Ford Mustang na Slovensku: Aj s päťlitrovým motorom

Utorok, 23 január 2018

Mustang šiestej generácie uviedol Ford ešte v roku 2013, v Európe ho však predstavil v omladenej podobe až v septembri minulého roku na autosalóne vo Frankfurte, kde mal európsku premiéru. Do predaja v Európe, ale aj na Slovensku, sa dostáva práve v týchto dňoch.

1 Ford Mustang
Ford Mustang, ikona amerického Fordu, prichádza do Európy i na Slovensko

Základný model Mustanga používa štvorvalcový preplňovaný 2,3 litrový Ecoboost s výkonom 213 kW/290 k a šesťstupňovú manuálnu prevodovku. Za príplatok si zákazník môže zvoliť aj desaťstupňový automat. Zaujímavejšou voľbou je päťlitrový osemvalcový motor, ktorý s vyšším stupňom kompresie, novým vstrekovaním paliva a aktívnym výfukovým systémom dosahuje najvyšší výkon 336 kW/457 k. Nový výfukový systém navyše upravuje aj zvukový prejav auta.

Nový Mustang okrem tradičnej karosérie fastback sa ponúka aj ako kabriolet so sťahovacou textilnou strechou v čiernej farbe. Za extravagantnejšie vyhotovenie a za modrú oblohu nad hlavou si zákazníci musia priplatiť.

V základnej výbave má Mustang obuté 19palcové kolesá z ľahkej zliatiny a v interiéri bežný tradičný komfort. Nechýba 8palcový displej s hlasovým ovládaním, digitálny palubní počítač, kožou potiahnutý volant (a vyhrievaný) a radiacu páku, resp. volič rýchlosti, bezkľúčový vstup a štartovanie, predné svetlomety, denné svietenie a hmlové svetla s technológiou LED, vzadu parkovacie senzory s kamerou.

Model so silnejším motorom má navyše 6piestikové chladené predné brzdy Brembo. Používa napríklad technológiu Good Neighbour (dobrý sused), ktoré utlmuje burácanie silného osemvalcového motora pri príchode domov v noci alebo včasnom rannom odchode z domu, keď susedia už alebo ešte spia.

Čo za hračku typu Ford Mustang kupujúci zaplatí? S menším 2,3 litrovým motorom za verziu fastback so 6stupňovou manuálnou prevodovkou 38 390 eur (kabriolet 43 990 eur), s 10stupňovým automatom 42 490 (47 990 eur). Mustang s päťlitrovým motorom a 6stupňovým manuálom vo verzii fastback stojí 45 490 eur (kabriolet 50 490 eur), s 10stupňovým automatom vyjde na 48 990 eur (kabriolet 53 990 eur).

1 Ford Mustang 2 Ford Mustang 3 Ford Mustang
Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.