Fiat: nové MPV Freemont v Ženeve

Streda, 26 január 2011

Nový Fiat Freemont sa po prvýkrát predstaví na marcovom autosalóne v Ženeve. Vychádza z modelu Dodge Journey a je prvým automobilom značky Fiat, ktorý vznikol ako výsledok partnerstva so skupinou Chrysler. Fiat Freemont sa bude vyrábať v továrni Toluca v Mexiku.

Fiat Freemont spredu
Dizajn nového Fiata Freemont vychádza z partnerského amerického modelu Journey

Fiat Freemont vychádza z modernizovaného amerického MPV Dodge Journey, ktorý mal premiéru na jesennom autosalóne v Los Angeles. V koncernovej ponuke Fiatu nahradí starší model Ulysse.

Špecifický dizajn vozidla sa vyznačuje mohutnými, výraznými líniami, ktoré sa jasne prejavujú hlavne v prednej časti s úplne novým nárazníkom a maskou. Zadná časť auta prešla celkovou úpravou, má nový nárazník a zadné svetlá s LED technológiou.

Freemont bude mať nový interiér z modernizovaného Journeya, rovnako aj úpravy na podvozku a riadení. Vlastná bude však pohonná jednotka. K dispozícii nebudú ponúkané motory z modelu Journey. Spočiatku sa Freemont bude ponúkať len s dvojlitrovým turbodieselom MultiJet od Fiata v dvoch výkonových verziách.

Nový Freemont je navrhnutý tak, aby napĺňal rôznorodé potreby rodín a ľudí, ktorí hľadajú priestranné, pohodlné a všestranné auto, schopné vyhovieť všetkým požiadavkám rýchleho životného tempa i nárokom na voľný čas.

Fiat Freemont spojí flexibilitu a praktickosť so špecifickým a originálnym štýlom. Rozmery auta (dĺžka 489 cm, šírka 188 cm a výška 172 cm) zaručujú výnimočnú priestrannosť interiéru, čomu napomôže i rázvor (289 cm), najväčší v danej kategórii.

Fiat Freemont poskytne maximálnu priestrannosť, pohodlie a všestrannosť vďaka 7 sedadlám v troch radoch. Tretí rad pohodlných veľkých sedadiel je dobre dostupný, pretože dvere sa otvárajú až do uhla 90°. Posledný rad sedadiel sa dá jednoduchým pohybom sklopiť do podlahy a vznikne tak veľký batožinový priestor. Sedadlá v druhom rade sú položené vyššie ako tie vpredu a tretí rad je oproti druhému radu ešte vyššie. Toto usporiadanie zaručuje dobrý výhľad všetkým pasažierom.

V interiéri je veľké množstvo odkladacích priestorov, veľkorysý batožinový priestor s dvomi praktickými časťami a rovná plocha pre náklad s celkovou kapacitou až 1461 litrov.

V ponuke budú len dve výbavy. Úroveň v oboch prípadoch je vysoká, s bohatou škálou dôležitých prvkov. Pri oboch výbavách je k dispozícii 7 sedadiel, trojzónová automatická klimatizácia, otváranie auta bez kľúča, tempomat, vyspelý palubný počítač, systém monitorovania tlaku v pneumatikách, hmlové svetlá, rádio s dotykovou farebnou obrazovkou a ovládaním na volante.

Fiat Freemont zozadu
Zadná časť Freemontu má v súlade s modelom Journey nový nárazník a LED svetlá

Mestská verzia má 17" kolesá, rádio s dotykovou obrazovkou 8.4", SD kartou a čítačkou DVD. Nechýba Bluetooth, zadné parkovacie senzory, sklápacie vonkajšie zrkadlá, automatické zapínanie predných svetiel, zatmavené zadné okná a pozdĺžny strešný nosič.

Z bezpečnostných prvkov má Fiat Freemont v základe 7 airbagov, ABS s brzdovým asistentom, ESP, ERM a Hill-holder.

Fiat Freemont bude mať pri uvedení na trh pohon predných kolies, dieselové turbo motory 2.0 MultiJet s výkonom 140 k alebo 170 k, v kombinácii s manuálnou prevodovkou. Neskôr príde tento model i s pohonom 4x4 s automatickou prevodovkou a v dvoch motorizáciách. Dieselový motor 2.0 MultiJet 170 k a benzínový 3,6 V6/276 k.

Predaj nového Fiata Freemont by v Európe mal odštartovať pravdepodobne v júni tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Fiat
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.