Fisker Karma: luxusný hybridný sedan

Štvrtok, 12 júl 2012

Hľadáte niečo extra, pretože limuzíny ako sedmičkové BMW, Mercedes triedy S či Audi A8 sú pre vás málo? Potom sa môžete porozhliadnuť napríklad po sedane Karma od americkej automobilky Fisker, ktorá môže ponúknuť primeraný ekvivalent. Iba päť rokov existujúca automobilka začína expandovať už aj do Európy a prvé predajné úspechy zaznamenala na holandskom trhu v prvých štyroch mesiacoch tohto roku.

Fisker Karma
Fisker Karma je prvý model, ktorým sa malá americká automobilka presadila v Európe

Americká automobilka Fisker Automotive vznikla v roku 2007 a zameriava sa na výrobu elektromobilov s predĺženým dojazdom, vysokým komfortom, ale najmä novými technológiami plug-in hybridov (nabíjanie z elektrickej zásuvky).

V súčasnosti pracuje Fisker na návrhu a vývoji kvalitných elektrických plug-in hybridov šetrných k životnému prostrediu, ktoré majú noblesný štýl a vysoký výkon.

Fisker Automotive ako globálna spoločnosť uprednostňuje vo svojej produkcii moderné športové autá s vysokým luxusom.

Fisker Karma sedan sa v Európe začal predávať v decembri 2011 a v silnej konkurencii na holandskom trhu sa v období od januára do apríla 2012 umiestnil v luxusnej triede pred modelmi ako BMW 7, Mercedes S a Audi A8.

Zákazníkov si Fisker získava nízkymi emisiami svojho hybridného automobilu, ktoré sú neporovnateľné s emisiami spaľovacích motorov konkurencie. Fisker Karma vypúšťa do ovzdušia len 53g/km CO2 a umiestnil sa na holandskom trhu luxusných vozidiel na druhom mieste za Porsche Panamera. Majitelia hybridov získavajú v Holandsku atraktívne daňové stimuly na vozidlá s nízkymi emisiami vďaka prínosu lithium-ionových batérií.

Tom LaSorda, generálny riaditeľ automobilky Fisker na okraj holandského úspechu povedal: "Je to veľký úspech pre Fisker a signalizuje potenciálny dopyt v Európe, kde máme zámer predať 40 percent našej produkcie. To je povzbudivé znamenie pokroku po štarte sedana Karma."

Fisker Karma Fisker Karma Fisker Karma
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.