Ford Mondeo: modernizovaný po troch rokoch

Sobota, 03 júl 2010

Koncom júna zverejnil Ford prvé oficiálne fotografie modernizovaného modelu Mondeo. Po troch rokoch výroby pristúpil tak Ford k prvej výraznej modernizácii. Aj toto Mondeo sa vyznačuje kontinuálne sa vyvíjajúcim kinetickým dizajnom, ktorý je charakteristický pre rodinu automobilov spoločnosti Ford.

Ford Mondeo
Ford Mondeo po prvej veľkej modernizácii. Premiéru bude mať koncom augusta v Moskve.

Celosvetová premiéra nového modelu Mondeo bude na tohtoročnom moskovskom autosalóne, ktorý sa začne 25. augusta. Vyznačuje sa zmeneným exteriérom i interiérom, vyššou celkovou kvalitou, novým výkonným zážihovým motorom Ford EcoBoost a vznetovým motorom TDCi i množstvom nových funkcií a bezpečnostných technológií.

Nový model je prvým Mondeom s 240-koňovou verziou výkonného preplňovaného benzínového motora Ford EcoBoost. V modelovom rade Mondeo debutuje aj nový vznetový motor Duratorq TDCi s objemom 2,2 litra a výkonom 200 koní. Nová je aj najnovšia verzia mokrej dvojspojkovej prevodovky Ford PowerShift.

Nové technológie zahŕňajú okrem iných systém výstrahy pred opustením jazdného pruhu, automatické aktivovanie diaľkových svetlometov, aktívnu záklopku mriežky chladiča, systém informovania o vozidle v mŕtvom uhle výhľadu vodiča, obmedzovač rýchlosti, zadnú kameru a inteligentné regeneratívne dobíjanie.

Nový model Mondeo prináša tiež vynovený vzhľad všetkých karosárskych verzií: 4dverovej, 5dverovej i kombi. Zmeny na dizajne sa týkajú tak prednej ako aj zadnej časti vozidla. Vpredu je nový celý nárazník vrátane nižšej masky chladiča a čiastočne zmenená kapota. Nový a výraznejší je otvor pre vstup vzduchu a LED diódové svetlá na denné svietenie. Zadná časť má nový tvar veka batožinového priestoru, ktorý zodpovedá prepracovanému profilu zadnej časti.

Ford Mondeo
Po prvej modernizácii je aj Mondeo vo verzii kombi. Aj táto verzia má vynovený vzhľad.

Zmenený interiér má novú stredovú konzolu, nové obloženie dverí s integrovanými kľučkami a novú stredovú stropnú konzolu na osvetlenie kabíny. Použité sú nové kvalitnejšie materiály. Interiér nového modelu Mondeo taktiež využíva mnoho nových funkcií, vrátane interiérových LED svetiel a nového navigačného satelitného systému. Je tu aj špičkový audio systém Premium Sound System s osemkanálovým zosilňovačom a novým systémom reproduktorov.

Nový modelový rad Mondeo sa v Európe dostane do predaja v septembri 2010.

Ford Mondeo Ford Mondeo Ford Mondeo Ford Mondeo Ford Mondeo
Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.