Fiesta ECOnetic: najúspornejší Ford

Utorok, 03 apríl 2012

Má spotrebu len 3,3 l/100 km a emisie CO2 87 g/km. Poháňa ju vznetový motor Duratorq TDCi s objemom 1,6 l - nová Fiesta ECOnetic Technology.

Ford Fiesta Econetic
Fiesta ECOnetic s motorom 1,6 Duratorq TDCi sa stáva najúspornejším osobným Fordom

V novom modeli sa predstavia inovácie technológie Ford ECOnetic Technology, ako automatické vypínanie a spúšťanie motora napríklad pri státí na križovatkách (známy systém Stop/Start), inteligentné rekuperačné dobíjanie, ekologický režim Eco Mode a kontrolka preraďovania. Model taktiež ťaží zo špeciálnej kalibrácie motora a optimalizovaných prevodových pomerov. K zníženiu jazdných odporov prispieva aj nižšia svetlá výška vozidla, kryty podvozka a kolies a pneumatiky s nízkym valivým odporom.

Do konca roka 2012 bude polovica všetkých vozidiel značky Ford predaných v Európe niesť označenie ECOnetic Technology. V roku 2013 sa tento podiel zvýši na dve tretiny. Prvým takýmto Fordom je inovovaná Fiesta ECOnetic Technology , ktorej výroba sa práve začala.

Ide o historicky najúspornejší osobný Ford, pri ktorom výrobca deklaruje spotrebu 3,3 l/100 km a emisie CO2 87 g/km. Pohon zabezpečuje vznetový motor Duratorq TDCi s objemom 1,6 litra, s výkonom 95 koní a najvyšším krútiacim momentom 205 Nm. Bude sa dodávať s troj- a päťdverovou karosériou a viacerými stupňami výbavy.

Ford Fiesta Econetic Ford Fiesta Econetic Ford Fiesta Econetic
Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.