Ford Fiesta 1,0 EcoBoost má teraz 140 koní

Streda, 10 jún 2015

Zmenšovanie motorov, tzv. downsitzing, prináša okrem zvýšených výkonov na liter zdvihového objemu aj nižšiu spotrebu paliva a nižšie emisie CO2. Takouto novinkou je Ford Fiesta 1,0 EcoBoost, ktorej litrový motor má výkon 140 koní. Montuje sa do nových verzií edície Red Edition a Black Edition.

1 Ford Fiesta Black Edition
Ford Fiesta 1,0 EcoBoost v edíciách Black a Red Edition s výkonom 140 koní má oproti staršej Fiesta S 1,6 výkon na liter zdvihového objemu motora vyšší viac ako dvojnásobne

V týchto dňoch prišiel do predaja na Slovensku nový Ford Fiesta 1,0 EcoBoost v edíciách Red Edition a Black Edition. Pod kapotou má 1,0-litrový motor EcoBoost s výkonom 140 koní. Jeho litrový výkon je vyšší ako mnohých špičkových superšportových áut.

Nová verzia motora, ktorý v rokoch 2012, 2013 a 2014 získal ocenenie Medzinárodný motor roka, má novú kalibráciu, ktorá zvyšuje výkon o 12 percent. Motor používajú teraz nové modely Ford Fiesta Red Edition a Fiesta Black Edition s výrazným novým dizajnom, ale hlavne vyšším dynamickým výkonom.

2 Ford Fiesta Red Edition

Nový trojvalcový motor EcoBoost 1,0 má v porovnaní so starším 1,6-litrovým motorom, ktorý mal výkon 100 koní a používal ho športový model Fiesta S, viac ako dvojnásobný litrový výkon. Spotreba paliva a emisie CO2 pritom klesli o viac ako tretinu – v prípade modelov Fiesta Red Edition a Black Edition na hodnotu 4,5 l/100 km a 104 g/km CO2.

Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.