Elektrický MINI Countryman už v novembri

Streda, 05 apríl 2023

Len prednedávnom sa začalo hovoriť o prvom MINI s označením výrobcu Made in Germany, aj keď jeho domovskou krajinou je veľká Británia. Nový MINI Countryman sa v plne elektrifikovanej podobe začne vyrábať v Lipsku už v novembri tohto roku.

1-mini-countryman
Mini Cooper S Countryman, plne elektrický Nemec

Značka MINI rozšírila v roku 2010 svoj modelový rad o kompaktné SUV s pohonom všetkých kolies, piatimi dverami a po prvý raz v histórii britskej značky s dĺžkou vozidla presahujúcou štyri metre. Okrem dĺžky zväčšenej na 4429 mm narástol aj batožinový priestor a flexibilne sa dá zväčšiť vďaka posuvným a sklopným zadným sedadlám z 370 litrov na 1170 litrov.

Už od roku 2017 rozšírila značka MINI ponuku druhej generácie modelu Mini Countryman po prvý raz aj o elektrifikovanú verziu Mini Cooper SE Countryman ALL4, čo bol prvý plug-in hybridný model značky. Používal na zadnej náprave dodatočný elektromotor s výkonom 65 kW/88 k.

Teraz bavorskou automobilkou ohlasovaná nová generácia najväčšieho Mini je plne elektrická, jazdí bez lokálnych emisií, nesie označenie Mini Countryman E, má výkon 140 kW/191 k, zatiaľ čo Mini Countryman SE ALL4 je prvým plne elektrickým vozidlom značky s pohonom všetkých kolies.

"Štvorkolka" má pohonné jednotky na prednej i zadnej náprave, ktoré spolu generujú výkon 230 kW/313 k vrátane dočasného zvýšenia výkonu.Kapacita batérie je 64,7 kWh. Odhadovaný dojazdom je približne 450 kilometrov.

Nový Mini Countryman s dĺžkou zväčšenou oproti predchodcovi o 13 centimetrov meria 4429 mm a ponúka pasažierom ešte viac priestoru a pohodlia. Výška má 1613 mm, čo znamená ešte viac miesta nad hlavou.

2-mini-countryman
Mini Cooper S Countryman

Nový model Mini Countryman spája elektromobilitu bez vypúšťania lokálnych emisií s čo možno najmenším dopadom na životné prostredie, a to už aj vo fáze výroby. Zahŕňa to aj upustenie od všetkých dekoratívnych prvkov v exteriéri a interiéri.

Napríklad na výrobu diskov kolies z ľahkých zliatin sa používa až 70 percent sekundárneho hliníka. V kombinácii s využívaním zelenej elektriny pri výrobe to vytvára priestor na výrazné zníženie emisií CO2 v porovnaní s konvenčnými výrobnými procesmi.

Do roku 2024 BMW rozšíri výrobnú kapacitu e-komponentov o osem výrobných liniek a do výroby elektrických áut investuje viac ako 800 miliónov eur.

Čo potom? Nič menej, len nahradenie fosílnych palív vodíkom je už teraz v bavorskej automobilke stredobodom snaženia jedného z najmodernejších automobilových výrobných závodov na svete.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring