Ford naštartoval výrobu Fiesty ST

Štvrtok, 21 február 2013

Ford rozbieha vo svojom závode v Kolíne nad Rýnom výrobu novej Fiesty ST a bude historicky jej najrýchlejším sériovým modelom. Novinka zrýchli na stovku za 6,9 sekundy a dokáže vyvinúť maximálnu rýchlosť 220 km/h. Ako koncept ju Ford predstavil pred rokom a pol v Los Angeles, v Európe už ako produkčný variant pred rokom v Ženeve.

FordFiesta ST
Fiesta ST už schádza z výrobného pásu. Najrýchlejšia Fiesta príde k nám začiatkom leta.

Fiesta ST nadväzuje na predchádzajúce "rýchle" modely XR2 a XRi, RS 1800 a RS Turbo, ktoré sa vyrábali koncom minulého tisícročia. Po dlhšej pauze sa Ford k rýchlemu modelu znovu vrátil až teraz a od tohto februára ho zaradil do sériovej výroby. Po Focuse je Fiesta druhým modelom Fordu s označením ST.

Pod kapotu bude Ford montovať do novej Fiesty ST 1,6litrový benzínový motor EcoBoost s výkonom 134 kW/182 k a najvyšším krútiacim momentom 240 Nm. Nový model prichádza s novým podvozkom, novým riadením a brzdami, ale aj so zdokonaleným systémom smerovania krútiaceho momentu Torque Vectoring Control a elektronickým stabilizačným systémom s tromi režimami.

Fiesta ST má štýlovú karosériu s jedinečnou mriežkou chladiča s dizajnom včelieho plástu, dramatický zadný difúzor a po prvý raz sedadlá Recaro ako súčasť štandardnej výbavy. Fiesta ST má kombinovanú spotrebu 5,9 l/100 km a do vzduchu odíde 138 gramov CO2 na jeden kilometer.

Novinka automobilky Ford by mala prísť na slovenský trh ešte pred tohtoročným letom.

FordFiesta ST FordFiesta ST FordFiesta ST
Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.