Ford slávnostne predstavil novú Fiestu

Streda, 30 november 2016

S napätím očakávaný model nového Fordu Fiesta predstavili na galavečere v továrni Niehl v Kolíne nad Rýnom a v priamom prenose ho mohli cez internet sledovať diváci prakticky na celom svete. Podľa Fordu ide o úplne novú, v poradí už siedmu generáciu modelu kategórie malých áut.

1 Ford Fiesta
Ford Fiesta už na fotografii vyzerá väčšia a robustnejšia, najmä však dynamickejšia

Už obrázok novinky prezrádza, že nová fiesta sa dosť odlišuje od predchádzajúcich i aktuálneho modelu. Nie je to automobil len pre masy, ale aj pre majetnejších zákazníkov. Súčasný model by na trhu mal zastúpiť v tomto roku uvedený Ford Ka+, zatiaľ čo nová Fiesta mieri vyššie.

Tento zámer Fordu vidieť aj z toho, že už pri uvedení predstavil hneď štyri rôzne vyhovenia. Ukážkovo to predviedol na veľkej večernej show v Kolíne nad Rýnom, kde nepredstavil Fiestu iba v jednom vyhotovení, ale hneď jej štyri rôzne verzie: štýlovú Titanium, športovo ladenú ST-Line, outdoorovú Active, niečo ako crossover, a luxusnú Vignale.

Aj keď Ford prezentuje novinku ako automobil novej generácie, na pohľad spredu to tak nevyzerá. Podobnosť so súčasným modelom je až nápadne veľká a nezasvätený by si toho nemusel ani všimnúť. Napríklad pretiahnuté svetlomety siahajúce do kapoty sú možno dynamickejšie, ale podobnosť s predchádzajúcou generáciou tu je nápadná. Pri pohľade na zadnú časť už vidieť, že je to iné, úplne nové auto.

Práve tak možno hovoriť aj o interiéri, ktorý prešiel veľkou obmenou. Napríklad prístrojový panel dostal so systémom Sync 3 veľký osempalcový displej s dotykovým ovládaním. Oproti aktuálnemu modelu ubudlo množstvo ovládacích tlačidiel. Luxus zvyšuje aj prémiové audio B&O Play.

2 Ford Fiesta
Štyri rôzne verzie nového modelu Fiesta, ktoré v Kolíne nad Rýnom predstavil Ford

Ford o novom modely Fiesta hovorí, že je to technologicky najvyspelejšie malý automobil na svete. Jednou z pohonných jednotiek bude benzínový motor 1,0 EcoBoost s výkonom 140 koní, ďalším turbodiesel 1,5 TDCi s výkonom 120 koní, z prevodoviek nová šesťstupňová. Iné technické údaje o novej Fieste automobilka nezverejnila.

Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.