Ford Kuga: prvý Európan Fordu s pohonom 4x4

Piatok, 17 august 2007

Na začiatku bol koncept Iosis X. Bol základom pre nový crossover a Ford sa k jeho sériovej výrobe zaviazal prísľubom svojich predstaviteľov na parížskom autosalóne pred necelým rokom. Nový model s pohonom všetkých kolies 4x4 dostal meno Kuga a automobilka Ford ho predstaví už v prvej polovici septembra tohto roku na autosalóne vo Frankfurte.

Ford Kuga

Základom pre nový Ford Kuga je platforma C1, na ktorej je postavený súčasný Ford Focus alebo Volvo C30 a prakticky kopíruje spomínaný koncept Iosis X. Ford pri navrhovaní modelu Kuga však vynechal niektoré extravagantné prvky Iosisu a svoj nový automobil prispôsobil civilnejšiemu produkčnému modelu. Niektoré charakteristické prvky zaužívané u Fordu mu však ponechal, ako napríklad lichobežníkový otvor v prednom nárazníku známy z nového Mondea.

Ford Kuga Ford Kuga

Ford Kuga má výzor skutočného krásavca a svojim dizajnom bude jedným z najzaujímavejších medzi kompaktnými Crossovermi. Je postavený v duchu koncepcie kinetického dizajnu Forda a jeho najväčším súperom bude najmä VW Tiguan, ktorý bude mať premiéru rovnako na tohtoročnom frankfurtskom autosalóne, ale aj pripravovaný Renault Koleos a iné. Uvažované pohonné jednotky Ford zatiaľ nezverejnil, ani ďalšie podrobnosti. Výroba Fordu Kuga sa rozbehne začiatkom budúceho roka v Nemecku a Ford ráta s ročnou produkciou okolo 60 tisíc kusov. Do predaja príde nový model už v priebehu jari 2008. Špekuluje sa o cene, ktorá by sa v prepočte mala pohybovať okolo sumy 910 000 Sk.

Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."