Elektrický Spark EV: malý, ale silný

Streda, 13 február 2013

Po svetovej premiére na autosalóne v Los Angeles v minulom roku sa miniautomobil Chevrolet s elektrickým pohonom po prvý raz predstaví európskemu publiku na marcovom autosalóne v Ženeve. Vozidlo bude v predaji na vybraných európskych trhoch od roku 2014.

Chevrolet Spark
Chevrolet Spark EV je elektrický miniautomobil určený predovšetkým pre jazdu v meste

Spark EV podľa Chevroletu má ambície stať sa etalónom v oblasti výkonnosti mestského elektromobilu. Poháňa ho najvyspelejší elektromotor, aký kedy koncern General Motors vyrobil. Spark EV je mestský automobil bez emisií, s inteligentnou konektivitou."Veríme, že sa stretne s priaznivou odozvou najmä na niektorých technologicky najvyspelejších európskych trhoch," povedala Susan Docherty, prezidentka a výkonná riaditeľka Chevrolet a Cadillac Europe.

Srdcom pohonu modelu Spark EV je elektromotor s permanentnými magnetmi, skonštruovaný GM. Vysoký výkon 100 kW/136 k a veľký krútiaci moment 542 Nm, ktorý je k dispozícii prakticky okamžite po rozbehu elektromotora, udeľuje malému elektromobilu mimoriadnu dynamiku. Spark EV akceleruje z 0 na 100 km/h za menej ako 8,5 sekundy.

Spark EV je vybavený lítiovo-iónovou batériou s kapacitou vyše 20 kWh opatrenou aktívnym kvapalinovým systémom chladenia a vyhrievania. Vďaka tejto sofistikovanej technológii bude Spark EV patriť k elektromobilom s najväčším dojazdom vo svojej triede. Nabíjanie striedavým prúdom z bežnej elektrickej zásuvky v domácnosti bude trvať 6 až 8 hodín. Zrýchlené nabíjanie jednosmerným prúdom umožňuje nabiť batériu na 80 percent kapacity približne za 20 minút.

Autor: janGold
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.