Ford Focus RS: viac výkonu

Sobota, 10 apríl 2010

Vidí sa vám, že 305 koní vo vašom Forde Focus RS je nedostatočných pre váš naturel a nádej na kúpu limitovanej série Focusu RS500 s výkonom 350 koní (RS500 znamená počet vyrobených kusov limitovanej série) je malá? Nemusíte vešať hlavu, pretože Ford na vás myslí a dáva možnosť novým i existujúcim majiteľom modelu Focus RS zvýšiť si výkon motora na 350 koní, práve na toľko, koľko ich má Focus RS500. Ide o Fordom schválený vylepšený 350-koňový motor, pričom úpravy nemajú dopad na štandardnú záručnú dobu. Táto verzia je dostupná prostredníctvom vybraných dílerov Fordu.

Ford Focus RS

Podstata motora Focusu RS zostáva zachovaná aj pre RS500. Aj tu radovému 2,5litrovému päťvalcovému motoru Duratec RS pridáva výkon turbodúchadlo. Hlavným výkonovým dopingom je Balík MP350, ktorý po rozbalení a montáži dodá pôvodnému RS ďalších 45 koní, takže spolu bude mať úctyhodných 350 koní pri 6000 ot/min a najvyšší krútiaci moment 460 Nm v rozsahu od 2500 do 4500 ot/min. Práve toľko ako má motor limitovanej série RS500.

Vyšší výkon a krútiaci moment sa dosiahne vďaka väčšiemu medzichladiču stlačeného vzduchu, športovému vzduchovému filtru, výkonnejšiemu palivovému čerpadlu, upravenému výfukovému systému a preprogramovanej riadiacej jednotke. Po týchto úpravách by sa akcelerácia z nuly na stovku mala zlepšiť na 5,6 sekundy a najvyššia rýchlosť na 265 km/h. Balík MP350 je dostupný od partnera Fordu, ladičskej firmy Revolte Technologies a sadu ponúka Ford prostredníctvom Mountune Performance cez vybranú sieť dealerov.

Ford Focus RS

Ford a Mountune vytvorili doteraz sériu balíkov, ktoré zvyšujú výkony pre modely Ford Focus ST a novú Fiestu a dávnejšie aj pre Sierra RS500 Cosworth. Ford verí, že balík pre Focus RS bude rovnako úspešný aj teraz. Úpravy podľa Balíka MP350 vykonané na motore pre Ford Focus RS sú podobné tým, ktoré boli vyvinuté pre exkluzívnu limitovanú edíciu modelov Focus RS500 a ktoré boli vyvíjané odborníkmi tímu RS v spolupráci so špecialistami spoločnosti Mountune.

Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.