Elektrický Spark EV: malý, ale silný

Streda, 13 február 2013

Po svetovej premiére na autosalóne v Los Angeles v minulom roku sa miniautomobil Chevrolet s elektrickým pohonom po prvý raz predstaví európskemu publiku na marcovom autosalóne v Ženeve. Vozidlo bude v predaji na vybraných európskych trhoch od roku 2014.

Chevrolet Spark
Chevrolet Spark EV je elektrický miniautomobil určený predovšetkým pre jazdu v meste

Spark EV podľa Chevroletu má ambície stať sa etalónom v oblasti výkonnosti mestského elektromobilu. Poháňa ho najvyspelejší elektromotor, aký kedy koncern General Motors vyrobil. Spark EV je mestský automobil bez emisií, s inteligentnou konektivitou."Veríme, že sa stretne s priaznivou odozvou najmä na niektorých technologicky najvyspelejších európskych trhoch," povedala Susan Docherty, prezidentka a výkonná riaditeľka Chevrolet a Cadillac Europe.

Srdcom pohonu modelu Spark EV je elektromotor s permanentnými magnetmi, skonštruovaný GM. Vysoký výkon 100 kW/136 k a veľký krútiaci moment 542 Nm, ktorý je k dispozícii prakticky okamžite po rozbehu elektromotora, udeľuje malému elektromobilu mimoriadnu dynamiku. Spark EV akceleruje z 0 na 100 km/h za menej ako 8,5 sekundy.

Spark EV je vybavený lítiovo-iónovou batériou s kapacitou vyše 20 kWh opatrenou aktívnym kvapalinovým systémom chladenia a vyhrievania. Vďaka tejto sofistikovanej technológii bude Spark EV patriť k elektromobilom s najväčším dojazdom vo svojej triede. Nabíjanie striedavým prúdom z bežnej elektrickej zásuvky v domácnosti bude trvať 6 až 8 hodín. Zrýchlené nabíjanie jednosmerným prúdom umožňuje nabiť batériu na 80 percent kapacity približne za 20 minút.

Autor: janGold
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.