Ford slávnostne predstavil novú Fiestu

Streda, 30 november 2016

S napätím očakávaný model nového Fordu Fiesta predstavili na galavečere v továrni Niehl v Kolíne nad Rýnom a v priamom prenose ho mohli cez internet sledovať diváci prakticky na celom svete. Podľa Fordu ide o úplne novú, v poradí už siedmu generáciu modelu kategórie malých áut.

1 Ford Fiesta
Ford Fiesta už na fotografii vyzerá väčšia a robustnejšia, najmä však dynamickejšia

Už obrázok novinky prezrádza, že nová fiesta sa dosť odlišuje od predchádzajúcich i aktuálneho modelu. Nie je to automobil len pre masy, ale aj pre majetnejších zákazníkov. Súčasný model by na trhu mal zastúpiť v tomto roku uvedený Ford Ka+, zatiaľ čo nová Fiesta mieri vyššie.

Tento zámer Fordu vidieť aj z toho, že už pri uvedení predstavil hneď štyri rôzne vyhovenia. Ukážkovo to predviedol na veľkej večernej show v Kolíne nad Rýnom, kde nepredstavil Fiestu iba v jednom vyhotovení, ale hneď jej štyri rôzne verzie: štýlovú Titanium, športovo ladenú ST-Line, outdoorovú Active, niečo ako crossover, a luxusnú Vignale.

Aj keď Ford prezentuje novinku ako automobil novej generácie, na pohľad spredu to tak nevyzerá. Podobnosť so súčasným modelom je až nápadne veľká a nezasvätený by si toho nemusel ani všimnúť. Napríklad pretiahnuté svetlomety siahajúce do kapoty sú možno dynamickejšie, ale podobnosť s predchádzajúcou generáciou tu je nápadná. Pri pohľade na zadnú časť už vidieť, že je to iné, úplne nové auto.

Práve tak možno hovoriť aj o interiéri, ktorý prešiel veľkou obmenou. Napríklad prístrojový panel dostal so systémom Sync 3 veľký osempalcový displej s dotykovým ovládaním. Oproti aktuálnemu modelu ubudlo množstvo ovládacích tlačidiel. Luxus zvyšuje aj prémiové audio B&O Play.

2 Ford Fiesta
Štyri rôzne verzie nového modelu Fiesta, ktoré v Kolíne nad Rýnom predstavil Ford

Ford o novom modely Fiesta hovorí, že je to technologicky najvyspelejšie malý automobil na svete. Jednou z pohonných jednotiek bude benzínový motor 1,0 EcoBoost s výkonom 140 koní, ďalším turbodiesel 1,5 TDCi s výkonom 120 koní, z prevodoviek nová šesťstupňová. Iné technické údaje o novej Fieste automobilka nezverejnila.

Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.