Ford Focus ST: testy aj na Nürburgringu

Štvrtok, 12 máj 2011

Špičkovú verziu nového Focusu testuje Ford na amerických a nemeckých diaľniciach. Počas testov vystavujú inžinieri Fordu prototypy športového Focusu ST ničivým podmienkam, aby ich vyladili na optimálny výkon a prvotriedne jazdné vlastnosti.

Ford Focus ST
Zamaskovaný prototyp Ford Focus ST podstupuje v Nemecku i USA záťažové testy

Nový Focus ST dostal nový, len štvorvalcový 2,0litrový motor EcoBoost. Oproti predchodcovi má o 20 % menší objem a o jeden valec menej. Výkon však bude vyšší o viac ako 20 percent, kombinovaná spotreba nižšia, podobne aj emisie. Nový Focus ST má teraz motor s maximálnym výkonom 250 koní a najvyšším krútiacim momentom 360 Nm.

Ak by ste sa náhodou ocitli v týchto dňoch na nemeckej diaľnici, prípadne na pretekárskom okruhu Nürburgring a bude vás predbiehať Ford Focus v atraktívnom farebnom vyhotovení s nízko položeným podvozkom, veľkými kolesami a pneumatikami, pôsobivým, v strede umiestneným dvojitým výfukom, môže to byť jeden z prototypov nového vysokovýkonného modelu Focus ST.

Pri novom modeli Focus ST je hlavným cieľom tímu vývojárov spoločnosti Ford vytvoriť automobil, ktorý poskytne vodičovi ešte vzrušujúcejší pocit z jazdy, od vycibreného elektrického posilňovača riadenia až po jedinečný, potrebám vodiča podriadený dizajn interiéru a sedadiel.

Ford Focus ST
Špičkovú verziu nového Focusu testuje Ford na amerických i nemeckých diaľniciach

"Ford sa chce stať globálnym lídrom v oblasti spotreby paliva. Chce byť v tejto oblasti na špičke aj v kategórii vysokovýkonných automobilov, preto sa v prípade nového modelu ST snaží dosiahnuť najlepšiu možnú kombináciu vysokého výkonu a nízkej spotreby paliva," hovorí Matthias Tonn, hlavný konštruktér programu globálnych vysokovýkonných vozidiel európskej spoločnosti Ford.

Nový Ford Focus ST, prvý vysokovýkonný globálny model značky Ford, sa začne predávať na budúci rok. Presný termín začiatku predaja automobilka nezverejnila.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.