Ford predstaví modely ECOnetic

Utorok, 28 august 2007

Už takmer všetky v Európe predávané modely produkujú veľmi nízke emisie CO2. Napriek tomu však stále viac zákazníkov hľadá automobily, ktoré produkujú najnižšie možné množstvo emisií. Aj preto Ford pripravuje uvedenie špecifických modelov s veľmi nízkymi emisiami CO2 s označením Ford ECOnetic, ktoré majú dať jasnú alternatívu tým zákazníkom, ktorí preferujú nízke emisie. Ford predstaví na autosalóne vo Frankfurte modely Ford ECOnetic s nízkymi emisiami CO2. Budú používať kombináciu najnovšej generácie dieselového motora common-rail a ostatných starostlivo vybraných atribútov, ktoré znižujú emisie CO2 na minimum. Prvým automobilom z ponuky Fordu s novou technológiou bude Ford Focus ECOnetic, ktorý príde na trh začiatkom budúceho roka. Sľubuje najnižšie emisie CO2 vo svojom segmente pre konvenčnú technológiu pohonu – iba 115g/km. Aj keď sa pri týchto modeloch kladie dôraz na nízke emisie, nie je to na úkor ich dynamických jazdných vlastností.

Práve modelom Focus chce Ford presvedčiť, že veľmi priaznivú spotrebu a značné zníženie emisií CO2 je možné dosiahnuť aj použitím tradičných technológií. Nový Ford Focus ECOnetic poháňaný 109 koňovým 1,6-litrovým motorom Duratorq TDCi opatreným filtrom pevných častíc prináša priemernú spotrebu iba 4,3 l/100 km a emisiám CO2 iba 115 g / km.

Takýto výsledok Ford dosiahol znížením aerodynamického odporu a celkovým zlepšením aerodynamiky. Znížením vozidla, pridaním aerodynamického kitu a použitím nízkoprofilových pneumatík sa dosiahol veľmi nízky koeficient odporu vzduchu 0,31. Ďalšie opatrenie na zníženie jazdného odporu, taktiež použité po prvý krát v modeli Ford Focus ECOnetic, je použitie nového oleja s nízkou viskozitou od spoločnosti BP.

Ekologickými sú aj Ford Focus a Ford C-MAX. Ako modely Flexifuel môžu používať bioetanolom E85 (zmes 85 % bioetanolu a 15 % benzínu) alebo len benzín, alebo akejkoľvek ich zmesi. Použitím paliva bioetanol a technológie Ford Flexifuel možno znížiť emisie CO2 o 30 až 80 % bez straty výkonu a jazdných vlastností. Začiatkom roka 2008 sa začnú predávať aj modely Ford Mondeo Flexifuel, Ford Galaxy a Ford S-MAX, čím sa Ford zaradí medzi spoločnosti s najširšou ponukou vozidiel Flexifuel v Európe.

Automobilmi značky Ford, ktoré šetria životné prostredie, sú aj tie s netradičnými palivovými zdrojmi. Tak v niektorých európskych krajinách, kde infraštruktúra podporuje užívateľov, napríklad v Nemecku a Rakúsku, Ford ponúka vybrané modely na palivo LPG (skvapalnená zmes propánu, butánu a ďalších prímesí) a CNG (stlačený zemný plyn).

Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.