Ford Fiesta si pripomína 35. narodeniny

Štvrtok, 04 august 2011

História jedného z najúspešnejších modelov Fordu sa začala písať v roku 1976. V týchto dňoch si tak pripomína 35. výročie svojej existencie. Doteraz sa vo svete predalo až 15 miliónov exemplárov šiestich generácií modelu Fiesta.

Ford Fiesta
Ford Fiesta má 35 rokov, doteraz sa tohto modelu predalo úctyhodných 15 miliónov

Aj keď Ford Fiesta oslavuje 35. narodeniny, história tohto modelu siaha ešte o niečo ďalej. Pripomeňme si tajný projekt Bobcat z roku 1972. Ten o rok neskôr dostáva zelenú a ide do výroby. V roku 1974 sa v španielskej Valencii začal budovať výrobný závod, ktorý potom v roku 1976 spúšťa veľkosériovú produkciu modelu Ford Fiesta s objemom motora 1,0 a 1,1litra.

Fiesta sa úspešne predáva všade vo svete. V Nemecku a vo Veľkej Británii sa v roku 1982 stáva už po šiesty raz najpredávanejším automobilom vo svojej triede. O rok neskôr pridáva Ford k slabším motorom výkonnejší s objemom 1,3 litra a rok na to aj 1,6litrový (Fiesta XR2) a päťstupňovú prevodovku. Pribudol aj prvý vznetový 1,6litrový motor. V roku 1984 sa vyrobila už trojmiliónta Fiesta.

Nasledovali ďalšie generácie a facelifty Fiesty – tretia generácia v roku 1989, štvrtá v roku 1996 , piata 2002 a posledná aktuálna šiesta generácia je na trhu od roku 2008. Do júla tohto roku sa modelov Fiesta vyrobilo spolu 15 miliónov. Aby Ford zatraktívnil ponuku Fiesty, je aktívny aj na poli športu, kde uviedol vrcholný model Fiesta RS World Rally Car, ktorý úspešne brázdi trate svetových automobilových súťaží a bojuje o titul majstra sveta.

Ford Fiesta Ford Fiesta dizajn fiesta 1976 dizajn fiesta 1976
Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.