Ford Focus 1,0 EcoBoost: extrémny downsizing

Sobota, 07 júl 2012

A je to tu. Litrový trojvalec v aute nižšej strednej triedy je skutočnosťou. Má ho pod kapotou Ford Focus a v týchto dňoch sa začal predávať aj na Slovensku. Je to dobrý, alebo šialený nápad? Môže to fungovať?

Ford Focus
Ford Focus s novým trojvalcovým litrovým motorom sa začne predávať už v júli

Tí, ktorí ho pri rôznych prezentáciách mali možnosť vyskúšať tvrdia, že nový 1,0-litrový motor EcoBoost spoločnosti Ford, ktorý získal ocenenie "Medzinárodný motor roka" za rok 2012, funguje perfektne. Do redakcie nášho internetového portálu pozvánka na žiadnu prezentáciu nedorazila, a tak môžeme toto konštatovanie len prebrať bez bližšieho komentára.

EcoBoost kombinuje preplňovanie, priame vstrekovanie paliva a variabilné časovanie nasávacích i výfukových ventilov a tak dosahuje výkon ako väčšie motory a spotrebu paliva má ako menšie agregáty. Ford Focus je prvý automobil vybavený trojvalcovým 1,0-litrovým motorom EcoBoost. Navyše; motor sa bude v tomto roku v Európe montovať aj do modelov Ford C-Max a B-Max.

"Keď sme sa rozhodli skonštruovať tento motor, latku sme nastavili neuveriteľne vysoko. Chceli sme poskytnúť prekvapujúcu spotrebu paliva, výkon, tichosť a kultivovanosť – a to všetko vo veľmi malom, 3valcovom motore," povedal Joe Bakaj, viceprezident pre konštrukciu globálnych pohonných sústav spoločnosti Ford.

Nový litrový motor EcoBoost debutuje tento rok v modeli Focus v Európe a neskôr v tomto roku ho nájdeme aj v modeloch C-Max a B-Max. 1,0-litrový motor EcoBoost bude dostupný v modeloch Ford aj v USA, v ázijsko-pacifickom regióne a v Afrike na budúci rok.

Litrový motor EcoBoost využíva turbodúchadlo s malou zotrvačnosťou na rýchle dodanie výkonu, keď sa škrtiaca klapka otvára pri nízkych otáčkach motora. Na dodanie vysokého výkonu sa lopatky turbodúchala roztočia až do 248 000 otáčok za minútu.

Nový Focus s 1,0-litrovým motorom EcoBoost s výkonom 100 k poskytuje podľa výrobcu najnižšiu spotrebu paliva v triede, a to 4,8 l/100 km a emisie CO2 s hodnotou 109 g/km. Model s výkonom 125 k má spotrebu 5,0 l/100 km a emisie CO2 114 g/km.

Ceny Focus 1,0 EcoBoost začínajú od 12 990 eur.

Ford Focus Ford Land Ford 1,0 EcoBoost
Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.