Ford B-Max už v produkčnej verzii

Streda, 01 február 2012

Pred rokom predstavil Ford v Ženeve koncept, ktorý už prerástol do sériového modelu a po roku práve v Ženeve bude mať svoju svetovú premiéru. Ide o malé kompaktné MPV, ktoré po odchode modelu Fusion bude vstupným modelom značky s modrým oválom do segmentu veľkopriestorových vozidiel značky Ford.

Ford B-Max
Veľkopriestorový B-Max vsadil na dizajn, moderné technológie a kvalitné materiály

Nový B-Max, nepriamy nástupca súčasného modelu Fusion, rozšíri rodinu veľkopriestorových Fordov o piateho člena. Postaví sa do čela pred C-Mac, Grand C-Mac, Galaxy a S-Max. Aj keď Fusion nebol typickým MPV, skôr praktickým a zvýšeným hatchbackom, užil si medzi zákazníkmi dosť popularity. Minimálne na podobný úspech pripravuje Ford teraz nový B-Max. Má upútať dômyselným dizajnom, najmodernejšími technológiami, kvalitnými materiálmi i spracovaním, ale aj výnimočným batožinovým priestorom.

Oproti konceptu spred roka má produkčný model iba minimálne zmeny. Na exteriéri je v prednej časti badať príbuznosť k Fieste, ale aj C-Maxu – bočné presklenie, či Grand C-Maxu – posuvné zadné dvere. Nový B-Max vsádza tiež na absenciu stredového stĺpika, ktorý je integrovaný do konštrukcie zadných dverí.

Ponuku pohonných jednotiek pre B-Max bude tvoriť nový benzínový preplňovaný trojvalec Ford 1,0 EcoBoost vo viacerých výkonových verziách. Budú spájať výkon a efektivitu, rovnako ako aj dieselové pohonné jednotky Duratorq TDCi. Ktoré konkrétne to budú, to Ford zatiaľ nešpecifikoval.

Ford B-Max bude v Európe v predaji zrejme až v závere tohto roka.

Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.