Ford Tourneo Custom už v tomto roku

Piatok, 30 marec 2012

Nový Ford Tourneo Custom Concept predstavený len prednedávnom na autosalóne v Ženeve sa dostane do sériovej výroby a v Európe i ďalších krajinách sveta sa začne predávať už tento rok.

Ford Tourneo Custom Concept
Tourneo Custom je novou generáciou úžitkových automobilov európskeho Fordu

Nový úžitkový Ford ako sériový model bude mať premiéru na autosalóne úžitkových vozidiel v anglickom Birminghame v apríli tohto roku. Podľa Fordu je nový model zameraný na generáciu zákazníkov, ktorí ho budú využívať na osobnú potrebu v rámci svojho životného štýlu, prípadne aj ako luxusné vozidlo na prepravu cestujúcich.

Nové Tourneo Custom predznamenáva podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa európskeho Fordu začiatok revolúcie úžitkových vozidiel Ford. Podľa neho ide o mikrobus s nádherným dizajnom zvnútra aj zvonku, ktorý je výnimočne praktický na každodenné používanie a zároveň sa aj skvele riadi.

Nové Tourneo má aerodynamický profil založený na rovnakom dizajnovom "kinetickom" princípe ako majú aj osobné Fordy. Vyzerá športovejšie aj vďaka výrazne stúpajúcej bočnej línii okien, charakteristickej lichobežníkovej mriežke chladiča a vystupujúcim blatníkom.

Nový úžitkový Ford sa bude vyrábať v osem- alebo deväťmiestnom vyhotovení, s krátkym (4,97 m) alebo dlhým rázvorom náprav (5,34 m), pričom obe poskytnú veľkorysý priestor pre pasažierov aj batožinu.

Pohon bude obstarávať vylepšená verzia vznetového motora Ford Duratorq 2,2 l TDCi s tromi výkonovými variantmi: 100 koní, 125 koní a 155 koní. Tourneo Custom má vo výbave šesťstupňovú manuálnu prevodovku a ako štandard systém Auto-Start-Stop. Kombinovaná spotreba paliva je podľa výrobcu 6,9 l/100 km a emisie CO2 182 g/km.

"Spojili sme komfort a vlastnosti interiéru osobných vozidiel s vylepšenou praktickosťou a zníženými prevádzkovými nákladmi," hodnotí nový Ford Tourneo Custom hlavný konštruktér európskeho Fordu Barry Gale.

Ford Tourneo Custom Concept Ford Tourneo Custom Concept Ford Tourneo Custom Concept Ford Tourneo Custom Concept
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.