Ford Fiesta si pripomína 35. narodeniny

Štvrtok, 04 august 2011

História jedného z najúspešnejších modelov Fordu sa začala písať v roku 1976. V týchto dňoch si tak pripomína 35. výročie svojej existencie. Doteraz sa vo svete predalo až 15 miliónov exemplárov šiestich generácií modelu Fiesta.

Ford Fiesta
Ford Fiesta má 35 rokov, doteraz sa tohto modelu predalo úctyhodných 15 miliónov

Aj keď Ford Fiesta oslavuje 35. narodeniny, história tohto modelu siaha ešte o niečo ďalej. Pripomeňme si tajný projekt Bobcat z roku 1972. Ten o rok neskôr dostáva zelenú a ide do výroby. V roku 1974 sa v španielskej Valencii začal budovať výrobný závod, ktorý potom v roku 1976 spúšťa veľkosériovú produkciu modelu Ford Fiesta s objemom motora 1,0 a 1,1litra.

Fiesta sa úspešne predáva všade vo svete. V Nemecku a vo Veľkej Británii sa v roku 1982 stáva už po šiesty raz najpredávanejším automobilom vo svojej triede. O rok neskôr pridáva Ford k slabším motorom výkonnejší s objemom 1,3 litra a rok na to aj 1,6litrový (Fiesta XR2) a päťstupňovú prevodovku. Pribudol aj prvý vznetový 1,6litrový motor. V roku 1984 sa vyrobila už trojmiliónta Fiesta.

Nasledovali ďalšie generácie a facelifty Fiesty – tretia generácia v roku 1989, štvrtá v roku 1996 , piata 2002 a posledná aktuálna šiesta generácia je na trhu od roku 2008. Do júla tohto roku sa modelov Fiesta vyrobilo spolu 15 miliónov. Aby Ford zatraktívnil ponuku Fiesty, je aktívny aj na poli športu, kde uviedol vrcholný model Fiesta RS World Rally Car, ktorý úspešne brázdi trate svetových automobilových súťaží a bojuje o titul majstra sveta.

Ford Fiesta Ford Fiesta dizajn fiesta 1976 dizajn fiesta 1976
Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.