Elektrický Porsche Cayenne bude Made in Slovakia

Piatok, 07 apríl 2023

Porsche Cayenne, jedno z Top svetových SUV, sa začne ako elektromobil vyrábať v bratislavskom závode Volkswagen. Bude prvým plne elektrifikovaným SUV vyrábaným v Bratislave.

porsche-cayenne
Aktuálne SUV Porsche Cayenne z produkcie bratislavského závodu

Volkswagen Slovakia produkuje v súčasnosti šesť modelov segmentu SUV štyroch koncernových značiek. Najnovšia informácia z prostredia nemeckej automobilky hovorí, že sa v tomto trhovo atraktívnom segmente pripravuje na elektrickú budúcnosť aj v kategórii veľkých luxusných automobilov. Hneď prvým plne elektrifikovaným SUV vyrábaným v Bratislave bude budúce Porsche Cayenne.

Elektromobily sa čoraz viac presadzujú a preberajú trhové pozície automobilov so spaľovacími motormi a tradičné pohony v nových autách po roku 2035 sa už pravdepodobne budú dať v EÚ predávať len na syntetické palivá z vodíka a atmosférického uhlíka. Preto je každý nový elektrický model pre slovenské automobilky veľkou posilou. Aj preto je nový elektrický Cayenne pre bratislavskú fabriku s nosným výrobným programom značne zameraným na segment SUV a elektrifikáciu kľúčový.

Albrecht Reimold, člen predstavenstva pre produkciu a logistiku značky Porsche: "Bratislavský závod odviedol v predchádzajúcich rokoch skvelú prácu a bol mnohokrát ocenený. Budúci Cayenne bude prvým čisto elektrickým SUV, ktoré sa v Bratislave bude vyrábať. Tamojší tím sa na to precízne pripravuje a novú generáciu privedie na štart v príznačnej Porsche kvalite."

Športovo-úžitkové Porsche Cayenne sa začalo v bratislavskom závode vyrábať v roku 2002. Zmontovaná karoséria smerovala potom do Lipska na finálnu kompletizáciu, resp. spojenie s podvozkom.

S treťou generáciou Porsche Cayenne prišla v roku 2017 do Volkswagen Slovakia investícia v objeme 800 miliónov eur. Smerovala do výstavby novej karosárne a montážnej haly pre produkty Porsche. Odvtedy sa na Slovensku vyrába Porsche Cayenne ako kompletné vozidlo.

V roku 2019 pribudol na výrobnú linku bratislavského závodu ako druhý model Porsche Cayenne Coupé.

Autor: J. Goldberger
Foto: VW
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.