Elektrický Smart Fortwo: už jazdí

Pondelok, 11 január 2010

Elektrické Smarty Fortwo už schádzajú z výrobných liniek. Zatiaľ ide o 1000 kusovú sériu určenú na testovanie. Veľkosériovú výrobu ekologických bezemisných elektrosmartov má spoločnosť Daimler spustiť v roku 2012.

Smart Fortwo

V uliciach Berlína už jazdia nové elektrickým prúdom poháňané elektrosmarty, ktoré poskytol Daimler firmám, inštitúciám a súkromným osobám na testovanie. Neskôr pribudnú ďalšie mestá v Nemecku, Taliansku, Španielsku, Anglicku, Francúzsku a Švajčiarsku a od druhého polroku 2010 aj v Spojených štátoch a Kanade.

Cieľom tohto testovania je, aby sa potom v roku 2012, po nábehu veľkosériovej výroby, bezproblémovo rozbehol predaj týchto malých ekologických elektromobilov. Zásobovať ekologicky vyrobenou elektrickou energiou bezplatne tieto bezemisné malé Smarty Fortwo bude energetická spoločnosť RWE.

Nový smart fortwo electric drive, ktorý má hneď od štartu výkon 30 kW/41 k, krútiaci moment 120 Nm a dokáže zrýchliť z nuly na 60 km/h za 6,5 sekundy, má najvyššiu rýchlosť obmedzenú na 100 km/h a bez nabíjania prejde 135 kilometrov. Nabíjacie stanice od RWE umožnia rýchle nabitie a poskytnú nabíjací výkon 22 kW na nabíjacom boxe RWE pre domácu garáž a 44 kW na verejných staniciach (bežná elektrická zásuvka v domácnosti poskytne výkon najviac 3,7 kW).

Energiu smartu najnovšej generácie dodáva inovovaný vysoko efektívny lítium-iónový akumulátor s kapacitou 16,5 kWh umiestnený medzi nápravami tak, aby nezaberal miesto v kabíne alebo batožinovom priestore. Ponuka priestoru a bezpečnostná koncepcia tohto iba 2,7 metrového dvojmiestneho vozidla tak ostala i pri elektrosmarte úplne zachovaná.

Elektrický Smart Fortwo vyrába od novembra 2009 automobilka vo francúzskom Hambachu.

Smart Fortwo Smart Fortwo Smart Fortwo Smart Fortwo
Autor: J. Goldberger
Foto: Daimler
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.