Ford Fiesta si pripomína 35. narodeniny

Štvrtok, 04 august 2011

História jedného z najúspešnejších modelov Fordu sa začala písať v roku 1976. V týchto dňoch si tak pripomína 35. výročie svojej existencie. Doteraz sa vo svete predalo až 15 miliónov exemplárov šiestich generácií modelu Fiesta.

Ford Fiesta
Ford Fiesta má 35 rokov, doteraz sa tohto modelu predalo úctyhodných 15 miliónov

Aj keď Ford Fiesta oslavuje 35. narodeniny, história tohto modelu siaha ešte o niečo ďalej. Pripomeňme si tajný projekt Bobcat z roku 1972. Ten o rok neskôr dostáva zelenú a ide do výroby. V roku 1974 sa v španielskej Valencii začal budovať výrobný závod, ktorý potom v roku 1976 spúšťa veľkosériovú produkciu modelu Ford Fiesta s objemom motora 1,0 a 1,1litra.

Fiesta sa úspešne predáva všade vo svete. V Nemecku a vo Veľkej Británii sa v roku 1982 stáva už po šiesty raz najpredávanejším automobilom vo svojej triede. O rok neskôr pridáva Ford k slabším motorom výkonnejší s objemom 1,3 litra a rok na to aj 1,6litrový (Fiesta XR2) a päťstupňovú prevodovku. Pribudol aj prvý vznetový 1,6litrový motor. V roku 1984 sa vyrobila už trojmiliónta Fiesta.

Nasledovali ďalšie generácie a facelifty Fiesty – tretia generácia v roku 1989, štvrtá v roku 1996 , piata 2002 a posledná aktuálna šiesta generácia je na trhu od roku 2008. Do júla tohto roku sa modelov Fiesta vyrobilo spolu 15 miliónov. Aby Ford zatraktívnil ponuku Fiesty, je aktívny aj na poli športu, kde uviedol vrcholný model Fiesta RS World Rally Car, ktorý úspešne brázdi trate svetových automobilových súťaží a bojuje o titul majstra sveta.

Ford Fiesta Ford Fiesta dizajn fiesta 1976 dizajn fiesta 1976
Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."