Elektrický Mini ako safety car pre formulu E

Sobota, 17 apríl 2021

Mini je novým bezpečnostným vozidlom známym ako Safety Car pre preteky seriálu majstrovstiev sveta elektrickej formuly E.

mini-electric safety-car

Bohatá pretekárska minulosť automobilov Mini JWC nadväzuje teraz na elektrifikovanú budúcnosť značky. Nové Mini safety car pre formulu E vzniklo na báze nového elektrického modelu Mini Cooper SE v rámci spolupráce medzi spoločnosťami Mini Design a BMW Motorsport na jednej strane a medzinárodnou automobilovou federáciou FIA a formulou E na strane druhej.

Na vývoji bezpečnostného vozidla Mini pre preteky formuly E sa podieľalo konštruktérov mini aj divízia BMW Motorsport. Spoločne vytvorili vizuálne príťažlivý a technicky precízny dizajnový jazyk a vzrušujúci vzhľad a predstavuje doteraz najdynamickejšie stvárnenie modelu Mini s elektrickým pohonom.

Znakom toho, že ide o elektrický safety car, vozidlo má zaslepenú mriežku chladiča s logom Mini Electric. Keďže jeho pohon v podstate nepotrebuje chladenie, predná časť je plne zameraná na podporu aerodynamiky. Výnimkou je oblasť pod mriežkou chladiča so štvorcovými otvormi na vstup vzduchu na chladenie bŕzd. Do kapoty sú zabudované biele stroboskopy potrebné pre safety car.

Hlavnou farbou vozidla je matná strieborná, ktorá sa dostáva až za stred vozidla. Zvyšok karosérie smerom dozadu potom pokrýva vysoko lesklý polep dvoch prelínajúcich sa farieb, od oranžovej po červenú metalízu. Mini safety car má okrem toho na sebe aj potrebné riadiace zariadenia a grafiku sponzorov.

Interiér je bez nadbytočných prvkov. Zostali iba predné sedadlá so šesťbodovými bezpečnostnými pásmi a volant s minimalistickým dizajnom tlmiča nárazov. Na stredovej konzole je radiaca páka, ručná brzda a ovládače svetelnej rampy. Bezpečnosť posádky chráni zváraná klietka.

Safety car má hmotnosť približne 1230 kg, čo je o 130 kg menej, ako má bežný Mini Cooper SE. Pohonná jednotka z Mini Coopera SE má výkon 135 kW/184 k a 280 Nm. Mini Electric Pacesetter inspired by JCW zrýchli z muly na stovku za 6,7 sekundy a na 60 km/h za 3,6 sekundy. Pre safety car je však dôležitejšie dynamické zrýchlenie, napríklad z 80 na 120 km/h za 4,3 sekundy.

Mini safety car používa hydraulické odpruženie, v troch smeroch nastaviteľný odskok, útlm, výšku aj odklon, ktoré dodávajú jazde motokárový pocit. Podvozok má navyše pretekárske silentbloky, väčší rozchod kolies, štvorpiestikové brzdy a disky kolies z modelu Mini John Cooper Works GP s pneumatikami Michelin Pilot Sport 245/40 R18.

Safety Car Mini sa po prvý raz predstavil 10. apríla tohto roku na druhom podujatí pretekov Formula E. Pilotoval ho Bruno Correia, oficiálny pilot FIA Formula E Safety Car. "Obratnosť, výkon a dobre vyzerajúci automobil zdobia nový Mini safety car. Jazdí veľmi zábavne, za jeho volantom sa cítim ako v motokáre,” komentuje Correia jazdu v Mini safety car.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mini
Pridať komentár
Bleskovky
mini-vision-urbanaut
Pri predstavovaní virtuálnej štúdie Mini Vision Urbanaut v novembri 2020 odhalila značka MINI úplne novú interpretáciu mobility prostredníctvom inovatívnej vízie využitia priestoru. Spoločnosť BMW, ktorej súčasťou Mini je, teraz predstavuje fyzický model automobilu, ktorý záujemcom umožní intenzívnejší kontakt s priestorovým konceptom a použitými trvalo udržateľnými materiálmi. Model zažije svoju svetovú premiéru 1. júla 2021 na konferencii DLD Summer. Nový Mini Vision Urbanaut bližšie predstavíme spolu s fotogalériou obrázkov v najbližších dňoch.
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.