Ford naštartoval výrobu Fiesty ST

Štvrtok, 21 február 2013

Ford rozbieha vo svojom závode v Kolíne nad Rýnom výrobu novej Fiesty ST a bude historicky jej najrýchlejším sériovým modelom. Novinka zrýchli na stovku za 6,9 sekundy a dokáže vyvinúť maximálnu rýchlosť 220 km/h. Ako koncept ju Ford predstavil pred rokom a pol v Los Angeles, v Európe už ako produkčný variant pred rokom v Ženeve.

FordFiesta ST
Fiesta ST už schádza z výrobného pásu. Najrýchlejšia Fiesta príde k nám začiatkom leta.

Fiesta ST nadväzuje na predchádzajúce "rýchle" modely XR2 a XRi, RS 1800 a RS Turbo, ktoré sa vyrábali koncom minulého tisícročia. Po dlhšej pauze sa Ford k rýchlemu modelu znovu vrátil až teraz a od tohto februára ho zaradil do sériovej výroby. Po Focuse je Fiesta druhým modelom Fordu s označením ST.

Pod kapotu bude Ford montovať do novej Fiesty ST 1,6litrový benzínový motor EcoBoost s výkonom 134 kW/182 k a najvyšším krútiacim momentom 240 Nm. Nový model prichádza s novým podvozkom, novým riadením a brzdami, ale aj so zdokonaleným systémom smerovania krútiaceho momentu Torque Vectoring Control a elektronickým stabilizačným systémom s tromi režimami.

Fiesta ST má štýlovú karosériu s jedinečnou mriežkou chladiča s dizajnom včelieho plástu, dramatický zadný difúzor a po prvý raz sedadlá Recaro ako súčasť štandardnej výbavy. Fiesta ST má kombinovanú spotrebu 5,9 l/100 km a do vzduchu odíde 138 gramov CO2 na jeden kilometer.

Novinka automobilky Ford by mala prísť na slovenský trh ešte pred tohtoročným letom.

FordFiesta ST FordFiesta ST FordFiesta ST
Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.