Fisker Karma: luxusný hybridný sedan

Štvrtok, 12 júl 2012

Hľadáte niečo extra, pretože limuzíny ako sedmičkové BMW, Mercedes triedy S či Audi A8 sú pre vás málo? Potom sa môžete porozhliadnuť napríklad po sedane Karma od americkej automobilky Fisker, ktorá môže ponúknuť primeraný ekvivalent. Iba päť rokov existujúca automobilka začína expandovať už aj do Európy a prvé predajné úspechy zaznamenala na holandskom trhu v prvých štyroch mesiacoch tohto roku.

Fisker Karma
Fisker Karma je prvý model, ktorým sa malá americká automobilka presadila v Európe

Americká automobilka Fisker Automotive vznikla v roku 2007 a zameriava sa na výrobu elektromobilov s predĺženým dojazdom, vysokým komfortom, ale najmä novými technológiami plug-in hybridov (nabíjanie z elektrickej zásuvky).

V súčasnosti pracuje Fisker na návrhu a vývoji kvalitných elektrických plug-in hybridov šetrných k životnému prostrediu, ktoré majú noblesný štýl a vysoký výkon.

Fisker Automotive ako globálna spoločnosť uprednostňuje vo svojej produkcii moderné športové autá s vysokým luxusom.

Fisker Karma sedan sa v Európe začal predávať v decembri 2011 a v silnej konkurencii na holandskom trhu sa v období od januára do apríla 2012 umiestnil v luxusnej triede pred modelmi ako BMW 7, Mercedes S a Audi A8.

Zákazníkov si Fisker získava nízkymi emisiami svojho hybridného automobilu, ktoré sú neporovnateľné s emisiami spaľovacích motorov konkurencie. Fisker Karma vypúšťa do ovzdušia len 53g/km CO2 a umiestnil sa na holandskom trhu luxusných vozidiel na druhom mieste za Porsche Panamera. Majitelia hybridov získavajú v Holandsku atraktívne daňové stimuly na vozidlá s nízkymi emisiami vďaka prínosu lithium-ionových batérií.

Tom LaSorda, generálny riaditeľ automobilky Fisker na okraj holandského úspechu povedal: "Je to veľký úspech pre Fisker a signalizuje potenciálny dopyt v Európe, kde máme zámer predať 40 percent našej produkcie. To je povzbudivé znamenie pokroku po štarte sedana Karma."

Fisker Karma Fisker Karma Fisker Karma
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.