Ford Mondeo: modernizovaný po troch rokoch

Sobota, 03 júl 2010

Koncom júna zverejnil Ford prvé oficiálne fotografie modernizovaného modelu Mondeo. Po troch rokoch výroby pristúpil tak Ford k prvej výraznej modernizácii. Aj toto Mondeo sa vyznačuje kontinuálne sa vyvíjajúcim kinetickým dizajnom, ktorý je charakteristický pre rodinu automobilov spoločnosti Ford.

Ford Mondeo
Ford Mondeo po prvej veľkej modernizácii. Premiéru bude mať koncom augusta v Moskve.

Celosvetová premiéra nového modelu Mondeo bude na tohtoročnom moskovskom autosalóne, ktorý sa začne 25. augusta. Vyznačuje sa zmeneným exteriérom i interiérom, vyššou celkovou kvalitou, novým výkonným zážihovým motorom Ford EcoBoost a vznetovým motorom TDCi i množstvom nových funkcií a bezpečnostných technológií.

Nový model je prvým Mondeom s 240-koňovou verziou výkonného preplňovaného benzínového motora Ford EcoBoost. V modelovom rade Mondeo debutuje aj nový vznetový motor Duratorq TDCi s objemom 2,2 litra a výkonom 200 koní. Nová je aj najnovšia verzia mokrej dvojspojkovej prevodovky Ford PowerShift.

Nové technológie zahŕňajú okrem iných systém výstrahy pred opustením jazdného pruhu, automatické aktivovanie diaľkových svetlometov, aktívnu záklopku mriežky chladiča, systém informovania o vozidle v mŕtvom uhle výhľadu vodiča, obmedzovač rýchlosti, zadnú kameru a inteligentné regeneratívne dobíjanie.

Nový model Mondeo prináša tiež vynovený vzhľad všetkých karosárskych verzií: 4dverovej, 5dverovej i kombi. Zmeny na dizajne sa týkajú tak prednej ako aj zadnej časti vozidla. Vpredu je nový celý nárazník vrátane nižšej masky chladiča a čiastočne zmenená kapota. Nový a výraznejší je otvor pre vstup vzduchu a LED diódové svetlá na denné svietenie. Zadná časť má nový tvar veka batožinového priestoru, ktorý zodpovedá prepracovanému profilu zadnej časti.

Ford Mondeo
Po prvej modernizácii je aj Mondeo vo verzii kombi. Aj táto verzia má vynovený vzhľad.

Zmenený interiér má novú stredovú konzolu, nové obloženie dverí s integrovanými kľučkami a novú stredovú stropnú konzolu na osvetlenie kabíny. Použité sú nové kvalitnejšie materiály. Interiér nového modelu Mondeo taktiež využíva mnoho nových funkcií, vrátane interiérových LED svetiel a nového navigačného satelitného systému. Je tu aj špičkový audio systém Premium Sound System s osemkanálovým zosilňovačom a novým systémom reproduktorov.

Nový modelový rad Mondeo sa v Európe dostane do predaja v septembri 2010.

Ford Mondeo Ford Mondeo Ford Mondeo Ford Mondeo Ford Mondeo
Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.