E-Mehari: nový elektrický Citroën

Streda, 09 december 2015

Citroën vskriesil legendu, pôvodný model Méhari z roku 1968. Príchod nového Mehari (s krátkym e v mene) naznačil už koncept predstavený túto jeseň vo Frankfurte. Milé autíčko je dlhé 3,81 metra, široké 1,81 a vysoké 1,65 metra však bude poháňať elektromotor. E-Mehari sa bude vyrábať v meste Rennes vo Francúzsku a do predaja príde na jar roku 2016.

1 Citroen e-Mahari

Francúzska novinka je úzko spätá s históriou automobilky Citroën, na druhej strane však jasne ukazuje jej smerovanie do budúcnosti. Odkazuje na model Méhari z roku 1968, no ponúka oveľa viac: kabriolet so 4 miestami, 100 % elektrický pohon, optimistický, moderný a zábavný dizajn. V spolupráci so spoločnosťou Groupe Bolloré chce značka Citroën potvrdiť svoju ambíciu ponúkať odlišné a veselé vozidlá.

E-Mehari je automobil s otvorenou strechou, je prepojený s okolitým svetom, pôsobí bezstarostne, uvoľnene a odvážne. Vyznačuje sa sviežimi farbami, výraznými tvarmi, a to všetko presne v duchu značky Citroën. Je to presne to auto, ktoré osloví ľudí hľadajúcich niečo čím sa odlíšia, prejavia optimistický pohľad na svet, nastolia trendy a zároveň budú chrániť svoje ovzdušie.

2 Citroen e-Mahari

Reálny e-Mehari nekopíruje koncept Cactus M vystavovaný v septembri na autosalóne vo Frankfurte. Pri jeho vývoji Citroëen spolupracoval s výrobcom elektrických minivozítok Bolloré Group, hlavne na elektrickom pohone. Jeho exteriér je však čisto "citroenovský". Dokazuje to viacero prvkov, napríklad výrazný vzhľad vytváraný svetlami vo dvoch úrovniach, čo je poznávací znak automobilky s dvojitým šípom, jedinečný optimistický dizajn s teplými farbami, mäkkými tvarmi a usmievavou prednou časťou a vycibrený štýl.

Neprehliadnuteľné na e-Mehari sú aj štyri farby karosérie: modrá, ktorá nabáda cestovať, oranžová zasa nabíja posádku energiou a optimizmom, potom sú ti ešte osviežujúca žltá a elegantná béžová. Vyzdvihnúť treba ďalej dve farby strechy: čiernu a červeno-oranžovú, dva poťahy interiéru - prirodzený béžový a druhý, červeno-oranžový s nádychom funkčných materiálov, oba dokonale nepremokavé. Tieto odvážne farebné kombinácie sú pre tých, ktorí hľadajú zábavné, expresívne a farebné auto.

Plne elektrický e-Mehari nemá teda pod kapotou konvenčný spaľovací agregát, ale elektromotor. Jeho maximálny výkon je 50 kW, nominálny 35 kW. Na plné nabitie batérií zo 16 A siete, teda domácej siete, alebo verejnej nabíjačky, potrebuje osem hodín. Na nabitie z 10 A siete je už 13 hodín. V mestskej premávke vystačí jedno nabitie na 200 kilometrov jazdy. Mimo mesta prejde e-Mehari len polovičnú vzdialenosť, teda okolo sto kilometrov. Najvyššia rýchlosť je 110 km/h, čo pre toho vozidlo stačí.

3 Citroen e-Mahari

E-Mehari sa širokej verejnosti po prvý raz predstavuje práve teraz, od 9. až 11. decembra, v parížskom sídle spoločnosti PSA Peugeot Citroën na Avenue de La Grande Armée.

Autor: J. Goldberger
Foto: Citroën
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.