Ford Fiesta 1,0 EcoBoost má teraz 140 koní

Streda, 10 jún 2015

Zmenšovanie motorov, tzv. downsitzing, prináša okrem zvýšených výkonov na liter zdvihového objemu aj nižšiu spotrebu paliva a nižšie emisie CO2. Takouto novinkou je Ford Fiesta 1,0 EcoBoost, ktorej litrový motor má výkon 140 koní. Montuje sa do nových verzií edície Red Edition a Black Edition.

1 Ford Fiesta Black Edition
Ford Fiesta 1,0 EcoBoost v edíciách Black a Red Edition s výkonom 140 koní má oproti staršej Fiesta S 1,6 výkon na liter zdvihového objemu motora vyšší viac ako dvojnásobne

V týchto dňoch prišiel do predaja na Slovensku nový Ford Fiesta 1,0 EcoBoost v edíciách Red Edition a Black Edition. Pod kapotou má 1,0-litrový motor EcoBoost s výkonom 140 koní. Jeho litrový výkon je vyšší ako mnohých špičkových superšportových áut.

Nová verzia motora, ktorý v rokoch 2012, 2013 a 2014 získal ocenenie Medzinárodný motor roka, má novú kalibráciu, ktorá zvyšuje výkon o 12 percent. Motor používajú teraz nové modely Ford Fiesta Red Edition a Fiesta Black Edition s výrazným novým dizajnom, ale hlavne vyšším dynamickým výkonom.

2 Ford Fiesta Red Edition

Nový trojvalcový motor EcoBoost 1,0 má v porovnaní so starším 1,6-litrovým motorom, ktorý mal výkon 100 koní a používal ho športový model Fiesta S, viac ako dvojnásobný litrový výkon. Spotreba paliva a emisie CO2 pritom klesli o viac ako tretinu – v prípade modelov Fiesta Red Edition a Black Edition na hodnotu 4,5 l/100 km a 104 g/km CO2.

Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.