Ford Mondeo: modernizovaný po troch rokoch

Sobota, 03 júl 2010

Koncom júna zverejnil Ford prvé oficiálne fotografie modernizovaného modelu Mondeo. Po troch rokoch výroby pristúpil tak Ford k prvej výraznej modernizácii. Aj toto Mondeo sa vyznačuje kontinuálne sa vyvíjajúcim kinetickým dizajnom, ktorý je charakteristický pre rodinu automobilov spoločnosti Ford.

Ford Mondeo
Ford Mondeo po prvej veľkej modernizácii. Premiéru bude mať koncom augusta v Moskve.

Celosvetová premiéra nového modelu Mondeo bude na tohtoročnom moskovskom autosalóne, ktorý sa začne 25. augusta. Vyznačuje sa zmeneným exteriérom i interiérom, vyššou celkovou kvalitou, novým výkonným zážihovým motorom Ford EcoBoost a vznetovým motorom TDCi i množstvom nových funkcií a bezpečnostných technológií.

Nový model je prvým Mondeom s 240-koňovou verziou výkonného preplňovaného benzínového motora Ford EcoBoost. V modelovom rade Mondeo debutuje aj nový vznetový motor Duratorq TDCi s objemom 2,2 litra a výkonom 200 koní. Nová je aj najnovšia verzia mokrej dvojspojkovej prevodovky Ford PowerShift.

Nové technológie zahŕňajú okrem iných systém výstrahy pred opustením jazdného pruhu, automatické aktivovanie diaľkových svetlometov, aktívnu záklopku mriežky chladiča, systém informovania o vozidle v mŕtvom uhle výhľadu vodiča, obmedzovač rýchlosti, zadnú kameru a inteligentné regeneratívne dobíjanie.

Nový model Mondeo prináša tiež vynovený vzhľad všetkých karosárskych verzií: 4dverovej, 5dverovej i kombi. Zmeny na dizajne sa týkajú tak prednej ako aj zadnej časti vozidla. Vpredu je nový celý nárazník vrátane nižšej masky chladiča a čiastočne zmenená kapota. Nový a výraznejší je otvor pre vstup vzduchu a LED diódové svetlá na denné svietenie. Zadná časť má nový tvar veka batožinového priestoru, ktorý zodpovedá prepracovanému profilu zadnej časti.

Ford Mondeo
Po prvej modernizácii je aj Mondeo vo verzii kombi. Aj táto verzia má vynovený vzhľad.

Zmenený interiér má novú stredovú konzolu, nové obloženie dverí s integrovanými kľučkami a novú stredovú stropnú konzolu na osvetlenie kabíny. Použité sú nové kvalitnejšie materiály. Interiér nového modelu Mondeo taktiež využíva mnoho nových funkcií, vrátane interiérových LED svetiel a nového navigačného satelitného systému. Je tu aj špičkový audio systém Premium Sound System s osemkanálovým zosilňovačom a novým systémom reproduktorov.

Nový modelový rad Mondeo sa v Európe dostane do predaja v septembri 2010.

Ford Mondeo Ford Mondeo Ford Mondeo Ford Mondeo Ford Mondeo
Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.