Ford Focus 1,0 EcoBoost: extrémny downsizing

Sobota, 07 júl 2012

A je to tu. Litrový trojvalec v aute nižšej strednej triedy je skutočnosťou. Má ho pod kapotou Ford Focus a v týchto dňoch sa začal predávať aj na Slovensku. Je to dobrý, alebo šialený nápad? Môže to fungovať?

Ford Focus
Ford Focus s novým trojvalcovým litrovým motorom sa začne predávať už v júli

Tí, ktorí ho pri rôznych prezentáciách mali možnosť vyskúšať tvrdia, že nový 1,0-litrový motor EcoBoost spoločnosti Ford, ktorý získal ocenenie "Medzinárodný motor roka" za rok 2012, funguje perfektne. Do redakcie nášho internetového portálu pozvánka na žiadnu prezentáciu nedorazila, a tak môžeme toto konštatovanie len prebrať bez bližšieho komentára.

EcoBoost kombinuje preplňovanie, priame vstrekovanie paliva a variabilné časovanie nasávacích i výfukových ventilov a tak dosahuje výkon ako väčšie motory a spotrebu paliva má ako menšie agregáty. Ford Focus je prvý automobil vybavený trojvalcovým 1,0-litrovým motorom EcoBoost. Navyše; motor sa bude v tomto roku v Európe montovať aj do modelov Ford C-Max a B-Max.

"Keď sme sa rozhodli skonštruovať tento motor, latku sme nastavili neuveriteľne vysoko. Chceli sme poskytnúť prekvapujúcu spotrebu paliva, výkon, tichosť a kultivovanosť – a to všetko vo veľmi malom, 3valcovom motore," povedal Joe Bakaj, viceprezident pre konštrukciu globálnych pohonných sústav spoločnosti Ford.

Nový litrový motor EcoBoost debutuje tento rok v modeli Focus v Európe a neskôr v tomto roku ho nájdeme aj v modeloch C-Max a B-Max. 1,0-litrový motor EcoBoost bude dostupný v modeloch Ford aj v USA, v ázijsko-pacifickom regióne a v Afrike na budúci rok.

Litrový motor EcoBoost využíva turbodúchadlo s malou zotrvačnosťou na rýchle dodanie výkonu, keď sa škrtiaca klapka otvára pri nízkych otáčkach motora. Na dodanie vysokého výkonu sa lopatky turbodúchala roztočia až do 248 000 otáčok za minútu.

Nový Focus s 1,0-litrovým motorom EcoBoost s výkonom 100 k poskytuje podľa výrobcu najnižšiu spotrebu paliva v triede, a to 4,8 l/100 km a emisie CO2 s hodnotou 109 g/km. Model s výkonom 125 k má spotrebu 5,0 l/100 km a emisie CO2 114 g/km.

Ceny Focus 1,0 EcoBoost začínajú od 12 990 eur.

Ford Focus Ford Land Ford 1,0 EcoBoost
Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.