Ford Puma: Vracia sa ako mestský crossover

Sobota, 12 október 2019

Známe a populárne malé kupé Fordu sa po 17 rokoch znovu vracia, tentoraz ako mestský crossover s lákavým štýlom a neprehliadnuteľným dizajnom. Na rozdiel od predchodcu, ktorý učaroval hlavne ženám, nový Ford Puma bude teraz lákavý pre širší okruh záujemcov.

1-Ford-Puma

Nový mestský crossover Puma inšpirovaný modelmi SUV Fordu ponúka príťažlivý štýl exteriéru a predstavuje sa v dizajnovej filozofii značky Ford. K inováciám podľa podnetov zákazníkov patrí dômyselné a flexibilné riešenie väčšieho batožinového priestoru, jedného z najlepšie riešených vo svojej triede.

Medzi nekomplikované a intuitívne technológie patrí adaptívny tempomat so systémom Stop & Go, nová funkcia informácií o nebezpečenstve, bezdrôtové nabíjanie a 12,3-palcový digitálny prístrojový panel s farebným rozsahom "true color".

2-Ford-Puma

Nový crossover Fordu Puma ponúkne spočiatku dve verzie zážihového trojvalcového motora 1,0 EcoBoost, z ktorých jeden je mildhybrid. Benzínový 1,0 EcoBoost je naladený 125 koní a spája sa so 6stupňovou manuálnou prevodovkou. Mildhybridný 1,0 EcoBoost má 155 koní. Mal by prísť ešte ďalší 1,0 EcoBoost (98 k) a turbodiesel 1,5 EcoBlue (120 k).

Ford Puma je 4186 mm dlhý mestský crossover. Ponúka až 456 litrov objemu batožinového priestoru, ktorý je najväčší vo svojej triede.

Litrový motor EcoBoost a EcoBoost Hybrid sú prvé trojvalcové motory vybavené systémom deaktivácie valca, ktorý automaticky vypne jeden z valcov motora, keď nie je potrebný plný výkon, napríklad pri jazde zotrvačnosťou alebo ustálenou rýchlosťou.

3-Ford-Puma

Ford Puma sa chváli aj bohatou výbavou. Základom je stupeň Titanium. Ponúka aj také prvky ako tempomat, navigácia na 8palcovom dotykovom displeji, diódové stretávacie svetlá a hmlovky, zadné parkovacie senzory, 17palcové kolesá z ľahkých zliatin, elektricky ovládané predné i zadné okná, wi-fi hotspot či čítanie dopravných značiek a iné.

Cena Ford Puma s motorom 1,0 EcoBoost 125 koní by mala štartovať na sume 17 850 eur (podľa prepočtu cien v zahraničí ). S mildhybridným motorom 1,0 EcoBoost vychádza na 18 950 eur. Výroba sa má spustiť na jeseň tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.