Elektromobil BMW i3 už v sériovej výrobe

Streda, 25 september 2013

Bavorská automobilka BMW spustila minulý týždeň sériovú výrobu svojho prvého elektrického automobilu i3. Model i3 sa vyrába vo výrobnom závode BMW v Lipsku. V akých množstvách sa nový model bude produkovať, BMW neuviedlo.

BMW i3
BMW i3 je prvým sériovo vyrábaným elektrickým automobilom mníchovského výrobcu

Modelom i3 vstupuje značka podľa BMW do úplne novej konštrukcie automobilov. BMW i3 je prvý prémiový elektrický automobil, ktorý bol od základu navrhovaný výhradne pre tento druh pohonu. Počas celého vývojového procesu kládli konštruktéri mimoriadny dôraz na znižovanie spotreby energie a produkciu emisií pri jazde na obývaných územiach. Nižšia náročnosť na energie u nového modelu vyplýva aj z jeho nízkej hmotnosti, na ktorom je prakticky celá karoséria z ľahkých kompozitných materiálov. To z veľkej časti eliminuje vyššiu hmotnosť akumulátorov, ktoré sú jediným zdrojom pohonnej energie.

Do predaja elektrický BMW i3 príde v Nemecku približne dva mesiace od spustenia výroby, to znamená v druhej polovici novembra tohto roku. Tu sa cena začína na 34 950 eurách. Je to približne o pätinu viac ako stojí základná verzia BMW radu 3. S akým záujmom kupujúcich sa stretne prvý elektrický automobil, ukážu až prvé mesiace predaja. Zrejme od záujmu kupujúcich bude závisieť aj to, v akých množstvách sa nový model bude vyrábať.

V Nemecku sa v auguste predalo približne 214 tisíc nových aut, z toho na elektrický pohon bolo len 435. Zatiaľ totiž väčšina kupujúcich dáva prednosť pohonu na klasický spaľovací motor a ekológia zostáva u nich v pozadí pozornosti. Možné však je, že prémiový segment elektrických BMW zmení ich rozhodovanie pri kúpe nového automobilu. Model i3 je prvým vážnym pokusným balónikom BMW, po ňom príde na rad väčší a športový i8. Zaberie to?

BMW i3 BMW i3 BMW i3
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.