Grand Santa Fe sa predstaví v Ženeve

Sobota, 23 február 2013

Juhokórejský Hyundai predstaví na blížiacom sa autosalóne v Ženeve väčšieho súrodenca modelu Santa Fe, šesť- alebo sedemmiestny Grand Santa Fe, ktorý mal svetovú premiéru v USA už minulý rok. Tu sa už aj predáva, verzia pre európsky kontinent bude mať premiéru o pár dní vo Švajčiarsku.

Hyundai Grand Santa Fe
Grand Santa Fe má šesť- alebo sedem sedadiel a oproti bežnej verzii je dlhší o 22,5 cm

Nový model má oproti Santa Fe novej generácie niekoľko dizajnových zmien. Ide najmä o zmenenú masku chladiča, predný nárazník a svetlá do hmly, ale aj preštylizované zadné blatníky. Okrem toho má Grand Santa Fe disky z ľahkej zliatiny veľkosti 18 alebo 19 palcov so špecifickým dizajnom.

Predĺžená verzia novej generácie SUV je alternatívou za doterajší model ix55. Grand Santa Fe použil Hyundai pri označovaní svojho modelu po prvý raz a odlíši menší päťsedadlový Santa Fe od šesť- a sedemsedadlového. Pridať tretí rad sedadiel umožnil zväčšený rázvor o 225 mm, zároveň sa zväčšil vnútorný priestor a pridalo to aj nové litre batožinovému priestoru.

Väčší vnútorný priestor, oproti bežnej verzii, pridáva novému Grand Santa Fe tiež jeho väčšia šírka, aj keď len o 5 milimetrov, a nárast výšky o desať milimetrov. Zväčšený batožinový priestor ponúkne teraz objem 607 litrov.

Pod kapotou bude mať turbodiesel 2,2 CRDi VGT z konštrukčného radu R, ktorý spĺňa emisnú normu Euro 5. Motor s výkonom 145 kW/197 k sa štandardne kombinuje so 6stupňovou automatickou prevodovkou a v európskom cykle má kombinované emisie CO2 192 g/km. O prípadných ďalších motoroch Hyundai zatiaľ nehovorí.

Európskemu zákazníkovi prispôsobil Hyundai na novom Grand Santa Fe komfort i jazdné vlastnosti. Oproti modelu ponúkanému na severoamerickom trhu je pre Európu iné aj nastavenie podvozku. Zmeny sledujú väčšiu ústretovosť a zážitky pre vodiča. Naladenie podvozku bolo modifikované tak, aby vozidlo malo agilnejšie jazdné vlastnosti, ktoré viac zodpovedajú vkusu a spôsobu jazdy európskych zákazníkov.

Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.