočné postavenie nielen v segmente kompaktných vozidiel, ale predovšetkým v segmente elektrických vozidiel.

Tretí rad sedadiel nie je len pre deti, alebo osoby malého vzrastu. Dve miesta v treťom rade sedadiel môžu využívať aj dospelé osoby s telesnou výškou do 1,65 metra. Tieto miesta na sedenie umožňujú aj montáž detských sedačiek.

Po modeli EQA 250 je EQB už druhým plne elektrickým kompaktným vozidlom značky Mercedes-EQ. S EQA ho okrem iného spája výkonný a efektívny elektrický pohon, inteligentná rekuperácia a predvídavá navigácia s tzv. elektrickou inteligenciou.

Uvedenie modelu EQB na trh v Číne je naplánované ešte na tento rok. Tento model, ktorý mal v predošlých dňoch premiéru v Čína, je špecificky navrhnutý pre čínsky trh a bude sa vyrábať v Číne.

Po Číne bude tento model koncom roka uvedený aj na európsky trh. Verzia elektromobilu EQB pre Európu a medzinárodné trhy sa bude vyrábať v maďarskom závode Kecskemét. Na trh v USA príde v roku 2022.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.