Ford Fiesta pre Ameriku

Štvrtok, 03 december 2009

Na práve sa začínajúcom autosalóne v americkom Los Angeles predstavuje Ford pre americký trh prispôsobený model Fiesta. Zatiaľ vieme podľa fotografií o novom modeli len to, ako vyzerá, žiadne ďalšie podrobnosti, ako technické údaje, použité motory či ceny nie sú známe. Predstavením a následnou výrobou modelu Ford Fiesta pre americký trh pokračuje automobilka vo svojej globálnej stratégii ONE Ford.

Ford Fiesta
Nová Fiesta pre americký trh má premiéru na autosalóne v Los Angeles od 2. decembra

Podľa fotografií ide pri novej Fieste pre americký trh o karosárske verzie hatchback a sedan – prvá v päťdverovom a druhá v štvordverovom vyhotovení. Päťdverovú verziu v pôvodnej podobe dobre poznáme aj v Európe, aj keď je vzhľadovo trošku odlišná od predstavovanej americkej. Fiesta vo verzii sedan sa však na starom kontinente nepredáva. Zatiaľ. Čo a ako bude neskôr, o tom je teraz predčasné špekulovať. Ak by sa však Ford v rámci svojej globálnej stratégie rozhodol rozšíriť svoj sortiment v Európe aj o sedan, európsky trh by takéto spestrenie určite privítal.

Z toho, čo ponúkajú snímky je vidieť, že európska verzia sa od americkej mierne odlišuje. Veľký rozdiel je aj medzi oboma americkými verziami. Diametrálne odlišné sú napríklad masky chladiča hatchbacku a sedana. Tá prvá je čierna plastová, tróni na agresívnej prednej časti a je iná aj oproti tej, ktorú nosí európska Fiesta. Inak je umiestnené aj logo značky a posunutý viac dozadu je predný okraj kapoty motora. Sedan má spodný otvor na vstup vzduchu do motorového priestoru menší ako päťdverová verzia, je orámovaný chrómovanou lištou, pričom jeho masku chladiča zdobia tri vodorovné chrómované lamely a znak Ford. Zadná časť karosérie má iba malé odlišnosti od u nás známej Fiesty. Podobne malé zmeny sú aj v interiéri.

Ford Fiesta
Fiesta vo verzii sedan pre Ameriku. Bude sa predávať aj na európskom kontinente?

Aj keď nepoznáme pohonné jednotky, ktoré bude "americká" Fiesta používať, v tlačovej správe Fordu sa uvádza, že americký model dosahuje najlepšiu spotrebu vo svojej triede, iba 5,9 l/100 km s novým benzínovým motorom 1,6 DOHC I-4. Ďalším známym údajom je, že americká verzia bude používať zdokonalenú 6stupňová automatickú prevodovku Ford PowerShift a elektrický posilňovač riadenia EPAS – to však len na prianie zákazníkov.

Nová Fiesta je globálne uznávaná za svoju všestrannosť, osobitosť a prispôsobivosť. Podľa Forda ju charakterizuje komfort . Okrem iného má hlasovo ovládaný komunikačný systém, široký a pestrý výber farieb a predpoklady byť najbezpečnejším autom vo svojej triede.

Ford Fiesta
Od európskej verzie sa "americká" Fiesta najviac odlišuje vo svojej prednej časti

S Fiestou má Ford v Amerike veľké plány – "má udávať nové štandardy expresívneho malého auta v spojených štátoch", povedal Mark Fields, prezident Ford Motor Company. "Pokračujeme v budovaní celosvetového rozmachu Fiesty, aby sme priniesli novú generáciu malých vozidiel pre novú generáciu severoamerických zákazníkov."

Vo Forde sú presvedčení, že úspech novej Fiesty na európskom trhu bude mať pokračovanie aj v severnej Amerike, keďže americkí zákazníci vraj pochopili, že malé môže byť štýlové, sofistikované a aj zábavné.

Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.