Ford Fiesta si pripomína 35. narodeniny

Štvrtok, 04 august 2011

História jedného z najúspešnejších modelov Fordu sa začala písať v roku 1976. V týchto dňoch si tak pripomína 35. výročie svojej existencie. Doteraz sa vo svete predalo až 15 miliónov exemplárov šiestich generácií modelu Fiesta.

Ford Fiesta
Ford Fiesta má 35 rokov, doteraz sa tohto modelu predalo úctyhodných 15 miliónov

Aj keď Ford Fiesta oslavuje 35. narodeniny, história tohto modelu siaha ešte o niečo ďalej. Pripomeňme si tajný projekt Bobcat z roku 1972. Ten o rok neskôr dostáva zelenú a ide do výroby. V roku 1974 sa v španielskej Valencii začal budovať výrobný závod, ktorý potom v roku 1976 spúšťa veľkosériovú produkciu modelu Ford Fiesta s objemom motora 1,0 a 1,1litra.

Fiesta sa úspešne predáva všade vo svete. V Nemecku a vo Veľkej Británii sa v roku 1982 stáva už po šiesty raz najpredávanejším automobilom vo svojej triede. O rok neskôr pridáva Ford k slabším motorom výkonnejší s objemom 1,3 litra a rok na to aj 1,6litrový (Fiesta XR2) a päťstupňovú prevodovku. Pribudol aj prvý vznetový 1,6litrový motor. V roku 1984 sa vyrobila už trojmiliónta Fiesta.

Nasledovali ďalšie generácie a facelifty Fiesty – tretia generácia v roku 1989, štvrtá v roku 1996 , piata 2002 a posledná aktuálna šiesta generácia je na trhu od roku 2008. Do júla tohto roku sa modelov Fiesta vyrobilo spolu 15 miliónov. Aby Ford zatraktívnil ponuku Fiesty, je aktívny aj na poli športu, kde uviedol vrcholný model Fiesta RS World Rally Car, ktorý úspešne brázdi trate svetových automobilových súťaží a bojuje o titul majstra sveta.

Ford Fiesta Ford Fiesta dizajn fiesta 1976 dizajn fiesta 1976
Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.