Ford Fiesta 1,0 EcoBoost má teraz 140 koní

Streda, 10 jún 2015

Zmenšovanie motorov, tzv. downsitzing, prináša okrem zvýšených výkonov na liter zdvihového objemu aj nižšiu spotrebu paliva a nižšie emisie CO2. Takouto novinkou je Ford Fiesta 1,0 EcoBoost, ktorej litrový motor má výkon 140 koní. Montuje sa do nových verzií edície Red Edition a Black Edition.

1 Ford Fiesta Black Edition
Ford Fiesta 1,0 EcoBoost v edíciách Black a Red Edition s výkonom 140 koní má oproti staršej Fiesta S 1,6 výkon na liter zdvihového objemu motora vyšší viac ako dvojnásobne

V týchto dňoch prišiel do predaja na Slovensku nový Ford Fiesta 1,0 EcoBoost v edíciách Red Edition a Black Edition. Pod kapotou má 1,0-litrový motor EcoBoost s výkonom 140 koní. Jeho litrový výkon je vyšší ako mnohých špičkových superšportových áut.

Nová verzia motora, ktorý v rokoch 2012, 2013 a 2014 získal ocenenie Medzinárodný motor roka, má novú kalibráciu, ktorá zvyšuje výkon o 12 percent. Motor používajú teraz nové modely Ford Fiesta Red Edition a Fiesta Black Edition s výrazným novým dizajnom, ale hlavne vyšším dynamickým výkonom.

2 Ford Fiesta Red Edition

Nový trojvalcový motor EcoBoost 1,0 má v porovnaní so starším 1,6-litrovým motorom, ktorý mal výkon 100 koní a používal ho športový model Fiesta S, viac ako dvojnásobný litrový výkon. Spotreba paliva a emisie CO2 pritom klesli o viac ako tretinu – v prípade modelov Fiesta Red Edition a Black Edition na hodnotu 4,5 l/100 km a 104 g/km CO2.

Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.