Ford Tourneo Custom už v tomto roku

Piatok, 30 marec 2012

Nový Ford Tourneo Custom Concept predstavený len prednedávnom na autosalóne v Ženeve sa dostane do sériovej výroby a v Európe i ďalších krajinách sveta sa začne predávať už tento rok.

Ford Tourneo Custom Concept
Tourneo Custom je novou generáciou úžitkových automobilov európskeho Fordu

Nový úžitkový Ford ako sériový model bude mať premiéru na autosalóne úžitkových vozidiel v anglickom Birminghame v apríli tohto roku. Podľa Fordu je nový model zameraný na generáciu zákazníkov, ktorí ho budú využívať na osobnú potrebu v rámci svojho životného štýlu, prípadne aj ako luxusné vozidlo na prepravu cestujúcich.

Nové Tourneo Custom predznamenáva podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa európskeho Fordu začiatok revolúcie úžitkových vozidiel Ford. Podľa neho ide o mikrobus s nádherným dizajnom zvnútra aj zvonku, ktorý je výnimočne praktický na každodenné používanie a zároveň sa aj skvele riadi.

Nové Tourneo má aerodynamický profil založený na rovnakom dizajnovom "kinetickom" princípe ako majú aj osobné Fordy. Vyzerá športovejšie aj vďaka výrazne stúpajúcej bočnej línii okien, charakteristickej lichobežníkovej mriežke chladiča a vystupujúcim blatníkom.

Nový úžitkový Ford sa bude vyrábať v osem- alebo deväťmiestnom vyhotovení, s krátkym (4,97 m) alebo dlhým rázvorom náprav (5,34 m), pričom obe poskytnú veľkorysý priestor pre pasažierov aj batožinu.

Pohon bude obstarávať vylepšená verzia vznetového motora Ford Duratorq 2,2 l TDCi s tromi výkonovými variantmi: 100 koní, 125 koní a 155 koní. Tourneo Custom má vo výbave šesťstupňovú manuálnu prevodovku a ako štandard systém Auto-Start-Stop. Kombinovaná spotreba paliva je podľa výrobcu 6,9 l/100 km a emisie CO2 182 g/km.

"Spojili sme komfort a vlastnosti interiéru osobných vozidiel s vylepšenou praktickosťou a zníženými prevádzkovými nákladmi," hodnotí nový Ford Tourneo Custom hlavný konštruktér európskeho Fordu Barry Gale.

Ford Tourneo Custom Concept Ford Tourneo Custom Concept Ford Tourneo Custom Concept Ford Tourneo Custom Concept
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.