Giulietta - darček pre Alfu Romeo

Štvrtok, 11 marec 2010

Sté výročie vzniku značky Alfa Romeo, ktoré oslávi v tomto roku, si talianska automobilka pripomína aj veľmi originálnym spôsobom, keď na ženevskom autosalóne predstavila úplne nový model Giulietta. Meno Giulietta nového päťdverového hatchbacku prevzala Alfa Romeo z historicky slávneho modelu. Značka ním označovala v rokoch 1954 až 1965 a potom aj v rokoch 1974 až 1985 verzie kupé a sedan. Nová Giulietta je nástupcom donedávna najmenšej Alfy 147, ktorá sa vyrábala od roku 2000, kedy nahradila Alfu 145.

Alfa Romeo Giulietta

Zrodenie pôvodnej Giulietty pred vyše pol storočím naplnil mnohým Talianom sen vlastniť športovo zameraný automobil od značky Alfa Romeo. Giulietta predstavovala v tom čase dokonalú syntézu cností a vlastností, ktoré by sa mali v ideálnom osobnom automobile spájať so športovým duchom. V súčasnosti nový model Giulietta, verný tradičnej kráse talianskych automobilov, dopĺňa kvalita použitých technológií a materiálov a ekologické motory zabezpečujúce nielen ohľaduplnosť k životnému prostrediu, ale aj nízku spotrebu.

Nová Giulietta ponúka elegantný štýl, ladné krivky karosérie a pod svojim kabátom aj najvyspelejšie technológie a vyzreté a výkonné pohonné jednotky. Stojí tiež na úplne novej platforme a v jazde je pripravená podávať excelentný výkon a poskytovať vysoký štandard pohodlia a bezpečnosti. Cieľom tvorcov bolo navrhnúť nový automobil tak, aby dosahoval vysokú kvalitu a zaradil sa tak medzi špičku svojho segmentu a konkuroval modelom ako BMW 1, Audi A3, VW Golf, Ford Focus alebo Mazda3.

Pri vývoji Giulietty boli zachované systémy, ktoré sa osvedčili pri predchádzajúcich modeloch Alfy Romeo, napríklad pri menšom modeli MiTo. Týka sa to systému DNA, ktorý upravuje prevádzkové parametre motora, prevodovky, systému riadenia a elektronického diferenciálu Q2, ktorý dopĺňa stabilizačný systém VDC (Vehicle Dynamic Control). Giulietta sa pýši aj novou funkciou Pre-Fill, ktorá v súčinnosti so systémom DNA nastavenom v režime Dynamic využíva stabilizačný systém a zabezpečuje maximálnu rýchlosť reakcie bŕzd. Tieto sofistikované funkcie vylepšujú kontrolu nad vozidlom a pomáhajú vodičovi ovládať ho v kritických situáciách skôr, ako sa aktivuje funkcia stabilizačného systému.

Nová kráska z Talianska sa predstaví s 5 pohonnými jednotkami, ktoré spĺňajú najprísnejšie normy Euro5. Okrem troch benzínových motorov (1,4T 120 k, 1,4T MultiAir 170 k a 1750 TBi 235 k) bude mať Giulietta pod kapotou aj dva turbodieselové motory 1,6/105 k a 2,0/170 k.

Všetky motory spolupracujú so 6stupňovými manuálnymi prevodovkami a čoskoro dostane Giulietta aj automatickú 6stupňovú prevodovku s dvomi suchými spojkami. Podobne ako MiTo aj Giulietta bude vybavená revolučným systémom MultiAir, ktorý generuje maximálny výkon pri zníženej spotrebe paliva a redukuje minimálne množstvo emisií vo výfukových plynoch.

Alfa Romeo Giulietta má dĺžku 435 cm, šírku 180 cm a výšku 146 cm. S rázvorom náprav 263 cm a objemom batožinového priestoru 350 litrov je Giulietta nielen krásnym umeleckým dielom, ale tiež praktickým a pohodlným vozidlom s unikátnym dizajnom a talianskym šarmom. K okrúhlemu výročiu vzniku automobilky je nová Giulietta pre Alfu Romeo tým najlepším darčekom.

Alfa Romeo Giulietta Alfa Romeo Giulietta Alfa Romeo Giulietta Alfa Romeo Giulietta Alfa Romeo Giulietta Alfa Romeo Giulietta Alfa Romeo Giulietta
Autor: J. Goldberger
Foto: Alfa Romeo
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.