Elektrický Spark EV: malý, ale silný

Streda, 13 február 2013

Po svetovej premiére na autosalóne v Los Angeles v minulom roku sa miniautomobil Chevrolet s elektrickým pohonom po prvý raz predstaví európskemu publiku na marcovom autosalóne v Ženeve. Vozidlo bude v predaji na vybraných európskych trhoch od roku 2014.

Chevrolet Spark
Chevrolet Spark EV je elektrický miniautomobil určený predovšetkým pre jazdu v meste

Spark EV podľa Chevroletu má ambície stať sa etalónom v oblasti výkonnosti mestského elektromobilu. Poháňa ho najvyspelejší elektromotor, aký kedy koncern General Motors vyrobil. Spark EV je mestský automobil bez emisií, s inteligentnou konektivitou."Veríme, že sa stretne s priaznivou odozvou najmä na niektorých technologicky najvyspelejších európskych trhoch," povedala Susan Docherty, prezidentka a výkonná riaditeľka Chevrolet a Cadillac Europe.

Srdcom pohonu modelu Spark EV je elektromotor s permanentnými magnetmi, skonštruovaný GM. Vysoký výkon 100 kW/136 k a veľký krútiaci moment 542 Nm, ktorý je k dispozícii prakticky okamžite po rozbehu elektromotora, udeľuje malému elektromobilu mimoriadnu dynamiku. Spark EV akceleruje z 0 na 100 km/h za menej ako 8,5 sekundy.

Spark EV je vybavený lítiovo-iónovou batériou s kapacitou vyše 20 kWh opatrenou aktívnym kvapalinovým systémom chladenia a vyhrievania. Vďaka tejto sofistikovanej technológii bude Spark EV patriť k elektromobilom s najväčším dojazdom vo svojej triede. Nabíjanie striedavým prúdom z bežnej elektrickej zásuvky v domácnosti bude trvať 6 až 8 hodín. Zrýchlené nabíjanie jednosmerným prúdom umožňuje nabiť batériu na 80 percent kapacity približne za 20 minút.

Autor: janGold
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.