Ford Fiesta si pripomína 35. narodeniny

Štvrtok, 04 august 2011

História jedného z najúspešnejších modelov Fordu sa začala písať v roku 1976. V týchto dňoch si tak pripomína 35. výročie svojej existencie. Doteraz sa vo svete predalo až 15 miliónov exemplárov šiestich generácií modelu Fiesta.

Ford Fiesta
Ford Fiesta má 35 rokov, doteraz sa tohto modelu predalo úctyhodných 15 miliónov

Aj keď Ford Fiesta oslavuje 35. narodeniny, história tohto modelu siaha ešte o niečo ďalej. Pripomeňme si tajný projekt Bobcat z roku 1972. Ten o rok neskôr dostáva zelenú a ide do výroby. V roku 1974 sa v španielskej Valencii začal budovať výrobný závod, ktorý potom v roku 1976 spúšťa veľkosériovú produkciu modelu Ford Fiesta s objemom motora 1,0 a 1,1litra.

Fiesta sa úspešne predáva všade vo svete. V Nemecku a vo Veľkej Británii sa v roku 1982 stáva už po šiesty raz najpredávanejším automobilom vo svojej triede. O rok neskôr pridáva Ford k slabším motorom výkonnejší s objemom 1,3 litra a rok na to aj 1,6litrový (Fiesta XR2) a päťstupňovú prevodovku. Pribudol aj prvý vznetový 1,6litrový motor. V roku 1984 sa vyrobila už trojmiliónta Fiesta.

Nasledovali ďalšie generácie a facelifty Fiesty – tretia generácia v roku 1989, štvrtá v roku 1996 , piata 2002 a posledná aktuálna šiesta generácia je na trhu od roku 2008. Do júla tohto roku sa modelov Fiesta vyrobilo spolu 15 miliónov. Aby Ford zatraktívnil ponuku Fiesty, je aktívny aj na poli športu, kde uviedol vrcholný model Fiesta RS World Rally Car, ktorý úspešne brázdi trate svetových automobilových súťaží a bojuje o titul majstra sveta.

Ford Fiesta Ford Fiesta dizajn fiesta 1976 dizajn fiesta 1976
Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.