Ford Focus Active: Oplastovaný hatchback a kombi ako crossovery

Nedeľa, 20 január 2019

Ford k novému Focusu pridáva teraz verziu Active, s ktorou automobilka vstupuje do kategórie crossoverov. V podstate ide o model, ktorý má zvýšenú svetlú výšku a karosériu chránenú plastmi proti poškodeniu laku v prípadoch, keď zíde z asfaltovej cesty do ľahšieho terénu.

1 Ford Focus Active

Ford teraz pridáva k modelom Focus hatchback a kombi aj oplastované verzie Active. Tie ponúkajú väčšiu všestrannosť a robustný dizajn. Sú pre záujemcov, ktorí hľadajúci SUV a crossovery. Nové modely Active charakterizuje vyššia svetlá výška, výrazný štýl inšpirovaný modelmi SUV a podvozkom optimalizovaným pre vyššiu dynamiku.

Schopnosti nových modelov Active na cestách s nespevneným povrchom vylepšujú nové voliteľné režimy jazdy Slippery a Trail. Priestranný, praktický a kultivovaný interiér podporuje aktívny životný štýl rodín.

Okrem pokročilých technológií, asistenčných systémov a osemstupňovej automatickej prevodovky sú novým modelom Active k dispozícii aj výkonné a úsporné zážihové motory Ford EcoBoost a vznetové motory EcoBlue.

Modely Active s vyššou svetlou výškou a novou konfiguráciou podvozka si zachovávajú špičkovú dynamiku modelov Focus a súčasne aj výborné jazdné vlastnosti na cestách s nespevneným povrchom. Vyššia poloha vodiča mu zaisťuje dobrý rozhľad a pre jazdu v meste i na diaľnici.

Pod kapotou sa modely Active môžu pýšiť osvedčenými pohonnými jednotkami ako sú výkonné a úsporné 1,0-litrové a 1,5-litrové zážihové motory EcoBoost s výkonom až 182 koní a 1,5-litrové a 2,0-litrové vznetové motory Ford EcoBlue s výkonom až 150 koní, a to v kombinácii so šesťstupňovou manuálnou alebo osemstupňovou automatickou prevodovkou.

V porovnaní s niektorými konkurenčnými značkami, ktoré svoje oplastované modely ponúkajú saj s pohonom všetkých kolies, nové modely Ford Active túto možnosť nemajú. Na druhej strane veľkou výhodou modelov Ford Active oproti konkurencii sú nižšie uvádzacie ceny.

1 Ford Focus Active 2 Ford Focus Active 3 Ford Focus Active 4 Ford Focus Active 5 Ford Focus Active 6 Ford Focus Active
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1 Honda Urban EV Concept
Honda na prvej snímke predstavuje časť interiéru prototypu chystaného elektromobilu. Na snímke je obria obrazovka multimediálneho systému. Celá šírka palubnej dosky je kombináciou čistého a jednoduchého dizajnu s technológiou zameranou na vodiča. Rozhranie zobrazené na obrázku sa vyznačuje širokou palubnou doskou s čistými dizajnovým prvkami a intuitívnou technológiou zameranou na používateľa. Dizajn interiéru má vytvoriť útulnú a príjemnú atmosféru, inšpirovanú štúdiou Urban EV Concept, ktorú Honda predstavila v roku 2017 na autosalóne vo Frankfurte. Prototyp elektrického auta odhalí Honda v Ženeve 5. marca.
Toyota Supra
Nová Toyota Supra pokračuje v tradícii športových modelov Toyoty. Ikonický model Supra novej generácie sa predstavil na autosalóne v Detroite v januári tohto roku. Dvojmiestne kupé inšpirované pretekárskymi automobilmi má klasické usporiadanie - motor vpredu a pohon zadných kolies. Pod kapotou pracuje preplňovaný radový šesťvalcový motor s výkonom 340 koní a krútiacim momentom 500 Nm. Krátky rázvor náprav a široký rozchod kolies zaručujú mimoriadnu stabilitu v zákrutách a okamžité reakcie. Piata generácia Toyoty Supra je prvým globálnym modelom zo série GR, vyrobeným tímom Toyota Gazoo Racing. Doteraz vyrábali športové verzie sériových modelov len na vybraných trhoch, napríklad v Európe je to Yaris GRMN. Na Slovensku sa Supra GR začne predávať začiatkom leta 2019.
Mercedes-Benz Citan
Divízia Mercedes-Benz Vans ponúka od roku 2012 malú dodávku Citan, ktorý je súrodenec Renaultu Gangoo. Citan Tourer posilní nová generácia motorov. Pribudne štvorvalcový diesel so zdvihovým objemom 1,5 litra s vysokým krútiacim momentom a novou šesťstupňovou manuálnou prevodovkou s technológiou SCR. Nový motor bude dostupný v troch verziách s výkonmi 59 kW/80 k, 70 kW/95 k a 85 kW/116 k. Všetky spĺňajú aktuálnu emisnú triedu Euro 6d-Temp. Kombinovaná spotreba je od 4,6 do 4,8 l/100 km a emisie CO2127-121 g/km. Po verzii Tourer bude v lete v ponuke s novým dieselovým agregátom aj Citan skriňová dodávka. Citan podobne ako každý mercedes disponuje výbavou bohatou na bezpečnostné systémy. K motorom pridáva Citan Tourer a nový dizajnový balík Red, ktorý dodáva exteriéru športový charakter.