Ford Mustang na Slovensku: Aj s päťlitrovým motorom

Utorok, 23 január 2018

Mustang šiestej generácie uviedol Ford ešte v roku 2013, v Európe ho však predstavil v omladenej podobe až v septembri minulého roku na autosalóne vo Frankfurte, kde mal európsku premiéru. Do predaja v Európe, ale aj na Slovensku, sa dostáva práve v týchto dňoch.

1 Ford Mustang
Ford Mustang, ikona amerického Fordu, prichádza do Európy i na Slovensko

Základný model Mustanga používa štvorvalcový preplňovaný 2,3 litrový Ecoboost s výkonom 213 kW/290 k a šesťstupňovú manuálnu prevodovku. Za príplatok si zákazník môže zvoliť aj desaťstupňový automat. Zaujímavejšou voľbou je päťlitrový osemvalcový motor, ktorý s vyšším stupňom kompresie, novým vstrekovaním paliva a aktívnym výfukovým systémom dosahuje najvyšší výkon 336 kW/457 k. Nový výfukový systém navyše upravuje aj zvukový prejav auta.

Nový Mustang okrem tradičnej karosérie fastback sa ponúka aj ako kabriolet so sťahovacou textilnou strechou v čiernej farbe. Za extravagantnejšie vyhotovenie a za modrú oblohu nad hlavou si zákazníci musia priplatiť.

V základnej výbave má Mustang obuté 19palcové kolesá z ľahkej zliatiny a v interiéri bežný tradičný komfort. Nechýba 8palcový displej s hlasovým ovládaním, digitálny palubní počítač, kožou potiahnutý volant (a vyhrievaný) a radiacu páku, resp. volič rýchlosti, bezkľúčový vstup a štartovanie, predné svetlomety, denné svietenie a hmlové svetla s technológiou LED, vzadu parkovacie senzory s kamerou.

Model so silnejším motorom má navyše 6piestikové chladené predné brzdy Brembo. Používa napríklad technológiu Good Neighbour (dobrý sused), ktoré utlmuje burácanie silného osemvalcového motora pri príchode domov v noci alebo včasnom rannom odchode z domu, keď susedia už alebo ešte spia.

Čo za hračku typu Ford Mustang kupujúci zaplatí? S menším 2,3 litrovým motorom za verziu fastback so 6stupňovou manuálnou prevodovkou 38 390 eur (kabriolet 43 990 eur), s 10stupňovým automatom 42 490 (47 990 eur). Mustang s päťlitrovým motorom a 6stupňovým manuálom vo verzii fastback stojí 45 490 eur (kabriolet 50 490 eur), s 10stupňovým automatom vyjde na 48 990 eur (kabriolet 53 990 eur).

1 Ford Mustang 2 Ford Mustang 3 Ford Mustang
Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.