Ford Kuga: prvý Európan Fordu s pohonom 4x4

Piatok, 17 august 2007

Na začiatku bol koncept Iosis X. Bol základom pre nový crossover a Ford sa k jeho sériovej výrobe zaviazal prísľubom svojich predstaviteľov na parížskom autosalóne pred necelým rokom. Nový model s pohonom všetkých kolies 4x4 dostal meno Kuga a automobilka Ford ho predstaví už v prvej polovici septembra tohto roku na autosalóne vo Frankfurte.

Ford Kuga

Základom pre nový Ford Kuga je platforma C1, na ktorej je postavený súčasný Ford Focus alebo Volvo C30 a prakticky kopíruje spomínaný koncept Iosis X. Ford pri navrhovaní modelu Kuga však vynechal niektoré extravagantné prvky Iosisu a svoj nový automobil prispôsobil civilnejšiemu produkčnému modelu. Niektoré charakteristické prvky zaužívané u Fordu mu však ponechal, ako napríklad lichobežníkový otvor v prednom nárazníku známy z nového Mondea.

Ford Kuga Ford Kuga

Ford Kuga má výzor skutočného krásavca a svojim dizajnom bude jedným z najzaujímavejších medzi kompaktnými Crossovermi. Je postavený v duchu koncepcie kinetického dizajnu Forda a jeho najväčším súperom bude najmä VW Tiguan, ktorý bude mať premiéru rovnako na tohtoročnom frankfurtskom autosalóne, ale aj pripravovaný Renault Koleos a iné. Uvažované pohonné jednotky Ford zatiaľ nezverejnil, ani ďalšie podrobnosti. Výroba Fordu Kuga sa rozbehne začiatkom budúceho roka v Nemecku a Ford ráta s ročnou produkciou okolo 60 tisíc kusov. Do predaja príde nový model už v priebehu jari 2008. Špekuluje sa o cene, ktorá by sa v prepočte mala pohybovať okolo sumy 910 000 Sk.

Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.