Ford pripravuje nové hybridy

Utorok, 18 máj 2010

Ford v španielskej Valencii bude vyrábať prvé hybridné modely pre európskych zákazníkov. V roku 2013 majú byť uvedené dva pokrokové deriváty nového 5miestneho kompaktného vanu Ford C-MAX – plne hybridné elektrické vozidlo (HEV) a Plug-in hybridné elektrické vozidlo (PHEV).

Ford C-MAX
Ford C-MAX novej generácie bude v ponuke tak s benzínovými ako aj naftovými motormi

Plne hybridné modely (HEV – tzv. full-hybridy) a Plug in modely (elektrické modely nabíjané z bežnej elektrickej zásuvky) C-MAX sú časťou globálneho plánu elektrických vozidiel Ford, v rámci ktorého by mali byť tak elektrické ako aj hybridné modely predstavené európskym zákazníkom v roku 2013.

Verzie HEV dobíjajú svoje elektrické batérie použitím malého spaľovacieho motora spoločne s rekuperačným dobíjaním pri brzdení, zatiaľ čo verzie PHEV sú schopné dobíjania svojich elektrických batérií aj prostredníctvom klasickej elektrickej zásuvky. Dôvodom výroby oboch verzií, HEV a PHEV 5-miestneho modelu C-MAX, je umožniť zákazníkom alternatívny výber a chrániť životné prostredie.

Modely novej generácie Ford C-MAX a Grand C-MAX s ponukou nových efektívnych benzínových motorov Ford EcoBoost a dieselových Duratorq TDCi sa budú vyrábať v španielskej Valencii, ktorá bude jediným miestom ich výroby. C-MAXy s oboma druhmi motorov sa do predaja v Európe dostanú v druhej polovici tohto roku. K päťmiestnej verzii C-MAX pribudne navyše aj sedemmiestna Grand C-MAX.

Celkové investície do výrobných plánov nového Fordu C-MAX v Španielsku počas troch rokov, vrátane hybridných modelov, prevyšujú sumu 300 miliónov eur. Odhad investícií do hybridných modelov je 27 miliónov eur. Tento projekt bude financovať španielska vláda spolu s krajskou správou Valencie.

Ford C-MAX
Nové 7miestne Grand C-MAX a 5miestny C-MAX prídu na trh v Európe už v tomto roku

Súčasťou globálnej stratégie Fordu je rozšírenie elektrifikácie vozidiel. Značka predstaví v Európe do roku 2013 päť BEV (Battery Electric Vehicle) a hybridných vozidiel. Modely C-MAX HEV a PHEV sa pridajú k elektrickým modelom Ford Transit Connect (2011) a elektrickým derivátom ďalšej generácie Ford Focus (2012).

Nový C-MAX a Grand C-MAX budú v predaji na trhoch Európy v druhej polovici tohto roka; výroba 7-miestnej verzie modelov C-MAX pre severnú Ameriku rozbehne Ford až v roku 2011. Nová generácia vozidiel C-segmentu bude v predaji na viac ako 120 trhoch a Ford kalkuluje ročne s viac ako dvomi miliónmi kusov.

Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.