Ford Focus RS: viac výkonu

Sobota, 10 apríl 2010

Vidí sa vám, že 305 koní vo vašom Forde Focus RS je nedostatočných pre váš naturel a nádej na kúpu limitovanej série Focusu RS500 s výkonom 350 koní (RS500 znamená počet vyrobených kusov limitovanej série) je malá? Nemusíte vešať hlavu, pretože Ford na vás myslí a dáva možnosť novým i existujúcim majiteľom modelu Focus RS zvýšiť si výkon motora na 350 koní, práve na toľko, koľko ich má Focus RS500. Ide o Fordom schválený vylepšený 350-koňový motor, pričom úpravy nemajú dopad na štandardnú záručnú dobu. Táto verzia je dostupná prostredníctvom vybraných dílerov Fordu.

Ford Focus RS

Podstata motora Focusu RS zostáva zachovaná aj pre RS500. Aj tu radovému 2,5litrovému päťvalcovému motoru Duratec RS pridáva výkon turbodúchadlo. Hlavným výkonovým dopingom je Balík MP350, ktorý po rozbalení a montáži dodá pôvodnému RS ďalších 45 koní, takže spolu bude mať úctyhodných 350 koní pri 6000 ot/min a najvyšší krútiaci moment 460 Nm v rozsahu od 2500 do 4500 ot/min. Práve toľko ako má motor limitovanej série RS500.

Vyšší výkon a krútiaci moment sa dosiahne vďaka väčšiemu medzichladiču stlačeného vzduchu, športovému vzduchovému filtru, výkonnejšiemu palivovému čerpadlu, upravenému výfukovému systému a preprogramovanej riadiacej jednotke. Po týchto úpravách by sa akcelerácia z nuly na stovku mala zlepšiť na 5,6 sekundy a najvyššia rýchlosť na 265 km/h. Balík MP350 je dostupný od partnera Fordu, ladičskej firmy Revolte Technologies a sadu ponúka Ford prostredníctvom Mountune Performance cez vybranú sieť dealerov.

Ford Focus RS

Ford a Mountune vytvorili doteraz sériu balíkov, ktoré zvyšujú výkony pre modely Ford Focus ST a novú Fiestu a dávnejšie aj pre Sierra RS500 Cosworth. Ford verí, že balík pre Focus RS bude rovnako úspešný aj teraz. Úpravy podľa Balíka MP350 vykonané na motore pre Ford Focus RS sú podobné tým, ktoré boli vyvinuté pre exkluzívnu limitovanú edíciu modelov Focus RS500 a ktoré boli vyvíjané odborníkmi tímu RS v spolupráci so špecialistami spoločnosti Mountune.

Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.