Elektrický Smart fortwo v sériovej výrobe

Štvrtok, 28 jún 2012

Daimler spustil vo svojej francúzskej automobilke v Hambachu sériovú výrobu elektrického dvojmiestneho smartu fortwo. Elektrosmart tretej generácie jazdiaci bez emisií sa začne už v lete tohto roku dodávať vo vyše tridsiatich krajinách aj pre bežných záujemcov, na Slovensku od roku 2013.

Elektrosmart
Dvojmiestny elektrický Smart fortwo sa dočkal sériovej výroby. K nám príde v roku 2013.

Najnovší elektrosmart na rozdiel od predošlých generácií má výkonnejší elektromotor (55 kW, 130 Nm), dosahuje rýchlosť 125 km/h a stáva sa tak vhodným aj pre jazdu po diaľnici. Z 0 na 100 km/h zrýchli za 11,5 sekundy, z 0 na 60 km/h za 4,8 s. Vyššia kapacita 17,6 kWh nového akumulátora umožňuje vozidlu prejsť v mestskej premávke až 145 km.

Úplne vybitý akumulátor sa dobije z bežnej zásuvky alebo z nabíjacej stanice za maximálne sedem hodín. Cez verejné rýchlonabíjacie stanice alebo takzvaný wallbox inštalovaný doma alebo v zamestnaní sa dá nabiť dokonca za menej ako hodinu.

Nový elektrosmart sa odlišuje od predchodcov najmä väčšou prednou maskou a diódovým dennými svetlami, má širšie dverové prahy i zmeny na zadnej časti. Štandardná výbava zahŕňa automatickú klimatizáciu s peľovým filtrom, elektrické ovládanie okien, kožený volant, koženú hlavicu páky radenia, audio systém Basic, posilňovač riadenia, disky z ľahkej zliatiny s dizajnom deviatich lúčov a kryt batožinového priestoru.

Novinka si zachováva aj pomerne širokú možnosť doplnkovej výbavy a individualizácie. Ponúka účelné aplikácie, napríklad smart drive app pre iPhone a bude sa dodávať aj vo verziách s panoramatickou strechou i ako kabriolet.

Cena za nový elektrosmart pre Nemecko stanovili na 18 910 eur za kupé a 22 000 eur za kabriolet. K tomu treba pripočítať ešte nájom za akumulátor 65 eur za mesiac. Pri kúpe s akumulátorom je cena za kupé 23 680 eur a za kabriolet 26 770 eur.

Elektrosmart Elektrosmart Elektrosmart Elektrosmart Elektrosmart
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.