Ford Mondeo v troch karosárskych modifikáciách

Nedeľa, 10 jún 2007

Nové Mondeo patrilo v Ženeve medzi najobletovanejšie novinky. Nie iba preto, že sa predstavilo v troch karosárskych verziách. Už prvé Mondeo pred štrnástimi rokmi vzbudilo rozruch, ale jeho modernizovaná verzia sa páčila ďaleko viac. Doteraz sa tohto modelu predalo spolu približne štyri milióny.

Ford Mondeo Ford Mondeo Ford Mondeo

Fordu Mondeo však k väčšej obľúbenosti a dokonalosti čosi predsa len chýbalo. Práve to, čo má jeho tretia generácia: výrazne dynamický tvar, dravý výzor, luxus a elegancia. Či už ide o sedan, liftback alebo kombi. Nové Mondeo stojí teraz vyššie ako jeho predchodca. Tradične výborné jazdné vlastnosti z predchádzajúcich generácií Mondea výrobca ešte viac vylepšil. Podobne je to s bezpečnostnou výbavou. Za pozornosť stojí napríklad aj systém Easy Fuel, ktorý rozlišuje priemer tankovacej pištole a zabraňuje načerpať nevhodné palivo. Novinkou je aj bezkľúčové otváranie automobilu a spúšťanie motora, ale tiež systém IVDC, pomocou ktorého si vodič môže plynule nastavovať tlmiče pruženia v troch režimoch. Ford prichystal pre Mondeo päť benzínových a štyri naftové motory. S využívaním benzínového motora 1,8 l, ktorý bol známy ako veľmi úsporný, sa v novom Mondeu už nepočíta.

Nové Mondeo príde na trh vo všetkých troch karosárskych variantoch už v priebehu leta tohto roka.

Ford Mondeo Ford Mondeo Ford Mondeo Ford Mondeo Ford Mondeo Ford Mondeo
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.