Fiat 500: veľká premiéra sa blíži

Streda, 27 jún 2007

Už len pár dní zostáva do svetovej premiéry nového Fiata 500, ktorá sa uskutoční 4. júla tohto roku. Hneď po nej sa rozbehne aj predaj tohto veľmi očakávaného retro modelu. Presne po päťdesiatich rokoch, keďže prvá "päťstovka" uzrela svetlo sveta 4. júla 1957. Najmenší Fiat zažíva svoje znovuzrodenie a jeho uvedenie na trh len potvrdzuje silnú ofenzívu talianskej spoločnosti na pozície popredného európskeho i svetového výrobcu.

Fiat 500 Fiat 500 Fiat 500

Tak, ako mnohé slávne modely, aj Fiat 500 sa po dlhšej prestávke znovu vracia na scénu, ale už v novej a modernizovanej podobe. Vyrábať sa bude v Poľsku s ročnou cieľovou produkciou 150 tisíc kusov.

Nový Fiat 500, určený najpravdepodobnejšie na to, aby sa stal kultovým pokračovateľom miniautomobilu, má základ v osvedčených komponentoch modelu Seicento, bude dlhý 355 cm, široký 165 cm, vysoký 149 a jeho rázvor náprav bude 230 cm. Dizajn trojdverovej karosérie vychádza z tvarov pôvodnej päťstovky, avšak jeho jazdné a dynamické vlastnosti budú markantne odlišné. Už základná pohonná jednotka 1,2 V8, jedna z troch uvažovaných, bude mať výkon 68 k, má zvládnuť šprint na stovku za pod 13 sekúnd a ísť rýchlosťou až 160 km/h. Výkonnejším benzínovým motorom bude 1,4 16V (100 k) a naftovým zástupcom 1,3 16V Multijet (75 k). Pošuškáva sa aj o preplňovanom benzínovom dvojvalci s objemom 0,9 l a výkone až 95 k. Ozdobou všetkých má byť aj spotreba od 5,1 l/100 km (1,2 8V), u posledne menovaného ešte výrazne nižšia.

Pôvodná päťstovka sa vyrábala do roku 1972 a vyrobilo sa jej takmer 3 milióny 900 tisíc exemplárov. S podobným úspechom ráta Fiat aj u jej pokračovateľa s rovnakým označením.

Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.