Ford Fiesta pre Ameriku

Štvrtok, 03 december 2009

Na práve sa začínajúcom autosalóne v americkom Los Angeles predstavuje Ford pre americký trh prispôsobený model Fiesta. Zatiaľ vieme podľa fotografií o novom modeli len to, ako vyzerá, žiadne ďalšie podrobnosti, ako technické údaje, použité motory či ceny nie sú známe. Predstavením a následnou výrobou modelu Ford Fiesta pre americký trh pokračuje automobilka vo svojej globálnej stratégii ONE Ford.

Ford Fiesta
Nová Fiesta pre americký trh má premiéru na autosalóne v Los Angeles od 2. decembra

Podľa fotografií ide pri novej Fieste pre americký trh o karosárske verzie hatchback a sedan – prvá v päťdverovom a druhá v štvordverovom vyhotovení. Päťdverovú verziu v pôvodnej podobe dobre poznáme aj v Európe, aj keď je vzhľadovo trošku odlišná od predstavovanej americkej. Fiesta vo verzii sedan sa však na starom kontinente nepredáva. Zatiaľ. Čo a ako bude neskôr, o tom je teraz predčasné špekulovať. Ak by sa však Ford v rámci svojej globálnej stratégie rozhodol rozšíriť svoj sortiment v Európe aj o sedan, európsky trh by takéto spestrenie určite privítal.

Z toho, čo ponúkajú snímky je vidieť, že európska verzia sa od americkej mierne odlišuje. Veľký rozdiel je aj medzi oboma americkými verziami. Diametrálne odlišné sú napríklad masky chladiča hatchbacku a sedana. Tá prvá je čierna plastová, tróni na agresívnej prednej časti a je iná aj oproti tej, ktorú nosí európska Fiesta. Inak je umiestnené aj logo značky a posunutý viac dozadu je predný okraj kapoty motora. Sedan má spodný otvor na vstup vzduchu do motorového priestoru menší ako päťdverová verzia, je orámovaný chrómovanou lištou, pričom jeho masku chladiča zdobia tri vodorovné chrómované lamely a znak Ford. Zadná časť karosérie má iba malé odlišnosti od u nás známej Fiesty. Podobne malé zmeny sú aj v interiéri.

Ford Fiesta
Fiesta vo verzii sedan pre Ameriku. Bude sa predávať aj na európskom kontinente?

Aj keď nepoznáme pohonné jednotky, ktoré bude "americká" Fiesta používať, v tlačovej správe Fordu sa uvádza, že americký model dosahuje najlepšiu spotrebu vo svojej triede, iba 5,9 l/100 km s novým benzínovým motorom 1,6 DOHC I-4. Ďalším známym údajom je, že americká verzia bude používať zdokonalenú 6stupňová automatickú prevodovku Ford PowerShift a elektrický posilňovač riadenia EPAS – to však len na prianie zákazníkov.

Nová Fiesta je globálne uznávaná za svoju všestrannosť, osobitosť a prispôsobivosť. Podľa Forda ju charakterizuje komfort . Okrem iného má hlasovo ovládaný komunikačný systém, široký a pestrý výber farieb a predpoklady byť najbezpečnejším autom vo svojej triede.

Ford Fiesta
Od európskej verzie sa "americká" Fiesta najviac odlišuje vo svojej prednej časti

S Fiestou má Ford v Amerike veľké plány – "má udávať nové štandardy expresívneho malého auta v spojených štátoch", povedal Mark Fields, prezident Ford Motor Company. "Pokračujeme v budovaní celosvetového rozmachu Fiesty, aby sme priniesli novú generáciu malých vozidiel pre novú generáciu severoamerických zákazníkov."

Vo Forde sú presvedčení, že úspech novej Fiesty na európskom trhu bude mať pokračovanie aj v severnej Amerike, keďže americkí zákazníci vraj pochopili, že malé môže byť štýlové, sofistikované a aj zábavné.

Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.