Ford Fiesta WRC pre sezónu 2017

Štvrtok, 15 december 2016

Súťažný Ford Fiesta WRC v réžii M-Sport sa predstavil v novej podobe pre sezónu 2017. Usmievavý predok navráva, že s tým ako vyzerá a čo má vo svojich útrobách je Fiesta očividne spokojná.

Ford Fiesta WRC
Súťažný špeciál Ford Fiesta WRC pre sezónu 2017 z dielne spoločnosti M-Sport

M-Sport vedený Malcolmom Wilsonom stavia súťažné špeciály Fiesta a potom s nimi takmer ako továrenský tím veľmi úspešne jazdí seriál majstrovstiev sveta rallye WRC. Tím skončil v seriáli majstrovstiev sveta v Pohárov konštruktérov sezóne 2016 na peknom štvrtom mieste, len jeden bod za tretím Volkswagenom II, Nór Mats Östberg v jednotlivcoch siedmy a Estónec Ott Tänak hneď za ním.

Fiesta WRC pre sezónu 2017 stojí na báze nedávno predstavenej už siedmej generácii tohto subkompaktu podľa nových pravidiel svetového šampionátu. Široký úsmev, ktorý vyžaruje z masky chladiča a úzkych do strán stúpajúcich svetlometov spolu s nasávacími otvormi v kapote napovedá, že na nachádzajúcu sezónu sa pozerá s optimizmom a teší sa na ňu.

Podporiť sebavedomie novej Fiesty má preplňovaný motor Ecoboost s priamym vstrekovaním so zdvihovým objemom 1,6 litra s výkonom 385 koní (283 kW) a najvyšším krútiacim momentom 450 Nm. Prenos sily na všetky štyri kolesá obstaráva šesťstupňová sekvenčná prevodovka. Krotiť rýchlosť majú na zodpovednosti štvorpiestikové brzdy s vŕtanými kotúčmi. Pohodlie pre jazdcov na súťažných tratiach je na pleciach športových sedadiel Sparco a bezpečnosť stráži masívna bezpečnostná klietka.

Britský tím M-Sport má s Fiestou určite veľké plány, keď sa mu podarilo angažovať štvornásobného majstra sveta Francúza Sebastiena Ogiera z majstrovstiev sveta odstupujúceho tímu Volkswagen. Kto z minuloročných jazdcov tohto tímu doplní Ogiera bude jasné neskôr. Vyberať je z čoho, kandidátmi sú Estónec Tänak, Nór Östberg alebo Francúz Eric Camilli.

Autor: J. Godberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."