Elektrický MINI Countryman už v novembri

Streda, 05 apríl 2023

Len prednedávnom sa začalo hovoriť o prvom MINI s označením výrobcu Made in Germany, aj keď jeho domovskou krajinou je veľká Británia. Nový MINI Countryman sa v plne elektrifikovanej podobe začne vyrábať v Lipsku už v novembri tohto roku.

1-mini-countryman
Mini Cooper S Countryman, plne elektrický Nemec

Značka MINI rozšírila v roku 2010 svoj modelový rad o kompaktné SUV s pohonom všetkých kolies, piatimi dverami a po prvý raz v histórii britskej značky s dĺžkou vozidla presahujúcou štyri metre. Okrem dĺžky zväčšenej na 4429 mm narástol aj batožinový priestor a flexibilne sa dá zväčšiť vďaka posuvným a sklopným zadným sedadlám z 370 litrov na 1170 litrov.

Už od roku 2017 rozšírila značka MINI ponuku druhej generácie modelu Mini Countryman po prvý raz aj o elektrifikovanú verziu Mini Cooper SE Countryman ALL4, čo bol prvý plug-in hybridný model značky. Používal na zadnej náprave dodatočný elektromotor s výkonom 65 kW/88 k.

Teraz bavorskou automobilkou ohlasovaná nová generácia najväčšieho Mini je plne elektrická, jazdí bez lokálnych emisií, nesie označenie Mini Countryman E, má výkon 140 kW/191 k, zatiaľ čo Mini Countryman SE ALL4 je prvým plne elektrickým vozidlom značky s pohonom všetkých kolies.

"Štvorkolka" má pohonné jednotky na prednej i zadnej náprave, ktoré spolu generujú výkon 230 kW/313 k vrátane dočasného zvýšenia výkonu.Kapacita batérie je 64,7 kWh. Odhadovaný dojazdom je približne 450 kilometrov.

Nový Mini Countryman s dĺžkou zväčšenou oproti predchodcovi o 13 centimetrov meria 4429 mm a ponúka pasažierom ešte viac priestoru a pohodlia. Výška má 1613 mm, čo znamená ešte viac miesta nad hlavou.

2-mini-countryman
Mini Cooper S Countryman

Nový model Mini Countryman spája elektromobilitu bez vypúšťania lokálnych emisií s čo možno najmenším dopadom na životné prostredie, a to už aj vo fáze výroby. Zahŕňa to aj upustenie od všetkých dekoratívnych prvkov v exteriéri a interiéri.

Napríklad na výrobu diskov kolies z ľahkých zliatin sa používa až 70 percent sekundárneho hliníka. V kombinácii s využívaním zelenej elektriny pri výrobe to vytvára priestor na výrazné zníženie emisií CO2 v porovnaní s konvenčnými výrobnými procesmi.

Do roku 2024 BMW rozšíri výrobnú kapacitu e-komponentov o osem výrobných liniek a do výroby elektrických áut investuje viac ako 800 miliónov eur.

Čo potom? Nič menej, len nahradenie fosílnych palív vodíkom je už teraz v bavorskej automobilke stredobodom snaženia jedného z najmodernejších automobilových výrobných závodov na svete.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.