Grand Santa Fe sa predstaví v Ženeve

Sobota, 23 február 2013

Juhokórejský Hyundai predstaví na blížiacom sa autosalóne v Ženeve väčšieho súrodenca modelu Santa Fe, šesť- alebo sedemmiestny Grand Santa Fe, ktorý mal svetovú premiéru v USA už minulý rok. Tu sa už aj predáva, verzia pre európsky kontinent bude mať premiéru o pár dní vo Švajčiarsku.

Hyundai Grand Santa Fe
Grand Santa Fe má šesť- alebo sedem sedadiel a oproti bežnej verzii je dlhší o 22,5 cm

Nový model má oproti Santa Fe novej generácie niekoľko dizajnových zmien. Ide najmä o zmenenú masku chladiča, predný nárazník a svetlá do hmly, ale aj preštylizované zadné blatníky. Okrem toho má Grand Santa Fe disky z ľahkej zliatiny veľkosti 18 alebo 19 palcov so špecifickým dizajnom.

Predĺžená verzia novej generácie SUV je alternatívou za doterajší model ix55. Grand Santa Fe použil Hyundai pri označovaní svojho modelu po prvý raz a odlíši menší päťsedadlový Santa Fe od šesť- a sedemsedadlového. Pridať tretí rad sedadiel umožnil zväčšený rázvor o 225 mm, zároveň sa zväčšil vnútorný priestor a pridalo to aj nové litre batožinovému priestoru.

Väčší vnútorný priestor, oproti bežnej verzii, pridáva novému Grand Santa Fe tiež jeho väčšia šírka, aj keď len o 5 milimetrov, a nárast výšky o desať milimetrov. Zväčšený batožinový priestor ponúkne teraz objem 607 litrov.

Pod kapotou bude mať turbodiesel 2,2 CRDi VGT z konštrukčného radu R, ktorý spĺňa emisnú normu Euro 5. Motor s výkonom 145 kW/197 k sa štandardne kombinuje so 6stupňovou automatickou prevodovkou a v európskom cykle má kombinované emisie CO2 192 g/km. O prípadných ďalších motoroch Hyundai zatiaľ nehovorí.

Európskemu zákazníkovi prispôsobil Hyundai na novom Grand Santa Fe komfort i jazdné vlastnosti. Oproti modelu ponúkanému na severoamerickom trhu je pre Európu iné aj nastavenie podvozku. Zmeny sledujú väčšiu ústretovosť a zážitky pre vodiča. Naladenie podvozku bolo modifikované tak, aby vozidlo malo agilnejšie jazdné vlastnosti, ktoré viac zodpovedajú vkusu a spôsobu jazdy európskych zákazníkov.

Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.