Giulietta - nová "Alfa Romeo 147"

Pondelok, 07 december 2009

Keď pred desiatimi rokmi vystúpila na automobilové nebo nová Alfa Romeo 147, vniesla do radov nadšencov kultovej talianskej značky vlnu nadšenia. Obdiv vzbudzoval najmä jej neopakovateľný dizajn. Na scéne 147-ka vydržala celé desaťročie. Teraz je tu nová Alfa - Giulietta, slávne meno, ktorým taliansky výrobca oprášil rokmi zabudnuté meno nielen v Taliansku obľúbeného automobilu. A – priradil ho nástupcovi Alfy 147. Giulietta je teda znova tu. Vitaj vo svete automobilových skvostov!

Alfa Romeo Giulietta

Pôvodne navrhované meno Milano zmenili na poslednú chvíľu na Giulietta. Označenie Giulietta pochádza z päťdesiatych rokov, kedy ho používali modely sedan i kupé, a to od roku 1954 až do roku 1965, potom ho ešte vo svojom modelovom označení mal opäť sedan – od roku 1977 až do 1985. Terajšia Giulietta (tretej generácie) je 4,35 metra dlhý päťdverový hatchback, na šírku meria 1,8 m, na výšku 1,46 m, rázvor náprav činí 2,63 metra. Tieto rozmery ju radia do nižšej strednej triedy, kde nová Alfa bude mať za súperov BMW 1, Ford Focus, VW Golf, Opel Astru alebo Mazdu3.

Dizajn Giulietty je dielom Alfa Romeo Style Centre a jej štýl je podobný kupé 8C Competizione. V jej dizajne sa snúbi elegancia, krása a rýchlosť. Maska chladiča je zasadená do výrazného predného nárazníka. Oválne svetlá s technológiou LED a diódami pre denné svietenie predstavujú jeden z prvkov aktívnej bezpečnosti. Silueta vozidla svojimi tvarmi potvrdzuje dynamiku modelu.

Vysoké a hladké boky s výraznými prelismi nad kolesami, tvar bočných okien ako v kupé a v neposlednom rade kľučky zadných dverí ukryté do C-stĺpika podčiarkujú dravosť a osobitosť Giulietty. Zozadu pôsobí Giulietta elegantne i robustne, a podobne ako pri predných svetlometoch aj pri zadných svetlách sa použila technológia LED, ktorá nielen dobre vyzerá, ale prispieva tiež k vyššej bezpečnosti. Zadnú časť karosérie zdobí nápis pod logom značky na veku batožinového priestoru a dvojica koncoviek výfukov.

Alfa Romeo Giulietta

Vonkajšiemu vzhľadu aj interiéru venovali v Alfe rovnakú starostlivosť. Charakteristické preň sú vysoko kvalitné materiály a pozornosť venovaná detailu, typická vlastnosť talianskeho štýlu. Palubná doska je horizontálne orientovaná a dáva vyniknúť hliníkovým detailom evokujúcim priame spojenie s 8C Competizione. Jej detailnú podobu však nepoznáme, pretože jedinou snímkou interiéru, ktorú uvoľnila továreň na zverejnenie, je záber na elegantné kožené sedadlá. Interiér presvecuje dvojica strešných okien, z ktorých predné je otváracie.

Tradičný pohon predných kolies budú obstarávať výhradne turbomotory. Pri uvedení na trh budú k dispozícii štyri, všetky spĺňajú normu Euro 5 a sú vybavené systémom Start and Stop. Dva z nich sú benzínové – 1,4T/120 k a 1,4T MultiAir/170 k, dva naftové 1,6 JTDM/105 k a 2,0 JTDM/170. K nim neskôr pribudne najvýkonnejší 1750 TBi s výkonom 235 koní, ktorý je pýchou automobilky Alfa Romeo.

Alfa Romeo Giulietta

Alfa Romeo Giulietta sa predstaví na marcovom autosalóne v Ženeve. V predaji bude od jarných mesiacov 2010.

Autor: J. Goldberger
Foto: Alfa Romeo
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.