Ford Focus ST: testy aj na Nürburgringu

Štvrtok, 12 máj 2011

Špičkovú verziu nového Focusu testuje Ford na amerických a nemeckých diaľniciach. Počas testov vystavujú inžinieri Fordu prototypy športového Focusu ST ničivým podmienkam, aby ich vyladili na optimálny výkon a prvotriedne jazdné vlastnosti.

Ford Focus ST
Zamaskovaný prototyp Ford Focus ST podstupuje v Nemecku i USA záťažové testy

Nový Focus ST dostal nový, len štvorvalcový 2,0litrový motor EcoBoost. Oproti predchodcovi má o 20 % menší objem a o jeden valec menej. Výkon však bude vyšší o viac ako 20 percent, kombinovaná spotreba nižšia, podobne aj emisie. Nový Focus ST má teraz motor s maximálnym výkonom 250 koní a najvyšším krútiacim momentom 360 Nm.

Ak by ste sa náhodou ocitli v týchto dňoch na nemeckej diaľnici, prípadne na pretekárskom okruhu Nürburgring a bude vás predbiehať Ford Focus v atraktívnom farebnom vyhotovení s nízko položeným podvozkom, veľkými kolesami a pneumatikami, pôsobivým, v strede umiestneným dvojitým výfukom, môže to byť jeden z prototypov nového vysokovýkonného modelu Focus ST.

Pri novom modeli Focus ST je hlavným cieľom tímu vývojárov spoločnosti Ford vytvoriť automobil, ktorý poskytne vodičovi ešte vzrušujúcejší pocit z jazdy, od vycibreného elektrického posilňovača riadenia až po jedinečný, potrebám vodiča podriadený dizajn interiéru a sedadiel.

Ford Focus ST
Špičkovú verziu nového Focusu testuje Ford na amerických i nemeckých diaľniciach

"Ford sa chce stať globálnym lídrom v oblasti spotreby paliva. Chce byť v tejto oblasti na špičke aj v kategórii vysokovýkonných automobilov, preto sa v prípade nového modelu ST snaží dosiahnuť najlepšiu možnú kombináciu vysokého výkonu a nízkej spotreby paliva," hovorí Matthias Tonn, hlavný konštruktér programu globálnych vysokovýkonných vozidiel európskej spoločnosti Ford.

Nový Ford Focus ST, prvý vysokovýkonný globálny model značky Ford, sa začne predávať na budúci rok. Presný termín začiatku predaja automobilka nezverejnila.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.